

Перш ніж вибирати акції для власного інвестиційного портфелю варто визначитись із цілями інвестування. Максимальний приріст капіталу в довгостроковій перспективі вимагає акцій росту, отримання щомісячного пасивного доходу із низькою волатильністю – дивідендних акцій. Спекулятивні торги, або ж трейдинг, потребують кардинально інших підходів. В рамках даної статті розберемо як за допомогою скрінерів правильно проводити оцінку компаній росту та обирати дивідендні акції. Які цінні папери краще придбати новачку та як вигідно це зробити?
Як оцінити компанію для інвестування?
Для оцінки привабливості тієї чи іншої компанії на фондовому ринку використовують два підходи:
- фундаментальний аналіз, який відповідає на запитання: «У акції яких компаній інвестувати?».
- технічний аналіз, результати якого надають інвестору інформацію щодо «правильного» часу придбання активу та виходу з нього.
Суть фундаментального аналізу в оцінці уже існуючих результатів роботи компанії та її перспектив в найближчі 5-10 років. Для цього проводиться оцінка фінансових показників емітента акцій та макроекономічної ситуації в галузі вцілому. Фундаментальний аналіз дозволяє знаходити недооцінені акції, які торгуються дешевше справедливої вартості. Така цінова диспропорція дає можливість інвестору знизити ризики втрат і в багатьох випадках отримати хороший профіт.
Переоцінені акції мають значно менший потенціал росту, а інколи перспективи зростання їх ціни взагалі відсутні. Цінні папери таких компаній можуть зазнати корекції, що змусить інвестора довший час перебувати в позиції до повернення попередніх котирувань, або ж призведе до фіксації збитків.
Які акції краще купити?
Перш ніж розібрати, які акції вигідно купувати, поділимо їх на дві групи: акції росту та вартості (дивідендні цінні папери).
До першої категорії відносяться акції компаній, що демонструють показники росту виручки вище середнього протягом кількох років. По таким цінним паперам, як правило, не виплачують дивіденди (або ж вони є мізерними), а їх емітенти не завжди ведуть прибуткову діяльність. Мова йде, як правило, про молоді компанії, які мають суттєвий потенціал захоплення ринку. Кошти, якими оперують компанії росту, вкладаються в подальший розвиток їх бізнесу, розроблення нових продуктів, технологій чи освоєння нових ринків. При наявності перспектив розвитку компанії, ціна її акцій може підвищуватися в рази швидше, ніж ціни інших паперів на фондовому ринку. Прикладами компаній росту є: Tesla (TSLA), Microsoft (MSFT), Facebook (META), Amazon (AMZN).
Акції вартості – цінні папери вже «зрілих» компаній, які довгий час працюють на ринку та пройшли свій пік розвитку. Вони показують високу капіталізацію, стабільні показники виручки та є передбачуваними в своїй діяльності. Компаніям вартості важко масштабуватись через «освоєння ринку», тому отриманий прибуток вони, як правило, використовують на виплату дивідендів. Ціни дивідендних акцій ростуть значно повільніше за «ростові» цінні папери. Їх мультиплікатори є суттєво нижчими за акції росту. Прикладами компаній вартості є: Coca-Cola (KO), McDonald’s (MCD), British American Tobacco (BTI) , Exxon Mobil Corp (XOM).
Цінні папери дивідендних компаній набувають популярності в період високої інфляції, сповільнення економіки та очікування рецесії. Поряд з цим, в час активного росту фондового ринку інвестори віддають перевагу «хайповим» та трендовим історіям з високим потенціалом можливого заробітку і навпаки ігнорують класичні, старі бізнеси економіки минулого століття.
Які ж акції краще купити, куди вкладати гроші?
Для відповіді на це питання скористаємось простим безкоштовним сервісом finviz. Даний скрінер дозволяє обрати кращі акції по ряду фінансових показників та оцінити перспективність компаній. Для прикладу спробуємо відібрати недооцінені акції вартості, які було б вигідно купувати. Спочатку скористаємося кількома загальними фільтрами скрінера:
- Dividend Yield > 4%. Дивідендна дохідність показує відсоток, який компанія щорічно виплачує власникам акцій. Ставка на високі дивіденди – це не завжди хороший вибір, оскільки розподіл всього прибутку між акціонерами свідчить про відсутність у компанії потенціалу розвитку. Стагнація ж бізнесу призводить, як правило, до зниження його оцінки та як результат – падінню котирувань на біржі.
- Market Cap. > 2 млрд. дол. Ринкова капіталізація компанії показує її поточну оцінку та є вартістю усіх акцій емітента, що перебувають в обігу. Даним фільтром ми відсіюємо дрібний бізнес, оскільки він має вищу волатильність та більші ризики банкрутства. Чим вище значення Market Cap., тим більш стабільною є компанія.
Таким чином із 8 339 компаній залишилось всього 308. Далі застосуємо фільтри по базовим фундаментальним показникам:
- P/E < 15. Коефіцієнт оцінки ціни акцій показує співвідношення поточної ціни акції до прибутку на акцію. Для прикладу, P/E = 15 означає, що інвестор поверне свої вкладення за 15 років, тобто отримає дохідність 100/15 = 6,7%. Значення P/E суттєво залежить від сектору економіки, тому його завжди варто порівнювати з середньогалузевим показником. Чим нижче значення P/E, тим краще. Даний коефіцієнт є базовим для пошуку недооцінених акцій.
- Return on Equity > 5%. Дохід на власний капітал показує відсоток прибутку, що отримує компанія за рахунок грошей акціонерів. Характеризує ефективність використання власного капіталу та оцінює віддачу на вкладений капітал. Фактично ми говоримо про відбір прибуткового бізнесу. Чим вище значення даного показника – тим краще.
- Gross Margin > 10%. Валовий дохід показує відсоток загального доходу від продажів, який отримує компанія після вирахування собівартості проданого. Чим вищий даний показник, тим ефективніше працює бізнес і тим більше можливостей у нього обслуговувати власні зобов’язання.
- Net Profit Margin > 0%. Коефіцієнт прибутковості показує скільки компанія отримує прибутку з кожного долара виручки. Що більшим є значення цього показника, тим ефективнішим вважається бізнес.
- Operating Margin > 10%. Операційна маржа показує частку доходу, яка залишається у компанії після сплати всіх операційних витрат (сировина, матеріали, заробітна плата, реклама, тощо). Чим вище значення Operating Margin, тим більше фінансових можливостей у компанії з обслуговування власного боргу. Важливим також є наскільки даний показник стабільний.
- Payout Ratio < 70%. Відсоток прибутку, який спрямовується компанією на сплату дивідендів. Обираємо значення менше 70% таким чином, щоб у компанії лишалося щонайменше 30% прибутку для власного розвитку. Payout Ratio > 100% свідчить про виплату дивідендів за рахунок позичених коштів, що суттєво підриває фінансову стійкість бізнесу.
- Current Ratio > 1. Коефіцієнт поточної ліквідності показує здатність компанії обслуговувати власні короткострокові зобов’язання. Значення Current Ratio > 1 означає, що оборотних активів бізнесу цілком достатньо для погашення поточних зобов’язань.
- Quick Ratio > 1. Коефіцієнт швидкої ліквідності відображає можливості компанії виконувати своїй короткострокові зобов’язання за рахунок найбільш ліквідних активів. Чим вище значення даного показника, тим кращим є фінансовий стан бізнесу.
Після відбору компаній, залишилось всього 20 дивідендних акцій, серед яких ми можемо обрати для себе найперспективніші. Якщо результати виявились для Вас занадто обмеженими, завжди можна розширити параметри вибірки через послаблення фільтрів. По кліку на тікер цінного паперу на фівіз є можливість перейти на графік зміни його котирувань та переглянути історичні дані коливання ціни акції:
На цій же сторінці нижче описані всі фінансові показники роботи компанії:
При бажанні можна розібрати значення решти коефіцієнтів – їх опис Ви знайдете за посиланням.
Для розуміння в які акції вкладати гроші та що з цінних паперів краще купити, розглянемо ще один приклад з відбором перспективних акцій росту. Частина коефіцієнтів будуть повторювати параметри відбору дивідендних акцій, тому вкажемо лише їх значення:
Потрібна фахова та об’єктивна оцінка Ваших інвестиційних ідей зі сторони чи порада у питаннях заощаджень та інвестицій – звертайтесь, із задоволенням поділимося досвідом та знаннями
- Gross Margin > 20%.
- Net Profit Margin > 0%.
- Operating Margin > 10%.
- Return on Equity > 5%.
- Current Ratio > 1.
- Quick Ratio > 1.
- Sales growth past 5 years > 10% (20%). Ріст продажів за останні 5-ть років показує темп приросту виручки від реалізації продукції у відсотках. Вище значення показника дає можливість говорити про більш активний ріст бізнесу і відповідно привабливості компанії.
- EPS growth past 5 years > 5%. Ріст прибутку на акцію останні 5-ть років – темп приросту прибутку компанії, що базується на історичних даних у відсотках.
- EPS growth next 5 years > 5%. Ріст прибутку на акцію наступні 5-ть років – довгострокова оцінка приросту прибутку на акцію.
- Debt/Equity < 1. Показник левериджу компанії показує на скільки компанія фінансує свої активи за рахунок позикового капіталу. Фактично мова йде про закредитованість бізнесу. Чим нижче значення даного коефіцієнту, тим більш фінансово стійкою є компанія.
Зменшимо вибірку зі 137 до 31 компанії, вказавши ще один технічний показник:
- Performance > 10% (20%). Даний показник відображає відсоток прибутку на акцію за рік. Більше значення Performance – краще.
Для отримання альтернативної професійної оцінки акцій, окрім скрінера finviz (фінвіз), радимо переглянути ще кілька інформативних графіків на Gurufocus.
Для прикладу, після введення тікера GOOGL ми отримали графічне відображення рівня оцінки акцій Google:
Чорною лінією на зображенні проходить справедлива оцінка, все що вище (червоним кольором) – рівень переоціненості, тоді як зелений сектор в нижній частині показує глибину заниженої оцінки. Саме недооцінені акцій, які мають великі перспективи росту, й повинні цікавити інвестора.
Додатково по бальній системі від 1 до 10 на Gurufocus можна переглянути зведену інформацію по:
– фінансовому здоров’ю компанії;
– рівню прибутковості;
– темпу зростання;
– ліквідності активів;
– дивідендній дохідності, тощо.
Враховуйте, що сам відбір цінних паперів за допомогою скрінерів finviz та gurufocus не гарантує успішність інвестицій. Кожний інвестор самостійно приймає рішення щодо купівлі тих чи інших акцій, базуючись на власній оцінці компаній та допустимому рівні прийняття ризиків.
Які акції придбати новачку?
Дії новачків на фондовому ринку повинні бути обережними та зваженими. Варто пам’ятати, що «грати» доводиться на чужому полі серед фінансових «акул» (великих банків, фондів та активних управляючих з досвідом 20+ років). Ось кілька порад з приводу того, які акції краще придбати новачку:
- Обирайте акції великих міжнародних компаній, послугами яких й самі користуєтесь. Зверніть увагу на цінні папери, які входять до індексу S&P Варто купувати бізнес, який Ви розумієте.
- Віддавайте перевагу лідерам галузі і таким чином мінімізуйте ризики втрат.
- Починайте вкладення з найбільш стабільних акцій, які показують невисоку волатильність. Великі ринкові коливання шкодять новачку та часто змушують останнього допускати фатальні помилки в інвестуванні.
- Вкладайте кошти в цінні папери компаній з різних галузей економіки, диверсифікуйтесь по секторам та країнам.
- Притримуйтесь власної інвестиційної стратегії та не приймайте поспішних емоційних рішень.
Хорошим кроком для початківця буде віддати перевагу купівлі широко диверсифікованих ETF (корзин акцій, які повторюють індекси) замість відбору окремих цінних паперів. Спокійний сон точно коштує дорожче за можливості додаткового заробітку в кілька відсотків річних!
Поширені помилки інвесторів-початківців при інвестуванні в акції окремих компаній:
- Не розуміння ефекту складного відсотку в ціні просадки акцій. Для прикладу, падіння котирувань цінних паперів на 50% при сумі інвестицій в 1 тис. дол. США, призводить до зменшення вартості портфелю на 500 дол. США. При цьому, для повної компенсації збитків інвестору необхідно дочекатись росту акцій на 100%. Зрозуміло, що подібного профіту можна й не отримати.
- Вкладення всіх коштів в акції однієї або кількох компаній, чи окремого сектору економіки. Відсутність диверсифікації в інвестиціях суттєво підвищує ризики втрат. Будь-які проблеми в компанії, або ж галузі можуть призвести до збитків та втрати всього капіталу. Намагайтеся тримати в акціях однієї компанії не більше 15% капіталу. Розподіляйте вкладення щонайменше між 10-ма компаніями з різних галузей та додавайте надійну «облігаційну подушку» для кращого сну та збереження коштів.
- Відсутність цілей інвестування. Бажання заробити якомога більше грошей на фондовому ринку в короткий період часу штовхає багатьох в трейдинг, або ж в емоційні покупки акцій без розуміння їх фундаментальних показників. Як результат – «зливання» капіталу та розчарування. Підбір тих чи інших інструментів інвестування повинен виходити із конкретних цілей людини, що вимірювані в часі та грошах.
- Придбання акцій без сформованої подушки безпеки. Наявний резервний капітал в сумі 6-12 місячних витрат, що знаходиться в готівці чи на рахунках в банку, здатен уберегти від прийняття невигідних рішень на фондовому ринку при черговій «турбулентності».
- Використання в торгівлі кредитного плеча. Вкладення позичених грошей в ризикові інструменти фондового ринку для не досвідченого – це прямий шлях до втрати капіталу.
- Емоційні рішення з придбання, або продажу акцій, які ґрунтуються на інформації, що отримана за новин. Завжди пам’ятайте про горизонт вкладень: для довгострокового інвестора все це у більшості випадків не більше ніж «інформаційний шум».
- Приймання рішень щодо вкладень на підставі чужих порад. Нерозуміння доцільності тих чи інших вкладень часто призводить до втрат: панічному розпродажу акцій при падінні їх ціни та фіксуванні збитків. Завжди приймайте інвестиційні рішення самостійно та зважено.
- Торгівля акціями в «шорт». При продажу акцій по таким операціям, дохід інвестора завжди обмежений 100%, так як цінні папери не можуть падати нижче нуля. При цьому сума збитків не лімітована: акції можуть рости в ціні на сотні, а інколи й тисячі відсотків при «розгоні» окремих позицій на ринку.
Читайте також – «Податки з інвестицій в Україні: про що варто пам’ятати розумному інвестору?»
Переваги інвестування в акції окремих компаній:
- Можливість отримати значно більший прибуток, ніж при вкладеннях в ETF.
- Ситуативно є ймовірність віднайти недооцінені акції, що торгуються із суттєвим дисконтом та пристойно на цьому заробити.
Недоліки інвестування в акції:
- Можливі суттєві коливання котирувань (волатильність).
- Інвестиції в акції не гарантують отримання доходу, інвестору завжди потрібно пам’ятати про ризик втрати капіталу.
- Необхідно приділяти багато свого часу для професійної торгівлі. Аналіз окремих акцій – це не лише споглядання графіків котирувань, а в першу чергу розуміння базових фінансових показників компаній, тенденцій ринку та вміння аналізувати фінансову звітність. Фондовий ринок полюбляє «роззувати» дилетантів, рішення яких гуртуються виключно на інтуїції.
Для довгострокового інвестора не мають значення короткочасні коливання котирувань акцій. Настрої ринку можуть змінюватись навіть по кілька разів на день. Проте, якщо у портфелі Ви утримуєте цінні папери сильних компаній, то в довгостроковій перспективі з ростом виручки та чистого прибутку, будуть рости й ціни їх акцій.