

Потрапивши у фінансову пастку МФО та поспілкувавшись з працівниками мікрозаймів, більшість позичальників турбує одне питання: «Як можна домовитись з колекторами про зниження боргу?». Високі проценти, непомірні штрафні санкції та психологічний тиск «дзвонарів», заганяють людину в безвихідну ситуацію: з однієї сторони грошей розрахуватися з МФО не має, пролонгація не вирішує проблему з оплатами, а просто відстрочує її, а «телефонний терор» колекторів робить життя нестерпним.
Позичальники всіляко намагаються домовитися з працівниками мікрозаймів: отримати відстрочку в оплаті, або списання частини боргу. А який ще може бути вихід з подібної ситуації? Насправді, варіантів закрити кредит є кілька, всі їх ми розглянемо в рамках даної статті.
Чи потрібно спілкуватися з колектором?
Допустивши прострочення по кредиту, перші з ким має справу позичальник – це колектори, які спочатку у ввічливій формі, а з часом і не підбираючи слів, починають вимагати повернути борг. З перших днів прострочки розмови зводяться до того, що питання сплати мікрозайму дуже просто вирішити шляхом:
- пролонгації, повернувши кредитору лише проценти за користування позикою;
- часткової оплати, продемонструвавши МФО своє бажання співпрацювати;
- отримання кредиту в іншій фінансовій компанії та погашення прострочки за рахунок цих коштів;
- позики у родичів, друзів, колег по роботі, або просто знайомих.
В кінцевому підсумку колекторам все одно де людина візьме гроші, для них основне завдання -змусити позичальника їх швидко віднайти та віддати на погашення боргу.
А ось коли вже проходить кілька тижнів і оплат від боржника не має – починаються звинувачення та погрози. І колекторам не цікаві розмови про проблеми в житті та пусті обіцянки, їм потрібні гроші!
Вислухавши в свою адресу безліч «бруду», перед позичальником постають питання: «А чи потрібно спілкуватися з колекторами? Як домовлятися з людьми, які не бажають нічого чути?»
Щоб відповісти на ці запитання варто визначитись в тому, що Ви бажаєте отримати від працівників МФО, які займаються збором простроченої заборгованості.
Чи можуть колектори списати борг?
Більшість боржників потребує одне – списання боргу та закриття кредиту. Проте люди не бажають розуміти прості речі: мікрофінансові компанії – це не благодійні організації, і надавши кошти у позику, вони вимагають їх повернути разом з процентами, які як мінімум, дадуть змогу компенсувати компанії витрати на видачу кредиту, а як максимум – заробити (адже саме з цією метою й працюють МФО).
Так чи можуть колектори списати борг? Так, можуть, але точно не варто розраховувати на «манну небесну», коли фінансова компанія спише всю заборгованість. Якщо боржник живе ілюзіями і розраховує саме на такий сценарій розвитку подій, то запевняємо, МФО швидше «продасть» кредит факторинговій компанії, ніж погодиться списати весь борг. А от домовитися з колекторами на зменшення заборгованості цілком реально. Зробити це в силах самого позичальника, потрібно лише розуміти психологію людей, з якими матимете справу.
Коли колектори можуть зменшити борг?
Питання зменшення боргу постає перед колекторами у ситуаціях, коли позичальник:
- втратив роботу;
- пішов на військову службу;
- отримує суттєво менше доходів в порівнянні з надходженнями, які були на момент отримання позики;
- поніс суттєві витрати на власне лікування, або лікування близьких родичів;
- втратив працездатність;
- має велику кількість прострочених кредитів в інших фінансових компаніях.
Фактично мова йде про можливість документального підтвердження позичальником власної неспроможності сплачувати кредит. Пам’ятайте: у кредитора не має обов’язку зменшувати борг, але можливість така є. Важливо переконати колекторів в тому, що для МФО є ризик неповернення позики і проблема з оплатою кредиту, яка є у позичальника, в певний час може стати проблемою фінансової компанії.
Чи можна домовлятися з колектором?
Історично в Україні так повелося, що при виникненні проблем, завжди можна домовитися з іншою стороною від якої залежить рішення. А от чи можна домовитися з працівником фінансової компанії, ціль якого заробити?
Безпосередньо колектори – це виконавці, обов’язки яких всілякими правдами й не правдами отримати від боржників погашення. У кожного працівника по збору простроченої заборгованості є власні щомісячні плани, які необхідно виконувати. Відповідно до суми зборів вони й отримують мотивацію за роботу. Як Ви вважаєте, чи бажають колектори в погоні за швидким заробітком домовлятися з боржниками? Напевно, не дуже.
Проте, з іншої сторони, колектори – це такі ж люди, як ми з Вами, зі своїми проблемами, клопотами, страхами та переживаннями. Зрозуміло, що для них залякування боржників – це повсякденна рутинна робота. Але й серед них є люди, які здатні відноситись з розумінням, співпереживати та допомагати. А ті працівники, які вміють добре рахувати, розуміють, що списання частини боргу для позичальника може бути варіантом виходу останнього з «боргової пастки», а для колектора – це спосіб отримання регулярних щомісячних платежів та заробітку мотивації.
Як домовитись з колекторами про зниження боргу?
Для того, щоб домовитися з колектором про зниження боргу необхідно:
- не вислуховувати монолог працівника МФО зі звинуваченнями та погрозами;
- розмовляти чітко, зрозуміло та аргументовано;
- коротко розповісти про ситуацію, яка призвела до неможливості погашення кредиту;
- повідомити про можливі наслідки несплати протягом певної кількості тижнів, або місяців (не варто прикрашати ситуацію та вигадувати швидкі джерела надходження коштів);
- категорично відмовитись від пролонгації та сумнівних способів пошуку грошей для закриття кредитів;
- запропонувати надіслати підтверджуючі документи щодо неможливості своєчасної оплати (при наявності);
- запевнити співрозмовника, що інших варіантів входу в графік погашення, як списання частини боргу, не має;
- проінформувати колектора, що у разі незгоди, Вам нічого не лишається як сплачувати борги в інших фінансових установах, які пропонують прощення частини кредиту, або ж нараховують проценти за нижчою ставкою;
- на агресію та емоційні випади працівника по збору простроченої заборгованості реагуйте спокійно, не давайте виводити себе на емоції, говоріть повільно та тихо;
- у разі неадекватності співрозмовника не вислуховуйте словесний «бруд» в свою адресу, а просто кладіть слухавку.
Насправді, домовлятися з колекторами в Україні досить складно. Більшість працівників МФО не бажає слухати боржника: погрози та залякування для них – основний спосіб «вибивання» грошей. Важливо віднайти правильні слова для того, щоб передати колектору реальну складність життєвої ситуації та дати можливість йому зрозуміти, що варіантів вирішення питання погашення прострочки окрім списання частини боргу не лишається.
Читайте також – “Як правильно розмовляти з колекторами в Україні?”
Колектори пропонують списати частину боргу.
Трапляються ситуації коли колектори самі пропонують прощення частини боргу, розуміючи, що є ризик втрати. Деякі МФО до свят проводять акції по списанню 20-50% заборгованості типу: «Подарунок до Дня Незалежності: закриємо кредит після сплати половини боргу», «В Новий Рік без боргів». Пропозиції, як правило, надходять в СМС, рідше – у формі телефонних обіцянок колекторів.
Якби там не було, варто бути обережними по відношенню до телефонних домовленостей: колектори – в першу чергу люди, які заради швидкого заробітку здатні вигадувати, або й обманювати позичальників.
Неодноразово доводилось чути від боржників: домовився з колекторами про списання штрафів та пені за умови сплати тіла і процентів. Обіцяну суму заплатив в той самий день, проте наступного дня в особистому кабінеті на сайті МФО кредит так і залишився простроченим. Зателефонував до компанії-кредитора з приводу вирішення даного непорозуміння та закриття позики, проте у відповідь почув, що інформація по списанню частини боргу – це не більше ніж вигадка позичальника, у якого є обов’язок своєчасно та в повному розмірі розрахуватися за власними зобов’язаннями.
Знижка від колекторів.
Чи можливо розраховувати на індивідуальні умови погашення? Яку знижку можуть надати колектори?
Насправді, в цьому питанні все індивідуально. Кожного боржника колектори оцінюють з точки зору перспективності подальшої з ним роботи та можливості стягнення простроченого кредиту. Зрозуміло, що коли людина довший час пролонгувала позики, а після виходу на прострочку проводила часткові оплати та обіцяла розрахуватися з боргами: для колекторів – це найбільш перспективний позичальник! Для чого давати знижку боржнику, який продемонстрував можливість сплачувати кредит?
З іншого боку, що можна отримати від клієнта, який викинув СІМ-картку та успішно забув про наявність кредитів в МФО?
Жодним чином не заохочуємо вдаватися до крайностей, але даний приклад найбільш яскраво описує суть питання.
Угода з колекторами.
Отже, позичальник отримав згоду колекторів на списання частини кредиту. Як правильно сплатити борг колекторам? Як не лишитися ошуканим у відносинах з людьми, яким складно довіряти?
- Потурбуйтесь про закріплення домовленостей на папері. Найкраще, коли МФО надішле письмову відповідь з чітко визначеними умовами врегулювання заборгованості. Гірше (несе певні ризики), але можливо – це лист на e-mail зі службової поштової скриньки кредитора.
- Окремі мікрофінансові компанії практикують доведення умов списання в особистому кабінеті позичальника на сайті МФО. Цей варіант прийнятний тоді, коли визначені суми та строки сплати, а також зафіксований обов’язок кредитора по списанню залишку заборгованості та закриття кредиту.
- Не намагайтеся отримати підтвердження запрошених Вами індивідуальних умов погашення по телефону в форматі: «Угу», «Ну добре, платіть хоч так», «Кинете там 20 з чимось тисяч і закриємо». Це точно обман колекторів задля виконання плану та заробітку грошей.
- Адекватно та зі світлою головою оцінюйте ситуацію, яка склалася в перемовинах з колекторами. Часто люди, які бажають якнайшвидше позбавитись боргів, сприймають власну фантазію за реальність. Велике бажання закрити кредити – це ще не згода МФО на подібні дії. Не варто діставати бажані слова з контексту розмови з працівником кредитора, краще критично відноситись до кожної обіцянки та піддавати її сумніву. Пам’ятайте, Ви з МФО по різні сторони: у мікрофінансової компанії ціль отримати якомога більшу суму в найкоротший період часу, у позичальника ж – списати частину боргу та закрити кредит протягом кількох місяців.
Чи можна сплачувати колекторам частинами? Якщо мова йде про часткові оплати без згоди кредитора на списання, то це сумнівний варіант вирішення боргового питання. В такому разі варто правильно оцінити власні сили та спланувати графік закриття кредиту.
У разі досягнення з МФО домовленості на зниження суми боргу та оплату частинами протягом певного періоду часу, без жодних проблем, дотримуючись погодженого графіку, можна проводити часткові оплати. Важливо лише не порушувати строків внесення платежів: інакше всі намагання боржника позбутися кредиту можуть виявитися марними.
Як домовитися з колекторами про закриття кредиту?
Якщо позичальник розраховує «добитися» повного списання боргів від колекторів, то я відповім просто: «Ця людина живе у власному світі ілюзій!» Мікрофінансовій та факторинговій компанії завжди вигідніше продати кредит, а ніж списати його повністю. Бізнес на «продажу грошей» функціонує згідно принципу: «Гроші повинні «робити гроші», і навіть «погані» кредити мусять компенсувати хоча б частину понесених витрат.
Читайте також – “Чого можна очікувати від колекторів?”
Як змусити колекторів списати борг?
У питанні списання боргу варто забути таке слово як «змусити». Зниження суми заборгованості по кредиту – це не більше ніж право кредитора, але точно не обов’язок! Жодна МФО не зобов’язана йти на поступки боржнику, але цілком може дослухатись до прохання позичальника коли існує ризик втрати коштів.
Впевненість в голосі при спілкуванні з колекторами та розуміння того, яким чином буде досягнуто результат відіграють далеко не останнє значення. Не має сенсу про щось домовлятися, коли відсутні гроші для погашення. Перш ніж почати якісь активні дії, правильно оцініть власні фінансові можливості та сплануйте оплати частинами таким чином, щоб закрити всі кредити. В питанні домовленостей з колекторами основне – це терпіння та віра в успіх! Нехай фінансові негаразди залишать Вас та Ваших рідних!