До нас неодноразово звертаються читачі із запитанням: «Який український брокер найкращий? Де можна знайти відгуки про Універ Капітал?» В рамках даної статті спробуємо розібрати можливості по інвестуванню коштів, які надає брокер, порядок відкриття рахунку, тарифи на найбільш розповсюдженні операції, зручність користування послугами та надійність Універ.
Універ брокер.
Брокер Універ Капітал пропонує для фізичних осіб кілька варіантів інвестування коштів:
- придбання ОВДП в гривні та доларах США;
- купівлю муніципальних та корпоративних облігацій;
- участь в інвестиційних фондах.
Універ здійснює свою діяльність відповідно до ліцензії на брокерське обслуговування № 487 від 21.04.2016 року та дилерську діяльність №1779 від 12.10.2013 року.
Найбільш розповсюдженим інструментом інвестування в Україні є придбання ОВДП. Переваги очевидні: вища процентна ставка ніж по банківським депозитам, безпека збереження капіталу (гарантії держави), відсутність оподаткування процентів по облігаціям та доступність даного інструменту для пересічного громадянина (низький поріг входу та комісії).
Відкриття рахунку в Універ Капітал.
Процедура відкриття рахунку у брокера Універ доволі проста. Для проведення операцій з цінними паперами необхідно:
- Подати заявку на укладення договору на брокерське обслуговування одним із 3-х способів:
- листом на електронну пошту – mybroker@univer.ua
- по телефону – +38 (044) 490-20-55
- звернувшись до офісу компанії – 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59, офіс 102
Найпростіше скористатися процедурою віддаленої верифікації через електронне листування, без візиту до офісу брокера.
- Заповнити короткий опитувальник.
- Надіслати скан копії документів на електронну пошту компанії:
- Паспорт та ІПН;
- Довідка з банку із реквізитами Вашого рахунку;
- Заповнений та підписаний опитувальник;
- Довідка / Декларації про доходи фізичної особи / ФОП (при бажанні інвестувати понад 400 тис. грн.).
- Після перевірки наданої інформації, брокер готує договори та надсилає пакет документів для підписання, який потрібно буде роздрукувати, підписати та відправити на адресу: Україна, 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59, оф.102
- На наступний день після отримання оригіналів документів, відкривається рахунок в Універ Капітал, про що отримаєте інформування на свою електронну адресу.
Придбання ОВДП в Універ Капітал.
Універ пропонує 2-і схеми інвестування коштів в ОВДП в Україні:
- На первинному ринку через аукціони Мінфіну.
- На вторинному ринку через придбання облігацій на біржі.
Комісії для обох варіантів інвестування в ОВДП однакові: 0,05% від суми придбання, але не менше 200 грн. за операцію. У разі купівлі ОВДП на вторинному ринку є можливість отримати економію на комісійних витратах, скориставшись мобільним додатком брокера – Вотан. Комісія Універ за купівлю облігацій через Wotan – всього 1 грн.
Порядок придбання первинного розміщення ОВДП через аукціони Мінфіну:
- Потрібно ознайомитися з графіком проведення аукціонів та видами ОВДП, які пропонуються.
Основні параметри для прийняття рішення щодо інвестування: дата погашення, кількість виставлених облігацій та очікувана дохідність по них. Перші 2-а параметри можна дізнатися з оголошення про проведення розміщення, яке публікується напередодні аукціону.
Фактичну дохідність облігацій можна дізнатись лише по закінчення самого аукціону. Для того, щоб орієнтуватися на певний розмір процентного доходу, який можна буде отримати, варто переглянути результати попередніх аукціонів.
- Надсилаєте запит на отримання банківських реквізитів для поповнення свого брокерського рахунку на mybroker@univer.ua
- Перераховуєте кошти для придбання ОВДП в понеділок, оскільки за вимогами Універ Капітал кошти повинні бути на рахунку брокера до 10-00 дати аукціону. Для інформації: аукціони Мінфіну проходять щовівторка.
- Надсилаєте попереднє інформування брокеру на електронну пошту щодо наміру придбати облігації за день до дати аукціону. В листі зазначається: код облігації, який можна отримати з оголошення про розміщення, кількість цінних паперів, які купуються, а також курс придбання.
В результатах проведення розміщень облігацій завжди публікується 4-и курси: максимальний, мінімальний рівень дохідності, встановлений та середньозважений. Так от, купувати цінні папери можна за фіксованим курсом, який вказується в заявці, або ж середньозваженим. При бажанні придбати ОВДП за фіксованим курсом є 2-а ризики: у разі заниження курсу – отримати низьку дохідність по паперам, а у разі завищення – не отримати облігації, оскільки Мінфін продасть їх іншим покупцям за встановленим курсом.
Тому більшість заявок на купівлю ОВДП подається за середньозваженим курсом.
- В день проведення аукціону Вам буде надіслано сформовану заявку на придбання ОВДП, яку потрібно буде підписати ЕЦП через сервіс ВЧАСНО.
- На наступний день після аукціону цінні папери будуть зараховані на спеціальний рахунок в цінних паперах, який відкритий у брокера, про що надсилається відповідний звіт на електронну пошту.
При необхідності вивести залишок коштів на банківський рахунок (для уникнення щомісячної комісії за розміщення грошей на рахунку брокера) – подається заявка в довільній формі електронною поштою. У відповідь отримаєте сформований документ, після підписання якого на наступний робочий день залишок коштів буде повернено.
Додаток Універ – Wotan інвестиції.
Для придбання ОВДП на вторинному ринку є можливість скористатися мобільним додатком Універ Капітал – Вотан. Реєстрація доволі проста: необхідно ввести свої персональні дані, номер телефону та підтвердити кодом з СМС. Після цього дочекатися підтвердження реєстрації зі сторони брокера. Як правило, перевірка даних та прив’язка рахунку відбувається протягом 1-2 робочих днів, про що надсилається повідомлення в СМС.
Для купівлі цінних паперів потрібно перерахувати кошти на Ваш брокерський рахунок. Зважайте, гроші стануть доступні на балансі Wotan на наступний робочий день. З 11-00 до 16-00 у мобільному додатку розміщується перелік ОВДП, які доступні для придбання:
Кожна облігація має 2-і ціни: купівлі та продажу:
Фізична особа має можливість придбати папери по ціні купівлі, а у разі необхідності дострокового повернення грошей, продавати доведеться по нижчій вартості – ціні продажу. Перш ніж перераховувати кошти на Універ Капітал, радимо перевірити у Wotan, що потрібна кількість цінних паперів доступна для купівлі.
Сам процес придбання ОВДП доволі простий: обирається потрібна кількість облігацій та підписується заявка за допомогою ЕЦП.
Ключі ЕЦП одноразово завантажуються у мобільний додаток та зберігаються там для посвідчення всіх операцій у Вотан.
Окрім придбання ОВДП, додаток Універ Капітал дозволяє купувати муніципальні та корпоративні облігації. На даний час асортимент цих цінних паперів не великий, а виходячи з параметрів надійності та дохідності, такі альтернативні варіанти не надто цікаві для інвестування.
Брокер Універ Капітал (Univer.ua): відгуки.
За відгуками користувачів послугами Універ Капітал, брокер має ряд переваг та недоліків.
З позитивних моментів співпраці виділяють:
- проста процедура віддаленої реєстрації без візиту в офіс компанії;
- низька комісія по операціям придбання облігацій в порівнянні з банками;
- професійне консультування менеджерами компанії;
- простий та зрозумілий процес придбання цінних паперів;
- виведення коштів за електронною заявкою без комісії;
- всі котирування цінних паперів доступні в телеграм-каналі брокера.
Негативні відгуки щодо роботи Інвестиційної групи Універ:
- не завжди швидка реакція працівників брокера на запити клієнтів;
- зарахування коштів на брокерський рахунок лише на наступний робочий день. Це втрати процентного доходу на великих сумах інвестицій, а також неможливість достовірно спланувати придбання цінних паперів на вторинному ринку, в т.ч. через додаток Вотан, оскільки їх залишки можуть змінюватись щоденно;
- виведення коштів на наступний робочий день, що знову ж таки має вплив на дохідність інвестицій;
- не до кінця пропрацьований інтерфейс Вотан, але брокер при цьому інформує щодо бета режиму роботи додатку;
- комісія за розміщення залишків коштів на рахунках Універ – 30 грн. в місяць;
- обмежена можливість для інвестицій у акції міжнародних компаній. Для придбання доступні всього кілька інвестиційних фондів: Отаман, Ярослав Мудрий, Михайло Грушевський, Тарас Шевченко, Володимир Великий. При цьому комісія Унвер Капітал у 50-100 разів вища за комісію американського брокера IB, яка стягується при купівлі ETF.
Що стосується основного питання, яке цікавить інвесторів – надійності Універ, протягом 4-х років своєї діяльності брокер зарекомендував себе у якості надійного партнера по роботі з цінними паперами. Жодних нестандартних ситуацій щодо невиконання розпоряджень клієнтів по операціям на біржовому ринку чи неможливості скористатися власними коштами при співпраці з Універ зафіксовано не було. Придбані ОВДП обліковуються на рахунку цінних паперів в депозитарній установі, що унеможливлює втрату капіталу навіть при ліквідації брокера.
Разом з тим, зрозуміло, що робота з посередником передбачає знаходження коштів інвестора на рахунках брокера. Задля мінімізації ризиків, не варто тримати залишки вільних коштів на рахунках Універ Капітал, тим більше, що вивести їх на картку доволі просто – потрібно відправити заявку в довільній формі на електронну пошту брокера.
Успіхів Вам в інвестиціях та примноження капіталу!
Діліться в коментарях своїм досвідом співпраці з брокером Універ Капітал.