Дружина дізналася, що чоловік взяв кредит без її відома та не платить його. Ось класична проблема, яка виникла з поширенням онлайн кредитів в Україні. Ускладнюється вона страхом, що доведеться виплачувати позику за чоловіка. А коли телефонують колектори з вимогою терміново повернути гроші та розповідають про спільну відповідальність, як правило, виникає паніка… Спробуємо в рамках даної статті розібратись, що робити, коли у чоловіка великі борги та як при цьому дружині уникнути відповідальності.
Як дізнатися, що чоловік взяв кредит?
Перш ніж починати вирішувати проблему боргів чоловіка, варто розібратися з її масштабами. При появі щонайменше підозри на оформлення рідною людиною позик без Вашого відома, попросіть у своєї половинки отримати безкоштовний звіт з бюро кредитних історій.
Враховуючи законодавчо закріплені зобов’язання усіх фінансових установ протягом 3-х робочих днів з дати видачі кредиту передавати інформацію до БКІ, дані кредитної історії дозволять оцінити реальні суми боргів та наявність прострочення по ним.
Якщо чоловік відмовляється розкрити інформацію про кредитну історію, варто піддати сумніву його щирість. Для перевірки наявності мікрозаймів у близької людини достатньо спробувати увійти в особисті кабінети на сайтах фінансових установ. Після введення номеру мобільного телефону чоловіка, система запросить код підтвердження з СМС, або ж повідомить про відсутність реєстрації. Навіть без коду з СМС зрозуміло, що на телефон чоловіка зареєстрований особистий кабінет в сервісі онлайн кредитування, а отже він користується кредитами фінансової установи.
Чи може чоловік брати кредит без мого відома?
Відповідь на дане запитання турбує в першу чергу тих жінок, які шукають вихід із «боргової кабали» своїх чоловіків. З однієї сторони ситуація виглядає таким чином, що виникнення кредитних зобов’язань, так як і придбання майна, мало б відбуватися за згоди подружжя. Проте, відповідно до чинного законодавства, якщо кредитний договір не підлягає нотаріальному посвідченню, то й згода чоловіка / дружини на його укладення не вимагається.
Насправді, в Україні існує практика отримання банками письмової згоди подружжя на укладення окремої категорії договорів позики. Але стосується це кредитів на придбання майна: автокредитів та іпотеки. Для оформлення споживчих кредитів та мікрозаймів фінансовим установам достатньо лише підпису позичальника на кредитному договорі.
У чоловіка великі борги: що робити?
Якщо вже так трапилося, що Ви виявили багато кредитів у чоловіка і маєте намір йому допомогти, першим ділом не панікуйте. Усі проблеми, в тому числі фінансові, вирішуються! Ми підготували покроковий план дій з приводу того, що робити, якщо чоловік взяв кредити і не платить:
- Складіть список фінансових установ в яких оформлені позики із зазначенням суми боргу та дати погашення по кожному із зобов’язань. Допомогти з інвентаризацією боргів вам може звіт бюро кредитних історій.
- При наявності власних заощаджень, спробуйте повністю погасити кілька кредитів з мінімальними сумами боргу. В жодному разі не йдіть на поводу кредиторів, які пропонують продовжити позику сплативши лише проценти! Пролонгація – це не вирішення проблеми, а лише її відтермінування. Більше того, за кілька тижнів доведеться знову шукати кошти на чергову «підтримуючу ін’єкцію».
- У разі відсутності прострочень, спробуйте варіанти перекредитування: отримання позики під суттєво нижчі проценти на більш тривалий термін. Закриття дорогих мікрозаймів чоловіка за рахунок більш дешевих кредитів дружини, або когось із близьких родичів, досить часто дають можливість позбутися боргів за рахунок поступової виплати в кілька разів менших сум щомісячних платежів.
- При наявності прострочень, або ж неможливості / небажанні оформляти більш дешеві довгострокові позики для закриття зобов’язань, будьте готові терпіти «телефонний терор» колекторів. Про те, чого очікувати від «збирачів боргів» читайте в нашій статті.
Разом з тим, навіть за таких не комфортних для себе умов, можна вирішувати проблему: домовлятися з кредиторами про списання частини нарахованих процентів та виплату залишку протягом 3-6-ти місяців. Розтермінування оплати кредиту без збільшення заборгованості – це ефективний спосіб «вийти із боргів».
Чи повинна дружина виплачувати кредит чоловіка?
В питанні обов’язку виконання зобов’язань дружиною за чоловіка звернемося до законодавства. Згідно п.4 ст.65 Сімейного кодексу України, відповідальність по сплаті кредиту покладається на подружжя лише у випадку, коли договір укладався в інтересах сім’ї та відповідно кредитні кошти були використанні на придбання майна чи задоволення потреб обох з подружжя:
Давайте спробуємо розібратися чи виникає у дружини відповідальність за споживчим кредитом або мікрозаймом чоловіка?
- Довести факт того, що договір укладався в інтересах сім’ї без наявної письмової згоди на видачу кредиту від дружини кредитна установа практично не має можливості. Колектори окремих фінансових компаній практикують залякування подружжя конфіскацією майна за рішенням суду на підставі того, що нібито згода на укладення кредитного договору була отримана від дружини в телефонній розмові зі спеціалістом банку в момент розгляду заявки. Насправді, подібні твердження не більше ніж пусті розмови: всі згоди оформлюються виключно в письмовій формі.
- Кошти по споживчому кредиту, як правило, перераховуються на картковий рахунок позичальника, або ж видаються готівкою через касу банку. Подібна форма надання позики фактично унеможливлює перевірку цільового використання коштів. Тому стверджувати, що кредит було витрачено в інтересах сім’ї немає жодних підстав.
Таким чином відповідь на запитання: «Чи повинна дружина відповідати за борги чоловіка?», доволі проста. Якщо подружжя не укладало договір поруки та не підписувалась згода на отримання кредиту, то і зобов’язань з повернення позики у дружини немає.
Читайте також – «Як колектори знаходять контакти родичів: чи можливо захиститись?»
Чи можуть борги чоловіка перейти на дружину?
Відповідно до чинного законодавства, в Україні можливий перехід права вимоги боргу від чоловіка до дружини. Тобто за певних обставин кредитор має право звернутись до подружжя з вимогою по сплаті боргу. В якому випадку борги чоловіка переходять на дружину?
- У разі, якщо укладався договір поруки з банком та за умови, що кредит прострочено.
- У випадку прийняття дружиною спадщини після смерті чоловіка (позичальника по кредиту).
Якщо подружжям було підписано згоду на отримання позики у банку, в такому випадку має місце солідарна (спільна) відповідальність перед кредитором за не виконання зобов’язань.
Яку відповідальність несе дружина за чоловіка?
За умови надання письмової згоди на отримання кредиту, або ж поручительства, зобов’язання з повернення позики покладаються на обох членів подружжя. Найгірший сценарій, який може очікувати на дружину в такому випадку – це подання фінансовою установою позову про стягнення боргу в судовому порядку.
Чи варто турбуватися з приводу примусового стягнення? Практика судочинства в Україні показує, що на сьогодні ймовірність подачі судового позову банком за споживчим кредитом не перевищує 5%, а фінансовою компанією за договором мікрозайму – близько 1%. Більш детально з приводу стягнення кредиторами боргу на підставі рішень судів читайте в нашій статті.
Більше того, позов до суду – це ще далеко не кошти на рахунку банку чи фінансової компанії. Подружжя завжди може звернутися до адвоката для захисту своїх прав!
Чи повинна дружина оплачувати борги чоловіка після розлучення?
Якщо ми говоримо про вимоги щодо сплати кредиту після розлучення, то зобов’язання у дружини можуть виникати лише у випадку коли вона надавала свою згоду на отримання позики та кредитні кошти були використані в інтересах сім’ї. При цьому, чоловіку потрібно довести, що кредитний договір укладався під час шлюбу, або ж надати докази ведення спільного домашнього господарства у разі проживання на той час сім’єю без офіційного оформлення відносин.
Разом з тим враховуйте, що отримання споживчих кредитів та онлайн позик в Україні, як правило, не передбачає письмову згоду подружжя і таким чином звільняє дружину від відповідальності по сплаті боргів за чоловіка, в тим більше після розлучення.
Як убезпечити себе від кредитів чоловіка?
Для того, щоб уникнути зобов’язань/наслідків по сплаті кредитів за свого чоловіка необхідно:
- Не укладати договорів поруки та не підписувати жодних згод на отримання позик.
- Не передавати чоловіку оригінали своїх документів.
- Встановити заборону на оформлення позик чоловіком. Зробити це можна за відома чоловіка та з його участю, або ж обмежити йому таку можливість самостійно в примусовому порядку. Більш детально з цього приводу читайте в нашій статті.
- Без попередньої оцінки власних фінансових можливостей, не намагатися врятувати ситуацію шляхом оформлення кредитів на своє ім’я. Пам’ятайте про ризик потрапляння в боргову кабалу.
Отже, жодні телефонні згоди, або псевдо поручительства без підписання відповідних документів в Україні не працюють. Подібні речі – це лише фантазії підприємливих колекторів, які таким чином намагаються заробити гроші!
Які ситуації виникали у Вас з кредитами подружжя? Діліться в коментарях, а ми обов’язково дамо відповідь.