З поширенням МФО в Україні, велика кількість кредитів у людини – не рідкість, якою можна було б здивувати. Інша справа коли оплачувати борги не має чим, а позик багато. Два-три онлайн кредити при відсутності коштів для погашення, вже за декілька місяців можуть перетворитися в десяток мікрозаймів, сума процентів по яким в кілька разів перевищуватиме доходи сім’ї. В певний момент часу приходить усвідомлення, що доводиться працювати лише на проценти, відмовляючи у найнеобхіднішому своїй родині. Але така ситуація не може тривати вічно, інакше життя перетворюється на боргову кабалу або ж просто рабство. Чим швидше людина це розуміє, тим з меншими фінансовими втратами має можливість вирішити дану проблему.
Що робити, якщо багато кредитів та боргів?
Лише усвідомлення факту наявності надмірної кількості позик не достатньо для їх закриття. Більшість людей розуміє, що окрім прийняття проблеми потрібні ще й гроші для її вирішення. Нехай не вся сума, а лише частина, але силою думки борги не зникають. Проте, наша свідомість влаштована таким чином, що всіляко намагається знайти найбільш простий варіант позбутися неприємностей. І цим успішно користуються шахраї. Отже, речі, які точно НЕ варто робити, якщо кредитів багато і немає чим платити:
- Намагатися видалити кредити в базі даних МФО. Ця шахрайська схема нагадує історію з дитинства, коли школяр, отримавши погану оцінку, намагається вивести її в щоденнику, для того, щоб не дізналися батьки. Як би іронічно це не виглядало, проте чимало позичальників віддає останні гроші незнайомцям за видалення кредитів, лишаючись в результаті без грошей на одинці зі своїми проблемами.
- Шукати інвесторів чи приватних кредиторів. Прийміть інформацію як факт: не існує в Україні благодійників, які під чесне слово (або під розписку, яка нічого не вартує) передали б гроші незнайомій особі з поганою кредитною історією з надією на їх повернення. Мова зараз навіть не йде про прострочені позики, наявність діючих кредитів МФО – це свідчення того низького рівня до якого «скотилася» людина.
- Намагатися отримати перекредитування від кредитних брокерів за гроші, або через спеціальні онлайн сервіси, які списують регулярні платежі за надання списку мікрозаймів.
- Вирішувати проблему через кредитного донора, який нібито згоден за гроші надати послугу з отримання позики на своєї ім’я.
- Звертатися до антиколекторів, які обіцяють позбавити від дзвінків мікрофінансових та колекторських компаній. Налаштування переадресації з мобільного телефону боржника – це теж саме, що скористатися мобільним додатком GetContact, який блокує виклики з незнайомих номерів. Тільки в першому випадку «горе юристи» попросять кілька тисяч гривень, а в другому – Ви отримаєте теж саме безкоштовно. При цьому жоден спеціаліст не позбавить Вас від «телефонного терору» рідних та людей з близького оточення.
- Панікувати та впадати у відчай. Саме у мало контрольованому стані більшість боржників і допускає чимало помилок, які «б’ють» по кишені, або ж в подальшому ускладнюють ситуацію.
Що робити, якщо багато кредитів в МФО?
Велика кількість мікрозаймів – це «ракова пухлина» багатьох українців, які скориставшись доступними грошима, не розрахували власні можливості з погашення позик. Сплата процентів по кредитам МФО за рахунок нових мікрозаймів – це так звана кредитна яма, фактично найбільше зло, яке може вчинити собі позичальник при спробі позбутися боргів.
Допускати дзвінки колекторів родичам та на роботу не має бажання, проте продовжувати працювати лише на проценти МФО – шлях в нікуди. На перший погляд здається замкнутий круг: оплачувати кредити не має чим, а для того, щоб триматися «на плаву» потрібно далі позичати.
Отже, що робити, якщо багато мікрозаймів?
- Забути, що таке пролонгація. Продовжувати кредити за рахунок позичених грошей означає «копати» собі ще глибшу яму. Навіть коли є змога своїми коштами сплачувати проценти, це не спосіб таким чином позбуватися боргів. Постійні продовження мікрозаймів без джерел для їх закриття – це затягування проблеми з одночасним викиданням грошей «на вітер».
- Зупинитися з оформленням нових кредитів МФО. Уявіть собі наркозалежну людину, яка переживає судороги через відсутність чергової «дози», в нашій ситуації позичених грошей. Це не має відношення до Вас, чи не так?!
- Спробувати за рахунок власних коштів повністю погасити кілька позик на самі малі суми, таким чином зменшити потенційну кількість проблемних мікрозаймів.
- Об’єктивно без ілюзій оцінити власні шанси на отримання перекредитування: довгострокового кредиту під суттєво нижчі проценти. Збільшення строку користування грошима та зниження суми щомісячного платежу, як правило, дає можливість за рахунок власних доходів проводити періодичні погашення і таким чином позбуватися боргів.
- Пояснити ситуацію рідним та спробувати отримати від них фінансову підтримку, або ж згоду на отримання ними банківської позики для закриття діючих мікрозаймів.
Таким чином, якщо у людини багато боргів в МФО, але ще немає прострочень, є можливість вирішити проблему без психологічного пресингу та дзвінків колекторів.
А що робити, якщо почалися прострочення і варіанти перекредитування вже недоступні? Чимало випадків, коли родичі не готові приймати участь у вирішенні проблеми мікрозаймів.
Що робити, якщо багато прострочених кредитів?
Порушення строків оплати позик – це не привід панікувати. Наявність прострочень по мікрозаймам, як правило, є свідченням того, що людина втомилася оформляти нові позики для пролонгування діючих і починає розуміти безперспективність подібних кроків, які затягують ще далі в боргову кабалу.
Отже, що варто робити, якщо багато прострочених кредитів?
- Коли сума боргу починає зростати в геометричній прогресії, забудьте про часткові погашення. Ваше бажання продемонструвати кредиторам свій намір розрахуватися через здійснення платежів на невеликі суми – це викидання грошей. Згідно черговості погашення, відповідно до умов кредитних договорів, в першу чергу сплачуються проценти, тому намагання боржника закрити кредит невеликими сумами впродовж кількох місяців, як правило, перетворюється на розпач та розчарування. Нарахування фінансовими установами 800-1000% річних по мікрозаймам зводить нанівець практично всі спроби закрити борги за рахунок часткових оплат.
- Викиньте з голови всі залякування та погрози колекторів, що надходять на Вашу адресу, зосередьте свої зусилля на пошуку додаткових джерел заробітку: друга робота, підробітки у вечірній час, сезонна робота на вихідні дні та ін.
- Домовляйтеся з кожною із компаній з приводу списання частини боргу та можливості закрити залишок рівними платежами впродовж 3-6-ти місяців без нарахування процентів. МФО будуть домовлятися в ситуації коли проблема боржника з погашенням кредиту стає проблемою фінансової компанії з неповернення грошей.
- Проводьте оплати по кредиту лише тоді, коли отримали прийнятні умови реструктуризації боргу, які взмозі виконати.
Таким чином, суттєве зменшення суми боргу та «замороження» кредиту, при наявності стабільних щомісячних доходів, дасть можливість поступово розрахуватися з кожним із кредиторів.
Як погасити кредит, якщо не має грошей?
Погасити кредит без грошей за символічну плату можуть запропонувати лише шахраї, які професійно на цьому заробляють. Не існує способів позбутися боргів без реальних платежів: сума погашення при цьому може суттєво відрізнятися. Кредитор прикладає максимум зусиль задля отримання всієї суми боргу, з іншої сторони, коли для нього з’являється ризик втрати власних коштів – готовий поступитися своєю дохідністю і закрити кредит за менші гроші.
Не варто вигадувати для себе чергові відмовки в неможливості виконання взятих зобов’язань: «не має грошей» – поняття досить умовне. Відсутня можливість заробляти, чи бажання працювати? Людина, у якої немає серйозних проблем зі здоров’ям, завжди знайде способи заробітку. З іншої сторони, позичальник, який не бажає повертати борги вигадає для себе десятки причин їх не сплачувати.
Рекомендуємо прочитати – «Що буде, якщо не платити мікрозайми в Україні?»
Мова навіть не йде про суму заборгованості по кредиту, яку можливо регулювати, а вцілому про бажання позичальника розраховуватись по взятим зобов’язаннях.
Що робити коли багато кредитів, а платити немає чим?
Досить часто до нас звертаються із запитанням: «Що робити, якщо набрав багато кредитів?» Сам факт наявності великої кількості позик ще не є проблемою. Інша справа коли позичальник безробітний і немає чим платити. Списання частини боргу по кредиту для людини, яка ніде не працює, жодним чином не вирішує проблему. З іншої сторони варто розуміти, що кредити самі нікуди не зникнуть і нехай в менших сумах, але їх потрібно буде повертати.
Тому порада в такій ситуації одна: починайте домовлятися з кредиторами про реструктуризацію на максимально вигідних для себе умовах (списання всіх нарахованих процентів та повернення тіла кредиту впродовж 6-ти місяців) та не розраховуйте на швидке вирішення питання.
Відсутність роботи – це тимчасова ситуація. Поки триває процес перемовин з фінансовими установами, як правило, з’являються стабільні заробітки, що дають можливість починати поступово розраховуватись з кредиторами.