Бізнес-план для кредиту або як його ще називають техніко-економічне обґрунтування – це той самий складний для малого бізнесу документ, який доведеться оформити звернувшись до будь-якого Банку за додатковим фінансуванням.
Складання бізнес-плану підприємства буде надзвичайно важливим при отриманні інвестиційних кредитів, кредитів для розвитку бізнесу та проектному фінансуванні в Україні.
Банк буде готовий видати кредит по бізнес-плану в тому випадку, коли зможе переконатись, що власник бізнесу чітко усвідомлює можливості та правильно оцінює потенціал власного підприємства. Вся наведена у бізнес-плані інформація наглядно демонструє стан бізнесу в поточному моменті, у ньому розумно та аргументовано показана потреба в кредитних коштах, чітко прорахована віддача від залучених ресурсів та є зрозумілими джерела повернення кредиту.
Як скласти бізнес-план?
Бізнес-план малого бізнесу – це документ, який повинен бути одночасно як візитівкою Вашого бізнесу сьогодні так і презентацією майбутнього бізнес–проекту, а тому, перш за все, в ньому потрібно відповісти на запитання які ж цілі та завдання стоять перед компанією та якими засобами вони будуть досягатись.
Щоб отримати кредит по бізнес-плану все описане в ньому повинно підтверджуватись проведеними розрахунками, що будуть аргументом потреби в кредитних коштах та підтвердженням можливості бізнесу виконувати взяті на себе зобов’язання по кредиту.
Важливо, щоб все викладене в бізнес-плані, а особливо цифри підтверджували Вашу компетентність в тому, куди Ви плануєте вести свою компанію та показували видимий економічний ефект від реалізації проекту, презентованого для отримання кредиту.
Як має бути оформлений бізнес план?
Звичайно, в кожної кредитної установи можуть бути свої індивідуальні вимоги як оформити бізнес-план, але уже із практики можемо сказати, що є основні стандартизовані норми документального оформлення бізнес-плану для Банку, а саме:
– обов’язковим є підпис директора компанії на цьому документі. При необхідності бізнес-план може додатково підписуватись іншими посадовими особами підприємства, наприклад, головним бухгалтером чи фінансовим директором, або ж технічним спеціалістом, у випадках особливої специфіки проекту;
– всі сторінки бізнес-плану повинні бути пронумерованими;
– великі таблиці, графіки, важлива комерційна інформація, різного роду презентаційні матеріали виносяться як додатки до бізнес-плану або можуть бути оформленні у вигляді окремих документів з дотриманням тих же вимог, що й до самого бізнес-плану.
Щодо обсягу загальноприйнятих вимог немає, головне зробити бізнес-план таким, що буде максимально якісно описувати суть проекту, підтверджувати припущення розвитку, описувати фактори, що можуть зашкодити реалізації, і важлива деталь – містити аргументи, засоби та механізми, які нівелюватимуть можливі ризики.
В бізнес-плані для отримання кредиту Ви повинні відразу самі і забігаючи наперед показати Банку, що готові до так званих «форс-мажорів» та точно знаєте, що в разі чогось потрібно буде робити.
Складання бізнес-плану компанії в Україні
Щоб написати бізнес-план якісно потрібно подану в ньому інформацію структурувати таким чином, щоб хронологічно описати виробничо-господарську діяльність Вашої компанії від моменту її заснування до сьогодні, з акцентом на основні бізнес показники, логічно підвівши під заплановані кроки розвитку на довгострокову перспективу.
На запитання як скласти бізнес-план, Вам допоможе знайти відповідь підготовлена нами структура розділів. Отже, детальний бізнес-план повинен містити:
1. Мету та опис проекту:
- стислий опис та концепція проекту;
- мета, актуальність, фінансова та організаційна схеми проекту;
- умови та термін реалізації проекту, тривалість розрахункового періоду;
- короткий аналіз технічних рішень;
- отримання дозвільних документів, відзнак, які мали вплив на розвиток бізнесу чи необхідні для реалізації проекту;
- досвід власників та інших пов’язаних з проектом осіб.
2. Юридичний аспект:
- повна і скорочена назви підприємства;
- юридична адреса, номер та дата державної реєстрації;
- фактична адреса ведення бізнесу;
- структура органів управління;
- інформації щодо кінцевих бенефіціарних власників (засновників).
3. Опис бізнес сфери:
- опис основних напрямів діяльності компанії;
- опис ринку та ніші в якій працює компанія, аналіз перспектив розвитку галузі та конкуренції в ній;
- тенденції розвитку ринку та продукту, конкурентні переваги;
- законодавчі обмеження та вплив державного регулювання;
- опис продукту, виробничі потужності, цінова політика, маркетинг та політика збуту;
- опис ризиків ринку.
4. Опис компанії:
- належність підприємства до групи пов’язаних контрагентів, роль в групі, схема товарно-грошових потоків, реальні власники;
- опис ділової репутації, кредитна історія;
- майновий стан: характеристика основних засобів або іншого майна, необхідного для здійснення діяльності (земельної ділянки, виробничого обладнання, складських приміщень, транспортних засобів, торгових або офісних приміщень тощо), що генерують грошові потоки;
- наявність персоналу, необхідного для здійснення операційної діяльності;
- інші особливості в залежності від галузевої належності підприємства.
5. Опис продукції (послуг):
- основні характеристики, переваги, асортимент;
- робота з постачальниками, досвід та умови співпраці;
- опис конкурентів, їх частка на ринку відносно Вашої компанії;
- канали продажів, маркетингова політика;
- опис прогнозів росту та планів на перспективу.
6. Опис виробничих потужностей – для виробничих підприємств:
- опис інвестиційної привабливості;
- переваги розташування виробництва відносно сировинних та енергоресурсів, кадрового потенціалу та ринків збуту;
- відомості про технологічний процес, відповідність діючих технологій сучасним вимогам, застосування інноваційних технологій;
- характеристика виробничого обладнання та обсягів його потужності;
- додаткова потреба в виробничих потужностях, заходи щодо модернізації виробництва та закупівлі нового обладнання (при необхідності). Якщо ці заходи передбачається здійснити за рахунок кредиту, то обґрунтовується необхідність та доцільність здійснення цих заходів, порівнюються пропозиції різних фірм виробників;
- опис виробничого циклу;
- характеристика сировинної бази;
- структура матеріальних витрат по кожному виду продукції, обґрунтування та розрахунки виробничої собівартості;
- обсяги та калькуляція собівартості виробництва продукції (за звітний період та прогноз на період реалізації проекту).
7. Опис основних бізнес процесів:
- схема роботи починаючи від закупівлі до реалізації;
- аналіз основних етапів виробничого циклу;
- забезпеченість складськими приміщеннями, транспортними засобами, наявність орендованих активів.
8. Персонал:
- штатна структура компанії;
- розмежування повноважень та розподіл обов’язків;
- досвід менеджменту кампанії;
- наявність вузькопрофільних спеціалістів (у разі, якщо цього потребує профіль діяльності компанії);
- опис кадрової політики.
9. Фінансовий план бізнес-плану:
- політика ціноутворення, аналіз операційних витрат, розрахунок собівартості продукції та послуг;
- аналіз та прогноз обсягів продажу;
- аналіз та прогноз основних показників балансу підприємства;
- прогноз очікуваних доходів та руху грошових коштів (Cash-flow);
- джерела та структура фінансування проекту;
- розрахунок та аналіз окупності проекту;
- умови та графік погашення залученого кредиту;
- опис джерел забезпечення виконання зобов’язань по залученому фінансуванню.
10. Ризики:
- аналіз слабких аспектів проекту;
- можливі ризики та їх ймовірність;
- шляхи мінімізації потенційних ризиків;
- альтернативи розвитку бізнесу.
11. Висновки:
- стисле обґрунтування стратегії розвитку та вибраної бізнес моделі;
- сильні сторони та переваги проекту.
12. Додатки:
- фінансова модель бізнес-плану;
- копії основних контрактів;
- копії наявних дозвільних документів, якщо бізнес їх вимагає (ліцензії, патенти і т.п.);
- прайс листи та презентаційні матеріали.
Запропонована структура є зразком бізнес-плану для Банку. Виділені нами розділи можуть бути об’єднані або доповнені в залежності від специфіки конкретного проекту чи особливостей напрямку діяльності підприємства.
Як побудувати бізнес-план в Україні?
Бізнес-план для отримання кредиту повинен показувати ріст Вашої компанії. Ви приходите до Банку чи до приватного інвестора із запитом на отримання фінансування і найбільша ймовірність отримати гроші, якщо просите Ви їх на розвиток.
Вам потрібно показати чітку і зрозумілу формулу, яка відповідатиме на питання скільки потрібно і на що саме, чому саме стільки, який планується в результаті ефект, якими методами і ресурсами він буде досягатись, чим підтверджується саме такий ефект.
Це повинні бути зрозумілі і ефективні вкладення саме у Ваш бізнес, не в рекламну кампанію, ріст від якої може бути досить сумнівним і не в розробку чогось такого, що легко можна поставити під сумнів. Ваші очікування повинні математично прораховуватись, опираючись на уже існуючі на ринку тенденції та/або аналогічний досвід.
Складаючи бізнес-план для Банку потрібно вміти показати зв’язок між тим, що у Вас є сьогодні, тим, що Ви плануєте зробити і кінцевим запланованим результатом.
Як зробити бізнес-план?
Ви можете зробити бізнес-план самостійно ознайомившись та використавши матеріали нашої статті. Перш за все структуруйте усю інформацію та складіть свій план бізнес-плану. Послідовно відповідаючи на запитання кожного із пунктів Ви отримаєте той кістяк документу, якому далі потрібно буде надати змістовної форми та «одягнути» у правильну обгортку. Пам’ятайте про описанні у цій статті рекомендації та приділіть достатню увагу всім цифрам, адже саме розрахунки несуть основну цінність бізнес-плану для отримання кредиту.
Зразок бізнес-плану для Банку можна знайти у вільному доступі в інтернеті та спробувати адаптувати його під свій запит. Проте такий спосіб може зіграти з Вами злий жарт, оскільки немає типових бізнес проектів, а колись описана кимось картина, нехай навіть аналогічного бізнесу, не може стати прожитою Вами історією без присутніх в ній особливостей саме Ваших бізнес-процесів.
Також Ви можете скористатися пропозиціями ряду спеціалістів-фрілансерів чи навіть компаній, які спеціалізуються саме на таких послугах, та замовити бізнес-план у них. Прийнявши рішення скористатись послугами по розробці бізнес-плану, звертайте увагу на досвід спеціалістів у підготовці техніко-економічного обґрунтування саме для отримання кредиту та пам’ятайте, що це не просто документ «для галочки» із необхідного Вам пакету для отримання кредиту, експерти фінансової установи будуть вивчати бізнес-план по якому Ви плануєте отримати кредит для свого підприємства, аналізувати та запитувати про все, що викликатиме сумніви.
Ознайомитись скільки коштує бізнес-план та замовити розробку бізнес-плану для отримання кредиту Ви можете і у нас на сайті в розділі «Послуги». Ми гарантуємо індивідуальний підхід до кожного клієнта та адаптацію під вимоги конкретного Банку, а також можемо надавати інші консультації та послуги по підготовці повного пакету документів та супроводженню всього процесу погодження запиту на залучення для бізнесу додаткових коштів.