

Виникла прострочка по кредиту в банку чи МФО і колектори повідомляють про неможливість виїхати за кордон? Заборона виїзду за кордон – це типовий спосіб психологічного впливу на боржників, який здавна застосовують кредитори в Україні. Проте, в будь-якому інформуванні «збирачів боргів» є доля правди, а розібратися в тому чи випустять за межі країни при наявності не погашених кредитів та як цьому можна запобігти, спробуємо в рамках даної статті.
За що можуть не випустити за кордон з України?
Відповідно до діючого законодавства, причин передчасного завершення поїздки на кордоні України може бути кілька. Найбільш розповсюджені із них:
- непогашені штрафи;
- заборгованість по аліментам;
- ухиляння від проходження військової служби;
- наявність прострочених кредитів у фінансових установах.
Серед позичальників банків та мікрофінансових компаній існує міф, що при наявності кредитів на невеликі суми, жодної відповідальності у випадку порушень строків оплати не буде. Для того, щоб розвіяти ілюзії боржників повідомляємо: ймовірність накладення заборони виїзду за кордон не залежить від суми боргу.
Рекомендуємо також прочитати – «Суд з МФО в Україні: чи варто хвилюватись позичальникам, які не розрахувались з кредитором?»
Заборона виїзду за кордон боржникам України.
Для більшості позичальників фінансових установ відсутність коштів для сплати кредиту є причиною несвоєчасного виконання зобов’язань. І питання зовсім не в тому, що людина не бажає розрахуватись, чи переховується від кредиторів, а у відсутності достатньої суми доходів для погашення процентів та основної заборгованості.
Саме можливість кращих заробітків, змушує українців шукати щастя за кордоном. А яким чином розрахуватися з мікрозаймами, які нараховують шалені проценти? Звичайно, працевлаштуватися там, де в рази вища оплата!
Читайте також – «Кредит на погашення мікрозаймів: де оформити?»
Виїзд за кордон для позичальників – це не лише спосіб заробити на погашення діючих боргів, а ще й можливість позбутися «телефонного терору» колекторів: не вислуховувати їхні погрози та залякування. Проте, боржникам, які планують виїжджати на заробітки варто враховувати кілька важливих моментів:
- Заборгованість по кредиту буде збільшуватись щоденно, до моменту, коли позичальник не почне окрім процентів, сплачувати й основну заборгованість. За рахунок високих процентних ставок по кредитам МФО, збільшення суми боргу вдвічі відбувається протягом 50-60 днів. Таким чином, навіть при суттєво вищих доходах є ризик «вічних» пролонгацій, тобто продовження роботи лише на проценти фінансових установ.
- Відсутність зв’язку з боржником, який допустив прострочення та виїхав за межі України, не означає, що його родичів та близьких людей не будуть турбувати колектори. Часто інтенсивність дзвінків працівників кредитора в таких ситуаціях значно вища.
- Ризик того, що можуть не випустити за кордон через накладену заборону виїзду з України.
Чи можна їхати за кордон, якщо є кредит?
Сам факт отримання кредиту в фінансовій установі не є причиною відмови державної прикордонної служби в перетині кордону. Наявність діючих зобов’язань перед банком чи МФО – це виключно цивільно-правові відносини двох сторін, які не можуть позбавляти людину свободи переміщення.
А от що стосується того, чи можна виїхати за кордон, якщо є непогашений кредит, то тут ситуація дещо інша. Варто розрізняти статус неоплаченого кредиту про який йде мова. Якщо строк дії договору ще не настав та всі платежі здійснюються згідно графіку розрахунків – турбуватися про неможливість будь-яких переміщень не варто.
Інша справа, коли у людини кілька прострочених платежів по банківській позиці чи неоплачений борг по займу МФО, термін погашення якого настав ще кілька місяців тому назад. Порушення зобов’язань з повернення кредиту може бути причиною арешту майна, блокування банківських рахунків та заборони виїзду за кордон.
Проте застосування подібних заходів по примусовому стягненню простроченої заборгованості практикують точно не в перші тижні прострочення позики і далеко не до всіх боржників фінансових установ. А кого ці обмеження можуть стосуватись та у яких випадках, розберемо далі більш детально.
Якщо є кредит, чи випустять за кордон України?
Факт наявності кредиту, навіть якщо він прострочений, не є підставою для прикордонників заборонити виїзд з України. Обмеження пересування боржника – це є виключно запобіжна міра стягнення заборгованості, яка застосовується до обмеженого кола осіб.
Залякування колекторів на зразок: «Терміново сплатіть кредит, інакше накладемо заборону на виїзд за кордон або ж передамо інформацію Державній прикордонній службі» – не більше ніж слова. Відповідно до діючого законодавства, заборона виїзду за межі України можлива виключно по рішенню суду, а право накладати подібні обмеження є лише у виконавчої служби.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» державний або ж приватний виконавець має право звернутися до суду з клопотанням встановити обмеження виїзду боржника за кордон з метою виконання судового рішення:
Желаете избавиться просроченных кредитов МФО и хотите забыть о долгах, как о страшном сне? Команда Финансового Клуба готова оказать профессиональную помощь.
Получить помощь!
У разі прийнятого судом рішення про заборону перетину кордону, виконавець надсилає дані по боржнику до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, яка безпосередньо і встановлює обмеження.
Варто враховувати той факт, що судова повістка направляється боржнику за адресою реєстрації і неотримання позичальником інформації про позов не звільняє його від відповідальності. Окрім цього, розгляд судом клопотання виконавця щодо заборони виїзду за кордон відбувається взагалі без повідомлення боржника.
В такому випадку постає питання: «Як дізнатися про наявність судового позову та запобігти рішенню суду?» Зробити це досить просто: необхідно регулярно перевіряти інформацію в Єдиному реєстрі судових рішень, або ж оформити відповідну підписку через сервіс Opendata. Детальна інструкція як це зробити міститься в нашій статті.
До моменту поки в реєстрі не з’явилась інформація щодо поданого судового позову, турбуватися точно не варто.
Чорний список боржників: виїзд за кордон України.
Для тих кого цікавить чи можна виїжджати за кордон з поганою кредитною історією та якщо ти потрапив в реєстр боржників, відповідь одна – «Так, можна». Порушення строків погашення кредитів та сам факт наявності запису в чорному списку та Єдиному державному реєстрі боржників не є підставою заборони виїзду за кордон. Навіть при відкритому виконавчому провадженні по рішенню суду чи на підставі нотаріального напису на кредитному договорі випустять за кордон!
Для виїзду за межі України має значення лише наявність окремого рішення суду з відповідною забороною. Встановлюються такі обмеження в тих випадках коли виконавець в змозі надати суду обґрунтовані докази неможливості виконання рішення по стягненню боргу або ж підтвердити факти ухиляння боржника від виконання зобов’язань.
Чи можна з кредитом виїхати в Польщу?
Заборона виїзду за кордон має відношення одночасно до всіх країн без будь-яких обмежень. Планує боржник виїжджати в Польщу, Чехію чи Німеччину – значення не має.
Аналогічно, що стосується видів транспорту для переміщення за межі України: при наявності заборони виїзду, поїздка боржника може передчасно завершитись як в аеропорту, так і безпосередньо в зоні висадки пасажирів при проходженні прикордонного контролю для подорожуючих наземним транспортом.
Як дізнатися, що не випустять за кордон?
Для того щоб дізнатися чи є заборона виїзду з України необхідно:
- Перевірити наявність судового рішення у відповідному реєстрі.
- У разі знаходження рішення суду – ознайомитися з ним та пересвідчитися чи встановлюються даним документом обмеження щодо переміщення за межі України.
- Надіслати заяву про перевірку обмеження на право виїзду за кордон листом до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби за адресою: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601.
- Подати одночасно електронне звернення із запитом інформації щодо обмеження виїзду на сайті прикордонної служби.
На жаль, але дізнатися швидко по телефону чи є заборона виїзду за межі України не вдасться: державна прикордонна служба перш ніж надати відповідь зобов’язана провести ідентифікацію заявника. Проте отримати інформацію на письмове звернення реально протягом 1-2-х тижнів.
Що робити коли встановлено заборону виїзду за кордон?
- Розрахуватися по простроченим зобов’язанням та надіслати квитанцію про оплату виконавцю, який порушив провадження. Протягом 1-3-х робочих днів заборона буде знята.
- Подати апеляцію про зняття обмеження на переміщення за межі України.
- Подати судовий позов про визнання кредитного договору не дійсним або ж не укладеним, якщо для цього є юридичні підстави. Оскарження боргу в судовому порядку є підставою для закриття виконавчого провадження та зняття будь яких заборон.
Не варто всі слова колекторів сприймати за «чисту монету», але й випробовувати долю та розраховувати на бездіяльність юристів кредитора теж не вихід. Якщо не має можливості сплатити всю суму боргу, але є бажання розрахуватись з фінансовими установами – домовляйтесь щодо списання частини нарахованих процентів та повертайте залишок впродовж кількох місяців. Буде потрібна наша допомога в цьому питанні – звертайтесь, оперативно її надамо.