Ключове питання у боржників, які прострочили кредит: «Через скільки часу колектори подають до суду?». Чомусь в Україні так історично склалося, що як тільки мова заходить про кредитні зобов’язання, відразу у людей з’являються побоювання: в разі несплати – суд, конфіскація майна, втрата роботи, сім’я на вулиці… Насправді нічого дивуватися! В ситуаціях психологічної депресії, «телефонного терору» колекторів, залякування та погроз, уява людини здатна творити чудеса. Хіба ми мало чули про виселення людей з квартир за прострочені банківські кредити? Так і з дитинства більшість з нас навчали: «Взяв чуже – поверни!».
Стереотипи позичальника про необхідність розплати за все в цьому світі помножені на почуття совісті та відповідальності, змушують боржника з останніх зусиль шукати гроші та віддавати їх на пролонгації, або часткові оплати по простроченим мікрозаймам, аби уникнути суду. А чи справді варто боятися судових позовів колекторів та їхніх наслідків, розберемо разом з Вами в рамках даної статті.
Чи можуть колектори звернутися до суду?
Перш ніж відповісти на це запитання пропонуємо вияснити: «Хто може подати до суду по простроченому кредиту?»
- Мікрофінансова компанія, або банк – одним словом «кредитор», який надав Вам позику на певний строк та на визначених в договорі умовах.
- Колекторська, або факторингова компанія – коротко «новий кредитор», до якого перейшло право вимоги боргу на підставі укладеного договору факторингу. Якщо простими словами – то компанія, яка «купила» кредит.
Ми зупинимося саме на судових позовах колекторських компаній. Якщо Вас цікавить чи подають МФО до суду та список таких мікрозаймів, читайте нашу статтю – «Які МФО звертаються до суду та через скільки часу?».
Отже, чи має право колекторське агентство подати до суду?
Відповідно до Цивільного кодексу України кредитор має законне право відступити право вимоги боргу за кредитними договорами іншій юридичній особі (факторинговій компанії).
При цьому сторона, яка «купує» кредити зобов’язана належним чином проінформувати позичальників про факт придбання грошових вимог. А обов’язок позичальників погашати кредити факторинговій компанії (новому кредитору) виникає лише після одержання такого письмового повідомлення.
І ось лише коли дотримані всі юридичні процедури переходу права вимоги боргу, колекторська чи факторингова компанія має право подати позов до суду про стягнення боргу.
Чи подають реально колектори до суду?
Можна сказати впевнено, що факторингові компанії не поспішають з судовими позовами. Як і позичальники, вони чудово розуміють, що судова тяганина – це досить тривалий процес, який потребує часу та грошей. Працю штатних юристів компанії також потрібно оплачувати!
На початках, колектори завжди будуть намагатися добровільно врегулювати питання погашення простроченої заборгованості. Якщо проаналізувати їхню роботу з боржниками, то її можна розділити 4 стадії:
- Не хочуть слухати від позичальника ніяких виправдань, причин несплати та аргументів. Реструктуризації у них не має! Є лише обов’язок у боржника розрахуватись з кредитором.
- Позичте гроші де завгодно! У Вас є родичі, знайомі та друзі. Зрештою, кредит можна сплачувати частинами, оформивши позику в іншій фінансовій компанії.
- Віддавайте останнє – Ви ж за щось живете! Інакше – звернемося в поліцію та прокуратору із заявою щодо ознак шахрайства, заборонимо виїзд за кордон, заблокуємо соціальні виплати, позбавимо субсидії та ін., а фактично – «телефонний терор».
- Подамо судовий позов, заберемо майно і залишимо Вас на вулиці!
В яких випадках колектори подають до суду на боржника?
Визначити чіткі правила, коли колектори подають до суду, доволі важко. Кожна компанія керується власними критеріями вибору «нещасного». Для одних – це велика сума боргу у позичальника та відсутність будь яких оплат, для інших – постійний контакт з боржником та наявність інформації щодо працевлаштування.
Одне можна стверджувати напевно, колекторам вигідніше судитися з людьми, у яких наявне майно та офіційні щомісячні доходи. Дану інформацію компанії з легкістю отримують через приватних нотаріусів за окрему плату.
Через скільки колектори подають до суду?
При «купівлі» кредитного портфелю колектори, як правило, починають з того, що сегментують його за категоріями боржників по перспективності стягнення боргу. Сегментування позичальників проводиться в процесі першого тижня телефонного обдзвону, коли стає зрозумілим, хто із них контактний, а на кого є можливість вплинути через близьке оточення. Відповідно до рівня «перспективності», застосовується та чи інша стратегія збору заборгованості. Телефонний «терор» та листування може тривати 3-4 місяці, вже після чого колектори приймають рішення чи:
- продовжувати подальшу роботу шляхом «пресингу» та залякувань;
- змінювати стратегію на більш жорстку (телефонувати від імені правоохоронних органів, провокувати у сусідів, друзів та колег по роботі агресію по відношенню до позичальника та ін.);
- «продавати» кредит іншій факторинговій компанії;
- подавати позов до суду.
Читайте також – “Колектори ЄАПБ: методи роботи та захист від них“.
Якщо колектори подали до суду?
Розгляд справи у суді у багатьох позичальників асоціюється з позбавленням майна та виселенням із квартири. Проте не все так страшно, як малює уява. Якщо навіть колектори і подали до суду, то це ще точно не кінець світу. Зрозуміло, що в такому випадку позичальнику не потрібно сидіти, склавши руки та надіятися на «манну небесну». Навіть на етапі судового позову можна та потрібно захищатись:
- звернутися до юриста з приводу підготовки відзиву на позовну заяву та супроводження процесу в суді;
- передавши документи по справі, погодити стратегію захисту;
- якщо у власності є рухоме, або не рухоме майно, варто дізнатися вартість переоформлення активів на близьких родичів. Якщо сума грошей, яка потрібна на оплату послуг нотаріуса не надто велика – краще «позбутися клопоту».
При професійному та зваженому підході до справи можна визнати в судовому порядку:
- Кредитний договір не укладеним, або нікчемними.
- Невідповідність суми нарахованих штрафних санкцій діючому законодавству.
- Порушення МФО порядку укладення кредитного договору.
Навіть при сумнівному сценарії розвитку подій – перемозі МФО в суді, ситуація для боржника виглядає не найгіршим чином. Нарахування процентів та штрафних санкцій припиняється, стягнення заборгованості відбувається через державних, або приватних виконавців.
Відповідно до вимог діючого законодавства, максимальна сума, яку кредитор може стягувати із регулярних доходів позичальника – не більше 20% від його офіційної заробітної плати (при наявності рішення по 1 МФО) та не більше 50% щомісячного заробітку у разі перемоги в судах 2-х та більше мікрофінансових компаній.
Читайте також – “Чого можна очікувати від колекторів в Україні? Як себе захистити?”
Таліон Плюс суд.
В одній із наших попередніх статей ми розповідали про «продаж» кредитів Манівео компанії Таліон Плюс. Зараз зупинимося саме на судовій практиці Таліон+. Для цього пропонуємо звернутися до Єдиного державного реєстру судових рішень, де по пошуку можемо віднайти всього 40 справ, які розглядалися з участю ТОВ «Таліон Плюс» у суді протягом більш ніж 4-х років роботи компанії.
Більш детальний аналіз судових справ показав, що за весь час існування компанії, жодного разу Таліон Плюс не подав самостійно позов до суду про стягнення заборгованості з позичальників. Більшість справ – це захист власних інтересів за позовами боржників, або апеляції по вже прийнятих рішеннях.
Проте, по Таліон Плюс вдалося віднайти досить цікаве рішення за позовом фізичної особи про визнання недійсним кредитного договору, який укладено з ТОВ «Манівео Швидка Фінансова Допомога».
По даній справі, ТОВ «Таліон Плюс» подало до суду підтверджуючі документи про повне списання заборгованості за кредитним договором. Таким чином, можна зробити висновок, що відстоювати власні інтереси в суді факторингова компанія не поспішає. Інколи списання залишку боргу позичальнику фізичній особі може стати кращим рішенням, ніж марнування часу на доведення власної правди в суді.
Кредитекспрес суд.
Вивчення судової практики Кредитекспрес розпочнемо з перегляду рішень судів за більш ніж 12-ти річний період роботи колекторської компанії.
Отже, з 95 розглянутих цивільних справ за участю Кредитекспрес, ми не знайшли жодного, де б позивачем була дана юридична особа. Разом з тим, боржники активно відстоюють власні інтереси та визнають в судовому порядку дії колекторської компанії зі стягнення заборгованості не законними з компенсацією моральної шкоди.
Таким чином, стає зрозумілим, що Кредитекспрес до суду не поспішає. Колекторська компанія віддає перевагу у роботі з позичальниками переговорам та особистим домовленостям.
Читайте також – “Чи можна домовитись з колекторами про списання частини боргу?”
Чи подає Прімоколект до суду?
Отримати відповідь на це питання надзвичайно просто – потрібно лише зробити запит по назві компанії в Єдиному реєстрі судових рішень.
Отже, за участю Прімоколект було проведено понад 13 тисяч судових засідань за понад 9 років роботи компанії. При детальному перегляді рішень судів, вдалося виявити чимало позовів Прімоколект до боржників фізичних осіб про стягнення заборгованості. Характерним є тем, що більшість таких позовів стосується банківських кредитів.
Проте, як би там не було, компанія активно практикує позицію відстоювання власних інтересів в суді.
Чи подає до суду Кредит Капітал?
За понад 10 років судової практики Кредит Капітал, компанія приймала участь в більш ніж 1400 засіданнях судів. Аналізуючи позовні вимоги сторін, можна ствердно відповісти: Кредит Капітал по більшості виступає в ролі позивача по справам щодо стягнення заборгованості.
Варто прочитати – “Колектори Кредит Капітал: чи можливий захист?”
У компанії є практика відстоювання власних інтересів по кредитним договорам МФО. При цьому колекторам вдається доводити в суді справедливість суми боргу у випадках, коли сума штрафних санкцій втричі перевищує основну заборгованість.
Рекомендуємо прочитати – “Юрист по МФО: реальна допомога позичальникам“.
Таким чином, відповідь на запитання: «Чи подають колекторські агентства до суду?» надзвичайно проста – все залежить від можливостей та бажання кожної окремої компанії відстоювати інтереси в судовому порядку. Для одних – це в порядку речей, інші ж – займають позицію захисту та позбавлення «лишнього клопоту».
Одне можна стверджувати напевно, для колекторів кращим варіантом отримання погашення є досягнення домовленості з позичальником, а лише коли всі методи добровільного врегулювання боргу випробувані і безуспішно, виникає нехай невеликий, але ризик судових позовів та визнання власної фінансової неспроможності виконувати кредитні зобов’язання.