

З початку війни в Україні ми стали свідками військових злочинів російської армії та масштабних руйнувань. Постраждали не лише дороги та об’єкти інфраструктури, а й приватні будинки та багатоповерхівки. Рахунок пошкодженого та зруйнованого житла йде навіть не на тисячі, а десятки тисяч об’єктів. У Маріуполі розбомблено понад 90% житлового фонду, у Чернігові – близько 70%, значної шкоди завдано Харкову, Донбасу та ряду міст півдня України.
Хто та за який кошт буде відновлювати нерухомість, як реально отримати компенсацію та куди повертатися українцям, які зазнали втрат – на всі ці найбільш наболілі питання відповімо в рамках даної статті.
Компенсація за зруйноване житло в 2022 році в Україні.
ВРУ прийнято Закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення житла за час війни в Україні», який визначає коло осіб, які мають право на отримання компенсації, а також порядок її отримання.
Хто може отримати компенсацію за зруйноване житло в 2022 році?
- Власники квартир та приватних будинків, майно яких було пошкоджено чи знищено.
- Особи, які інвестували кошти в будівництво, тобто власники незавершеного будівництва.
- Спадкоємці власників нерухомості, що визначена п.1 та п.2.
- ОСББ, в частині питань відновлення спільного майна багатоквартирних будинків.
Порядок отримання компенсації за пошкоджене чи втрачене житло.
Як отримати компенсацію за квартиру чи будинок?
Для того, щоб отримати передбачену Законом компенсацію, власнику нерухомості необхідно:
- Подати заявку через додаток «Дія».
- Зачекати результатів розгляду звернення протягом щонайбільше 30 днів.
- Отримати компенсацію у грошовій формі на банківський рахунок, або ж укласти із забудовником договір про участь у фонді фінансування будівництва нового житла / проведення ремонтних чи відновлювальних робіт за рахунок держаних коштів.
Як подати заявку на компенсацію за зруйноване житло через додаток Дія?
Закон визначає два варіанти подання заявки на отримання компенсації від держави: в паперовій формі через ЦНАП, або ж в електронній – через портал «Дія».
Розглянемо порядок подання електронної заявки в додатку «Дія».
- Переходимо в розділ «Послуги» та обираємо розділ «Пошкоджене майно».
- Вносимо інформацію про нерухомість, яка зазнала пошкодження чи була зруйнована (обираємо зі списку об’єктів, які додано до реєстру, або ж зазначаємо адресу самостійно у разі відсутності інформації в реєстрі).
- Обираємо характер пошкоджень: пошкоджено частково, непридатне до експлуатації чи повністю знищене майно. Вказуємо кількість осіб, які проживали в цьому житлі.
- Додаємо опис самих пошкоджень, зазначаємо дату та орієнтовний час їх виникнення, а також не більше 5-ти фотографій для можливості оцінки.
- Вводимо, або підтверджуємо контактний телефон та email. Після цього відправляємо заявку.
У випадку коли квартира, або приватний будинок є спільною власністю кількох членів сім’ї, заявку на отримання компенсації не потрібно подавати кожному із потерпілих, достатньо лише одному із власників заповнити відповідну форму через додаток «Дія».
Якщо пошкодження зазнали декілька об’єктів нерухомого майна, заявка на отримання компенсації подається по кожному із них.
Строки звернення за отриманням компенсації – до 3-х місяців після закінченням військового стану в Україні.
Компенсація за зруйноване житло під час війни: виплата.
В якій формі надається компенсація за пошкоджене житло?
- В грошовій формі, шляхом перерахування коштів на банківський рахунок отримувача, власникам пошкоджених та знищених:
– приватних будинків;
Потрібна фахова та об’єктивна оцінка Ваших інвестиційних ідей зі сторони чи порада у питаннях заощаджень та інвестицій – звертайтесь, із задоволенням поділимося досвідом та знаннями
– садових та дачних будинків;
– об’єктів незавершеного будівництва;
– спільного майна співвласників багатоквартирних будинків (виплати на рахунки ОСББ).
Власники пошкоджених багатоповерхових будинків відповідно до Закону теж мають право на отримання грошової компенсації. Проте, виплати в грошовій формі НЕ передбачені громадянам чиє житло зазнало повного знищення (з приводу цього піде мова далі в статті).
Сума компенсації визначається на основі незалежної експертної оцінки, що враховує характер та ступінь пошкоджень, а також вартість відновлення. Власники незавершеного будівництва отримають компенсацію вартості вже оплачених квадратних метрів.
Обмеження максимальної суми компенсації, що встановлюється Законом складає еквівалент вартості 150 кв.м.
- У формі фінансування будівництва нового житла рівноцінної площі для власників знищених багатоквартирних будинків.
За бажанням, власники знищених приватних та дачних будинків можуть відмовитись від отримання грошової компенсації, а натомість звернутися із заявкою на відбудову втраченого житла.
Варто зазначити, що відбудова житла планується на місці зруйнованих будинків, а при неможливості – у межах кварталу з втраченою нерухомістю, або поблизу нього.
Особа, житло якої було зруйноване, має право відмовитись від фінансування новобудови у запропонованій державою локації (окрім приватних та дачних будинків). Натомість, співвласник знищеного багатоквартирного будинку має право спрямувати належні йому компенсаційні кошти на:
– фінансування будівництва об’єкта в іншому мікрорайоні, або ж навіть в іншому населеному пункті;
– придбання новозбудованого житла.
При виборі потерпілим альтернативної новобудови, яка відмінна від запропонованої державою, варто враховувати:
– кількість кімнат в новому житлі має відповідати кількості кімнат, яка була в зруйнованій нерухомості;
– якщо вартість нового житла перевищує максимальний розмір належної отримувачу компенсації, різниця оплачується за рахунок отримувача.
Відбудова знищених приватних та дачних будинків проводиться лише на земельних ділянках на яких вони знаходились.
Власник новозбудованого житла, який отримав його у якості компенсації, не має права протягом 3-х років після його державної реєстрації продавати, або ж дарувати такий об’єкт нерухомості.
- У формі фінансування вартості будівельних робіт для співвласників пошкодженого спільного майна багатоповерхових будинків. Сума компенсації в цьому випадку визначається аналогічно розрахунку втрат особистого майна – на підставі незалежної експертної оцінки.
За рахунок яких коштів виплачується компенсація?
Чимало українців хвилює питання: «Де Україна візьме десятки мільярдів доларів після війни для виплат постраждалим?» Зрозуміло, що виплат репарацій від росії можна очікувати десятками років, а покриття втрат України за рахунок конфіскації арештованого на Заході майна агресора – процедура не зі швидких (лише за рішенням міжнародних судів).
З метою пришвидшення виплат компенсації Законом передбачено створення кількох спеціальних фондів:
- Фонду відновлення майна та інфраструктури в зв’язку з війною в Україні.
- Фонду міжнародної технічної та фінансової допомоги.
Згідно передбаченої процедури, особа, яка зазнала втрат, одночасно з отриманням виплати підписує договір про відступлення державі Україна права вимоги до росії в частині компенсації понесених збитків. Таким чином, в довгостроковій перспективі наша держава має намір через міжнародні суди витребувати з росії кошти, що були спрямовані на відновлення України.
Компенсація за житло учасникам АТО 2022.
Прийнятий Закон передбачає ряд пільг в отриманні виплат, в тому числі й для учасників бойових дій.
В першу чергу компенсації виплачуватимуться:
- багатодітним сім’ям;
- учасникам бойових дій;
- інвалідам 1 та 2 груп;
- інвалідам війни.
Читайте також – “Як правильно та швидко накопичити гроші в Україні?”
Куди повертатися українцям, житло яких було втрачено внаслідок війни?
На жаль, Законом не передбачено фінансування вартості оренди нерухомості, чи будь яких додаткових виплат для постраждалих. Однак, вже зараз на заході України розпочато спорудження тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб. Фінансування таких проектів відбувається в першу чергу за рахунок допомоги від європейських країн.
Технології будівництва дозволяють передавати будинки з внутрішнім оздобленням під заселення протягом 2-х місяців з початку будівельних робіт. Передбачається, що спорудження такого житла буде розширено й на інші області в центрі та на сході України, з наданням квадратних метрів в першу чергу людям, які втратили власну нерухомість.