Ось і в Україні на початку 2022 року з’явилась можливість інвестувати кошти в акції міжнародних компаній через національні сервіси: після гучної реклами додатку Альфа Банку – Sense SuperApp, на ринок вийшла розробка mono invest від Монобанку. Що особливого в інвестуванні пропонує Моно, як купити акції через додаток банку та чим він краще Sense SuperApp, exante чи interactive brokers: про все це піде далі в статті.
Моно інвестиції.
Автор статті один із перших потрапив в список бетта тестувальників mono invest і готовий поділитися власними враженням. Якщо охарактеризувати додаток кількома словами, то це буде: просто, інтуїтивно та зручно. Насправді Монобанк витримав свої стандарти якості та friendly по відношенню до користувачів, в т.ч. і в додатку інвестицій, що приємно.
Реєстрація в mono invest в кілька кліків: потрібно лише надати згоду на передачу власних персональних даних та ознайомитися з коротким описом функціоналу сервісу.
Далі Моно запропонує відкрити брокерський рахунок шляхом заповнення онлайн анкети та підписання Генерального договору.
Всім користувачам сервісу відразу присвоюється статус «не кваліфікованого інвестора», для отримання розширених можливостей по торгівлі акціями потрібно підтвердити кваліфікацію через звернення в службу підтримки (насправді, на даний час статус «квала» відрізняється від новачка-початківця лише відсутністю попереджень про ризики, функціонал при цьому ідентичний для обох користувачів сервісу):
По операціям купівлі-продажу акцій Монобанк виступає субброкером європейського брокера exante.
Всі котирування в додатку відображаються в режимі онлайн. Торги відкриваються о 16-30 та закриваються о 23-00 за Київським часом. Для торгівлі доступні лише акції зі списку S&P500 та один ETF на даний індекс – VOO (найбільш популярний серед користувачів).
Як купити акції в mono invest?
Процедура придбання акцій в моно інвест максимально проста, для того щоб стати співвласником успішних міжнародних компаній необхідно:
- Поповнити доларову карту Монобанк та провести безкоштовний онлайн переказ коштів на брокерський рахунок в рамках e-limit (до 200 тис. євро в рік):
- Вибрати конкретну акцію, або ж ETF VOO. Доступне сортування: за назвою, від дешевих до дорогих акцій та навпаки, а також можливість вибору із галузей економіки чи списку популярних:
- При переході на акцію банк надає короткий її опис із зазначенням капіталізації компанії та кількості емітованих нею цінних паперів, також динаміку зміни ціни:
- Вибрати потрібну кількість акцій:
- Отримати підтвердження придбання та зарахування на брокерський рахунок:
- Для виведення коштів на карту потрібно обрати опцію «Вивести кошти»:
Ввести суму виведення (враховуйте податки 19,5%, які будуть стягуватись з інвестиційного прибутку):
Підтвердити операцію:
Для того щоб відчути себе інвестором не потрібні заощадження в тисячі доларів: найдешевша акція з індексу S&P500, яка доступна в додатку, Lumen Technologies и коштує вона близько 12 доларів:
Найдорожча акція, яку можна придбати в mono invest – це NVR, коштує вона на момент підготовки огляду 5 217 доларів США:
Для тих кого цікавить в якому депозитарії зберігаються акції: утримувачем акцій є Універсал Банк від імені клієнта, відповідно розраховувати на будь-яке страхування марно.
Щодо котирувань акцій в додатку mono invest – вони цілком відповідають ринковим. Ми перевірили: в один момент часу зафіксували котирування ETF VOO у моно і на біржі, вони виявилися практично ідентичними:
Тарифи моно інвест максимально прості та прозорі: банк не стягує плату за відкриття інвестиційного рахунку та його обслуговування, а заробляє виключно на операціях купівлі-продажу акцій та ETF беручи плату в розмірі 0,3% від суми кожної операції, але мінімум 1 дол. США. Дорого це чи дешево обговоримо далі в статті.
Варто звернути увагу, що комісія стягується не з валютного рахунку, а із гривневої картки Монобанк.
Зі зручних особливостей mono invest: банк бере на себе функції податкового агента. Для користувачів сервісу це означає те, що їм не потрібно буде займатися питаннями розрахунку суми інвестиційного прибутку та сплати податків: Монобанк виконає все це самостійно.
Моно рахує інвестиційний прибуток лише по проданим акціям по методу FIFO: акції, які куплені першими, продаються в першу чергу. ПДФО 18% та військовий збір 1,5% знімаються банком автоматично з чистого прибутку, тобто коли в одному звітному періоді на одній угоді заробіток користувача сервісу 50 дол. США, а на іншій – збиток 50 дол. США, то сума податку складе 0 дол. США. Списання податків з рахунку відбувається при виведенні коштів або ж в кінці року.
Окрім цього, за запитом до контакт-центру моно інвест можна отримати звіт про угоди, довідку про податки та фінансовий результат.
Це звичайно не аналітика по операціям в interactive brokers, але пам’ятаємо про бетта версію нового сервісу та головний месендж додатку – «просто».
Моно інвест: відгуки.
За відгуками користувачів mono invest позитивними сторонами сервісу є:
- проста процедура відкриття рахунку;
- відсутність комісії за поповнення рахунку (економія на проведенні SWIFT платежу 0,5% + 12 USD);
- ринкові котирування акцій;
- відсутність комісії за конвертацію;
- інтуїтивно зрозумілий інтерфейс додатку;
- виконання банком обов’язків податкового агента;
- відсутність комісії за виведення коштів.
Із негативних моментів моно інвестиції виділимо такі:
- обмежена кількість акцій та ETF для торгівлі;
- відсутність можливості проводити операції short, торгувати ф’ючерсами та опціонами;
- висока комісія з кожної операції купівлі-продажу;
- відсутність страхування коштів інвестора;
- отримання довідок та звітів лише через звернення до контакт-центру сервісу.
В цілому, якщо не приймати до уваги в рази вищу комісію в порівнянні з іноземними брокерами, недоліки можна сміливо назвати «дитячими хворобами» бетта версії додатку, який проходить становлення. Якщо сервіс користуватиметься попитом серед українців, власники Монобанку мають намір продовжувати розробку та працювати над розширенням функціоналу mono invest.
Читайте також – “Інвестиції в с/г землі в Україні: перспективи заробітку понад 20% річних!”
Sense SuperApp від Альфа Банку, exante, interactive brokers чи моно інвест: що вибрати?
Порівнювати додатки національних гравців ринку інвестицій з сервісами іноземних брокерів в частині наповнення та доступних опцій, на наш погляд, не має сенсу. Протягом 40 років роботи на світовому ринку, міжнародні брокерські компанії зуміли забезпечити своїх клієнтів максимально можливим спектром якісних послуг за демократичними цінами:
- exante – 0,02% – 0,05% по кожній операції купівлі-продажу;
- interactive brokers – 0,005 дол. США за акцію, але мінімум 1 дол. США (макс. 1%) від вартості угоди.
В порівнянні з українською тарифікацією сервісів інвестування в акції міжнародних компаній, ціноутворення на послуги exante та interactive brokers є в 10-15 разів нижчим.
По брокеру exante діє європейське страхування з покриттям в 20 тис. євро, тоді як по interactive brokers працює страхування SIPC, що покриває 500 тис. дол. США. І поряд з цим українські сервіси просто «розводять руками» на питання гарантій повернення інвестицій у разі банкрутства брокера.
В чому відмінність mono invest та Sense SuperApp?
Додаток Sense SuperApp від Альфа Банку програє в кількох важливих моментах в порівнянні з сервісом по інвестуванню від моно:
- курси купівлі і продажу акцій у Альфа Банку суттєво відрізняються. Така різниця може становити до 0,8%. Тобто, якщо Ви купуєте і продаєте акції в один момент часу без зміни їх котирувань, фактично, таким чином, «даруєте» Альфа Банку шалену приховану комісію!;
- відсутність ETF для купівлі;
- Альфа Банк продає акції з власного портфелю, а це означає, що бажаючі заробити на трейдингу можуть з легкістю «попасти» на високі податки через те, що отримані збитки по операціям купівлі-продажу в рамках одного портфелю протягом 30 днів не зменшують базу оподаткування;
- висока комісія по операціям купівлі-продажу акцій – 0,4% з кожної операції + не забуваємо приховані 0,8% як різниця курсів = 1,2% – це жах!
Кому може бути цікавим та корисним mono invest?
- Початківцям у сфері інвестування, яким необхідно відпрацювати механізм регулярних заощаджень та інвестицій на невеликі суми.
- Людям, які не мають можливості щоразу купувати великі пакети акцій. При придбанні цінних паперів лотами до 330 дол. США, сума комісії по кожній операції буде складати мінімальну величину – 1 дол. США не залежно від брокера (моно інвест чи interactive brokers).
- Українцям, що регулярно поповнюють рахунок брокера в сумах до 2 тис. дол. США. Таким чином вони отримують економію на комісії за SWIFT переказ в 13-22 дол. США, що лише частково «з’їдається» високими комісійними по операціям купівлі-продажу акцій.
- Тим людям, які готові переплачувати за зрозумілий інтерфейс додатку рідною мовою, за співпрацю з компанією, яка має власну цілодобову службу підтримки, а також за ілюзію наближеності брокера до інвестора.
Рішення щодо співпраці з тим чи іншим брокером кожному приймати самостійно. Автор статті зробив свій вибір на користь interactive brokers (жодним чином не є рекламою чи рекомендацією). В будь-якому випадку пам’ятайте, що не так важливі суми інвестицій, як регулярність їх проведення та період часу, протягом якого гроші працюють на Вас.
Діліться в коментарях власним досвідом співпраці з різними брокерами, а при необхідності отримати професійну консультацію – звертайтесь, з радістю її надамо.