

Інвестиції в бізнес, нерухомість, золото – це звичні вкладення, які практикують українці задля збільшення рівня щомісячного доходу та накопичення капіталу. А як на рахунок вкладень в електрозаправки? Чи можна в Україні заробити на ринку електромобілів, який динамічно розвивається? В даній статті розглянемо можливості вигідних інвестицій в зарядні станції для електрокарів на прикладі комерційної пропозиції компанії Electroukraine.
Ринок електромобілів та електрозаправок в Україні.
Відміна в 2018 році ПДВ та мита на ввезення в Україну легкових електромобілів, а також суттєве зниження акцизу, сприяли досить швидкому росту ринку електротранспорту та інфраструктури в нашій країні.
Станом на червень 2019 року на 1 зарядний пункт в Україні припадає близько 7 електромобілів, в той час як в Німеччині даний показник складає 10 авто на 1 електрозарядку. Складається враження, що в Україні все гаразд з інфраструктурою для електрокарів і жодних інвестицій дана сфера не потребує. Проте не все так просто…
Станом на кінець 2018 року в Німеччині налічувалося 167,69 тис. автомобілів на електротязі, а мережа електрозаправок становила близько 16 тис. пунктів. В Україні ж ситуація кардинально інша: мала кількість електромобілів (близько 13 тис. шт. станом на 2019 рік) стримує будівництво нових заправочних комплексів, і навпаки, розширення інфраструктури не відбувається через низьку купівельну спроможність українців в придбанні «зелених» авто. Це нагадує всім відому дилему: «Що з’явилося перше: курка чи яйце?»
Скільки коштує зарядити автомобіль?
Вартість зарядки електромобіля фактично складається із вартості спожитої електроенергії та вартості оренди зарядного пристрою. На даний час в Україні ціна продажу 1 кВт від Обленерго – 2,50 грн., при цьому ціна реалізації електроенергії через мережу заправних станцій складає 4,5-9 грн. і залежить від швидкості зарядки автомобіля та місця розміщення комплексу.
Вартість зарядки електромобіля на основних мережах зарядних станції в України:
- Автоентерпрайз – 6 грн. за 1 кВт.
- ТОКА – 5,99 грн. за 1 кВт (4,50 грн. в період з 23:00 до 07:00) на низько швидкісних заправках і 8 грн. на зарядних станціях Supercharger;
- СТРУМ – 9,00 грн. за 1 кВт (всі станції потужністю 50 кВт, що забезпечують швидку зарядку електрокара);
- Go To-U – безкоштовно. Проте мережа даного оператора налічує лише близько 100 електрозаправок по території України.
Для прикладу, зарядка на 80% (найбільш ефективний формат за параметрами швидкості заправки та ресурсу роботи батареї) для основних моделей електромобілів коштуватиме:
- На станціях повільної зарядки (змінного струму):
- Nissan Leaf (24 кВт), BMW ІЗ – 24 кВт*80%*6 грн. = 115,20 грн.
- Nissan Leaf (ЗО кВт) – ЗО кВт*80%*6 грн. = 144,00 грн.
- Renault ZOE – 40 кВт*80%*6 грн. = 192,00 грн.
- Tesla Model S 85 кВт*80%*6 грн. = 408,00 грн.
- На швидких станціях Supercharger:
- Nissan Leaf (24 кВт), BMW ІЗ – 24 кВт*80%*8 грн. = 153,60 грн.
- Nissan Leaf (ЗО кВт) – ЗО кВт*80%*8 грн. = 192,00 грн.
- Renault ZOE – 40 кВт*80%*8 грн. = 256,00 грн.
- Tesla Model S 85 кВт*80%*8 грн. = 544,00 грн.
Оскільки вартість продажу електроенергії на зарядних станціях в кілька разів перевищує її собівартість для власника, з’являється можливість заробити на цьому. А враховуючи тенденції та перспективи росту ринку електромобілів, бізнес на заправках для електрокарів набуває все більшої популярності в Україні.
Бізнес з Electroukraine: реально чи «розвод»?
При пошуку в інтернеті інформації з приводу інвестицій в електрозаправки, відразу зустрічаєш рекламу сервісу electroua: «Пасивний прибуток від 24% річних».
Для того щоб розібратися чи справді реклама бізнесу на електрозаправках відповідає дійсності і на зарядці «зелених» автомобілів реально можна заробити, спробуємо провести власні розрахунки.
*- ціни взяті із сайту electroukraine
З даних розрахунків видно, що основними параметрами, які визначають строк повернення інвестицій в електрозаправки є:
- вартість станції;
- модель електрозаправки;
- ціна продажу електроенергії;
- місце розміщення зарядки для автомобілів.
Саме вигідна локація для монтажу станції відіграє ключове значення у бізнесі на електрозаправках. Таким чином, що термін окупності інвестицій у даний вид активів коливається від 1,65 до 10,36 років, тобто прибутковість інвестицій може становити від 0,79% до 4,99% в місяць на вкладений капітал.
Якщо встановити на мобільний телефон кілька додатків провідних мереж електрозаправок та проаналізувати протягом кількох днів їхню завантаженість (функціонал додатків дозволяє це робити в режимі онлайн), то можна зробити висновок, що у містах мільйонниках та обласних центрах України лише близько 20% доби елекрозаправки знаходяться в режимі завантаження, решта часу-простоюють в очікуванні електротранспорту.
Electroukraine інформує партнерів, що у суму інвестицій в зарядні станції окрім вартості самої станції включаються ще є витрати на:
- оренду місця під електрозарядку,
- підключення до електромереж;
- монтаж станції;
- обслуговування заправочного комплексу.
Розрахунки показують, що при ціні продажу електроенергії 4,50 грн. для «повільних» зарядок та 6-8 грн. для «швидких» електрозаправок і середній завантаженості станцій 20% протягом доби, прибутковість інвестицій становитиме 19,28% – 30,33% річних, а окупність вкладень перебуватиме в межах від 3,3 до 5,18 років, в залежності від суми вкладень та обраної моделі електрозарядки.
Таким чином, обіцяний Електро юа прибуток від 24% річних на інвестований капітал виглядає на перший погляд більш-менш реалістично. Проте, що робити вкладнику у ситуації, коли через невдале місцерозміщення елекрозарядки, завантаженість останньої становитиме 10% і прибуток інвестора 9,64% -15,17% річних? Які гарантії Electroukraine по сталій дохідності вкладень та виплаті заявленого прибутку?
Зі сторони Electroua гарантії для інвестора виглядають таким чином:
Будь який бізнес, в тому числі й на електрозаправках, повинен приносити прибуток його власнику. Дотації у власну справу можливі протягом короткого проміжку часу на етапі інвестування та формування клієнтської бази. Зі сторони Electroua бізнес будується за рахунок коштів інвесторів, а ризики втрати грошей, або зниження дохідності на вкладений капітал покладаються саме на фізичних осіб-партнерів. Таким чином, пропозиція по співпраці Electroukraine має вигляд свого роду експерименту: компанія пропонує інвестувати кошти у зарядну станцію в певній локації, і при цьому вона гарантовано отримає прибуток з продажу електрозаправки, а от чи поверне гроші інвестор, або ж отримає неліквідний актив, який не здатен генерувати очікуваний дохід, це вже інше питання….
Насправді, всі гарантії вкладника зводяться до того, що у разі порушення виконання зобов’язань по договору зі сторони Електро юа, інвестор отримує зарядний комплекс зі всією технічною та бухгалтерською документацією.
Для бажаючих інвестувати в Electroukraine варто розуміти, що спільний бізнес з виробником електрозаправок може мати вигляд нової форми продажу обладнання по ціні, яка вище ринкової.
Відгуки про інвестиції в електрозаправки Electroukraine.
За відгуками клієнтів Electroua на тематичних форумах, бізнес на зарядці електрокарів є свого роду лотереєю: вибір обладнання та локації по її розміщенню формують практично результат справи. Високий рівень завантаженості елекрозаправок біля торгових центрів та в центральній частині міста (для м. Києва – це Дрім Таун, Sky Mall, Ocean Plaza, р-н Бесарабського ринку, Подолу і т.д.).
Зарядні станції змінного струму приносять відносно не великі кошти їх власнику, проте у співвідношенні із сумою інвестицій в кілька тисяч доларів, дозволяють повернути вкладення протягом 3-х років. Інвестування коштів у елекрозарядки постійного струму – є більш ризиковим проектом через суму вкладення. Проте коротші строки повернення коштів та більш якісний сервіс «швидкої заправки» для клієнтів, роблять даний вид інвестицій досить привабливим в довгостроковій перспективі.
Читайте також – “Як заробити на кредитах фізичним особам?”
Чи можна заробити на електрозаправці?
Проведені вище розрахунки свідчать, що навіть на етапі формування ринку електромобілів в Україні та низькій завантаженості наявних зарядних станцій, окупність інвестицій складає 3-4 роки. Зрозуміло, що заданий тренд збільшення кількості електрокарів на дорогах нашої країни сприятиме подальшому росту дохідності на вкладений в інфраструктуру капітал.
Що стосується інвестицій в Electroukraine, то при прийнятті рішення щодо вкладень в елекрозаправки, радимо дотримуватись певних правил:
- Запросіть у компанії статистику з продажу електроенергії по кільком зарядним комплексам, які Ви вважаєте перспективними. Співставте отриману інформацію з наведеними у таблиці розрахунками та проведіть необхідні коригування. Таким чином, можна отримати наближені до реалій власні дані, які дозволять оцінити фактичну дохідність інвестицій.
- Заздалегідь обумовлюйте місце розташування зарядного комплексу, в який планується інвестиція, попередньо вивчивши завантаженість елекрозарядок, що знаходяться поруч.
- Не розпочинайте вкладення з придбання заправок постійного струму. Старт бізнесу з великих капіталовкладень без належного досвіду може коштувати аж надто дорого.
- Уважно вивчайте договір співпраці з компанією, в першу чергу щодо прав та обов’язків сторін. При спільному бізнесі й ризики повинні ділитися між двома сторонами, а не покладатися виключно на інвестора.
- Не варто робити поспішних висновків з приводу дохідності інвестицій в перші місяці роботи елекрозаправок – потрібен час для впізнаваності нових локацій клієнтами, кількість яких в Україні зростає з кожним днем.