Спробуємо Вам переповісти реальну життєву історію однієї дівчинки, яка не розуміючи того потрапила в боргову «кабалу» та після довгих поневірянь та злиднів все ж таки вирішила всі свої фінансові проблеми.
Отже, нашу героїню звати Олеся (ред. – ім’я змінено), їй 21 рік та проживає вона в м. Бердичів Житомирської області. Перше знайомство дівчинки з фінансовими установами було викликано народженням дитини та необхідністю придбання найнеобхіднішого для немовляти. Оскільки статки батьків, які проживають в селі, не високі та й роботу чоловіка не можна назвати стабільною (одні підробітки на будівництві), героїня вирішила шукати гроші в банках.
Після кількох спроб отримати кредит в банку, Олеся зрозуміла, що для мами в декретній відпустці банківські кредити в Україні не доступні. Але реклама на телебаченні зробила своє: нульовий кредит від Манівео, чим не вирішення тимчасових фінансових труднощів? Факт отримання 3000 грн. в фінансовій компанії вирішила приховати від чоловіка та батьків. Рідні Олесі консервативного виховання, до позик відносяться негативно, так для чого їх турбувати.
І ось через 30 днів підійшов час розраховуватись з Манівео, а виплати на дитину затримують… Вихід є – пролонгувати кредит, сплативши лише проценти, які не складно отримати в іншій фінансовій компанії (благо, їх реклама заполонила інтернет). І от Олеся швидко скористалася можливістю пролонгування та з впевненістю, що за 30 днів розрахується зі всіма зобов’язаннями завітала на плановий огляд до свого лікаря. Не втішним був той день, коли лікар виявив порушення в організмі нашої героїні, що були викликані родами та призначив дороговартісне лікування.
Чоловік підтримав Олесю та ті невеличкі кошти, які вдавалося заробити на ремонті квартир в Києві, доводилось віддавати на лікування дружини та харчування сім’ї. Навіть сплачувати за комунальні послуги фінансової можливості не було. Час йшов, через хворобу Олеся не могла вийти на роботу, і розраховуватись з МФО довелося в уже перевірений спосіб – за рахунок нових позик, якими можна «перекрити» ті кредити, строк погашення яких вже наближається.
Вже за кілька місяців, сума боргу нашої героїні склала 60 тис. грн., а кількість кредитів – 10. На даному етапі Олесі стало зрозуміло, що вона щось робить не так. Але страх перед чоловіком, змушував її мовчати. Ще кілька тижнів, вийду на роботу і все налагодиться…
Лікування Олесі принесло очікувані результати, вона видужала та справді вийшла на роботу. З якою радістю вона отримувала довгоочікуваний аванс – 5 000 грн.! І яким було її розчарування, коли практично всі ці кошти довелося віддати МФО для пролонгування. Все б не так страшно, якби не той факт, що авансу не вистачило для продовження всіх позик! Для вирішення фінансових проблем Олеся змушена було вдатися до перевіреного способу – отримання нових кредитів в фінансових установах.
Боргові зобов’язання героїня старанно записувала у свій записник, який приховувався від рідних. Склала для себе графік погашення всіх позик для того, щоб своєчасно проводити оплати і ні в якому разі не допустити прострочень! Вже на той момент Олеся розуміла, що ситуація не приємна, але ж вона платить і все має бути добре. Навіть думки не допускала, що може бути по іншому: ніяких дзвінків колекторів, погроз чи залякувань, сама вирішу всі фінансові питання таким чином, щоб рідні не знали.
Ще за 3 місяці кількість позик у Олесі становила 18 та сума боргу перевищила 100 тис. грн. І от для чергового пролонгування дівчина спробувала отримати онлайн кредит в сумі 4000 грн., а погодили лише 2000 грн. З’явився розпач: що ж робити коли завтра закінчується строк 2-х кредитних договорів, а грошей вистачить для продовження лише одного?
Після кількох спроб отримати позику в інших МФО – опустилися руки, одні відмови. Нав’язлива думка не давала спокою: допускати прострочення не можна, буде біда! Прилив адреналіну змусив Олесю бігти до сусідів та просити гроші до зарплати. Молоду маму підтримали та допомогли люди. Проблема вирішена, ще кілька днів по календарику до настання дати погашення наступної позики. Але що робити далі? Перекредитування! Потрібно взяти 1 великий кредит та закрити всі наявні борги! Для чого вести всі ці складні записи та будувати щоденні плани по платежам? Хочу платити в «одне місце».
З впевненістю, що здобувши позитивну кредитну історію в МФО, їй ніхто не відмовить, Олеся звернулася до банку. Як результат – відмова. Далі був ще один банк, і ще, а ж поки один з працівників фінансової установи не сказав: «Ми не кредитуємо клієнтів з такою великою кількістю мікрозаймів. І відсутність прострочок тут не має жодного значення».
Затьмарений розчаруванням мозок героїні змусив її швидко шукати вихід: якщо не дають грошей без застави, можна взяти кредит під забезпечення. Даровані батьками до весілля золоті прикраси стануть в нагоді. Недовго думаючи, дівчина зібрала цінності та понесла їх до найближчого відділення ломбарду. На запитання працівника кредитної установи: «Яка сума Вам потрібна?», Олеся відповіла з впевненістю: «Максимальна!» І от після підписання всіх необхідних папірців в руках опинилися довгоочікувані гроші – 35 тисяч гривень! Радості героїні не було меж… Уява малювала картини з майбутнього: стабільна робота, підвищення по кар’єрі, зростання доходів, закриття всіх кредитів, ремонт в квартирі, гарна відпустка та зрештою щасливе сімейне життя. Потрібно лише трохи потерпіти, все буде.
За рахунок отриманого в ломбарді кредиту Олеся швидко закрила кілька позик та пролонгувала решту, телефонувати не будуть, вона зупинила це.
На роботі ситуація справді покращилась: дівчину, як кваліфікованого працівника перевели на більш оплачувану посаду, дитина підростала, чоловіка призначили бригадиром на будівельному майданчику та підвищили заробітну плату. Весь цей позитив затьмарював лише той факт, що кредити потрібно повертати, а грошей для цього не має. Олеся протягом наступних 2-х місяців переоформляла договори позики в ломбарді, сплачуючи проценти за рахунок власних коштів. Із зарплати пролонгувались також кредити МФО.
Але коли одного дня в квартиру дівчини завітала сусідка та попросила повернути позичені нею гроші, Олеся розгубилась. Вона не розраховувала, що кошти знадобляться вже і зараз, в такий час, коли життя лише почало налагоджуватись. Але виходу не було: загострювати відносини з сусідами – означало розповісти рідним про всі отримані кредити, а для дівчини – це було гірше смерті. Не того її батьки навчали!
Повернувши сусідці гроші, дівчина зрозуміла, що пролонгувати кредити нічим, а на зарплату чекати 2 тижні. Переглянувши в інтернеті списки нових МФО та надіславши заявки в кілька з них, героїня усвідомила, що потрапила у боргову пастку: жодна компанія не погодила позику.
Олесю це не зупинило: вона як навіжена почала шукати приватних кредиторів. Повинен же бути вихід! Досить швидко натрапила в інтернеті на оголошення щодо отримання позики через кредитного донора:
Виглядає все досить просто та зрозуміло: людина оформлює кредит в банку під не високі проценти та передає гроші Олесі за договором позики для закриття мікрозаймів. Наша ж героїня зобов’язана щомісячно сплачувати кредитному донору проценти та повертати частину боргу. Процентна ставка, яку пропонували незнайомці – 50% річних. Це в 10 разів менше ніж в МФО!
Дівчина не довго думаючи сплатила 300 грн. за приїзд кредитного донора до м. Житомира та 700 грн. гарантійного платежу. І на тому зв’язок з незнайомцем обірвався. Всі спроби вийти на контакт з людиною, яка повинна була б допомогти вирішити фінансові проблеми, не приносив жодного результату. Олеся зрозуміла, що її ошукали. Шкода було не стільки грошей, скільки втрачений час та розвіяні надії і сподівання.
Через кілька днів, трохи заспокоївшись, та зібравшись, наша героїня наважилась вдруге шукати допомогу та підтримку. Цього разу на очі їй потрапила пропозиція – видалення кредиту з бази МФО.
Сайт активно рекламується компанією Google, а значить все чесно і є люди, які справді допоможуть. Для чого десь позичати гроші, а потім кілька років виплачувати кредити, коли проблеми можна позбутися за 30 хвилин? Вирішено і зроблено. Олеся швидко зв’язалася з людиною за номером телефону, який вказаний на сайті. Незнайомець в переписці по вайберу віднісся з розуміння до фінансової ситуації дівчини, підтримав її та пообіцяв швидко вирішити всі проблеми з МФО. Окрилена успіхом, героїня віднесла останню цінність – обручку до відділення ломбарду та отриманих 2000 грн. перерахувала «рятівникам» на картку. І все… Переписка в вайбері була видалена, номер телефону незнайомця не відповідав, а сайт людини, яка пропонувала видалення кредитів із бази МФО, й далі рекламувався в інтернеті, притягуючи увагу нових «жертв».
І руки в Олесі опустились… В мить промайнула думка: «А що може бути далі?» Почнуть телефонувати, вимагатимуть гроші, приїдуть додому, подадуть до суду…