Надійшло повідомлення на мобільний телефон з приводу неможливості зняти гроші з арештованої картки? Спробували розрахуватися банківським пластиком в магазині та отримали відмову через блокування рахунку? Все це неприємності, які можуть перерости в проблему у разі наявності відкритого виконавчого провадження та внесення людини до Єдиного державного реєстру боржників. Про те як зняти арешт та спокійно скористатися грошима піде далі в статті.
Як зняти гроші із заблокованої картки?
Блокування картки – це, як правило, наслідок арешту рахунку клієнта у банку. Для того щоб відповісти на запитання: «Як реально можна зняти гроші з картки, що заблокована?», необхідно розібратися зі справжньою причиною такого арешту:
- судовий позов;
- нотаріальний напис на кредитному договорі.
Самостійно перевірити підставу блокування картки можна здійснивши запит на сайті Міністерства юстиції України. Детальна інструкція як це зробити описана тут.
Переважна більшість блокувань рахунків відбувається через несплату банківських кредитів або ж мікрозаймів. Переконання боржників фінансових установ, що можна не повертати позику і нічого за це не буде – в таких обставинах виявляється міфом, нав’язаним знайомими, які опинились в подібній ситуації, або ж горе юристами, що таким чином заробляють гроші.
І незважаючи на протиправні дії приватних нотаріусів, що вчиняють виконавчі написи на договорах, які не є нотаріально посвідченими, позбутися блокування рахунків так просто не вдасться. Аргументи боржника щодо порушення Закону ніхто слухати не буде.
Як зняти гроші, якщо рахунок заблокований?
Для вирішення проблеми з арештом банківських рахунків необхідно відповісти на запитання: «Чи готові Ви сплачувати суму коштів, яка вказана у виконавчому листі?».
У разі готовності провести розрахунок по виконавчому документу, для розблокування рахунків необхідно надіслати виконавцю копію квитанції про сплату всієї суми боргу та дочекатися зняття арешту (1-3 робочих дні).
При наявності необхідної суми коштів на заблокованих рахунках та бажанні боржника провести повний розрахунок з кредитором за рахунок цих грошей, потрібно направити заяву в довільній формі на ім’я виконавця з розпорядженням провести списання суми боргу з банківських рахунків на які накладено арешт.
У випадку не можливості провести повний розрахунок відразу, за розпорядженням виконавчої служби, щомісячно, бухгалтерією роботодавця здійснюватимуться відрахування в сумі 20% від офіційного заробітку по одному провадженню та до 50% від заробітної плати – при наявності кількох виконавчих документів. В такому випадку банківські рахунки будуть розблоковані після сплати всієї суми боргу.
Якщо людина не готова проводити розрахунок по виконавчому листу та не бажає віддавати частину заробітної плати в рахунок погашення боргів, анулювати нотаріальний напис на кредитному договорі та, як наслідок, зняти арешт з банківських рахунків можна лише у судовому порядку.
Виключенням може бути відсутність офіційних доходів у позичальника. При неможливості стягнути борг у примусовому порядку, у банку чи МФО з’являється ризик неповернення суми виданого кредиту. Виконавчий документ без можливості отримання оплати по ньому фактично нічого не вартує. Тому в такій ситуації можна домовлятися з кредитором про списання нарахованих процентів та можливість повернення залишку частинами протягом попередньо обумовленого періоду часу.
При такому варіанті врегулювання, підставою закриття виконавчого провадження буде довідка з фінансової установи про повне погашення кредиту, яка надсилається безпосередньо виконавцю.
Як зняти арешт з зарплатного рахунку?
Зі зняттям арешту із зарплатного чи пенсійного рахунку простіше. Звертаємо Вашу увагу, мова зараз буде йти не про відміну виконавчого напису, а саме про розблокування зарплатних та пенсійних карт, а також карток для соціальних виплат (в т.ч. для отримання матеріальної допомоги). При цьому щомісячні відрахування із офіційної заробітної плати будуть відбуватись у законодавчо визначеному порядку до повного погашення заборгованості.
Як зняти арешт з зарплатної картки в Україні?
Законом України «Про виконавче провадження» визначено перелік виплат на які не може бути звернено стягнення:
Проте, обмежень щодо стягнення виконавчою службою коштів із заробітної плати боржника, законодавством, на жаль, не встановлено. З іншої сторони виникає колізія: при арешті зарплатної картки боржник позбавляється права на користування всією сумою заробітної плати, хоча Законом встановлено право виконавця стягувати максимум до 50% від офіційного заробітку боржника. Окрім цього, паралельно з блокуванням рахунків відбувається і щомісячне відрахування коштів із заробітної плати, що ще раз підтверджує факт недосконалості діючого законодавства.
Накладаючи арешт на зарплатний рахунок, виконавець, як правило, не має можливості перевірити для яких цілей він використовується: в банківській системі України не існує єдиного ідентифікатора зарплатного рахунку.
Тому для зняття арешту із зарплатної картки, боржнику самостійно необхідно документально довести факт блокування рахунку, який використовується для виплати заробітної плати. Для цього потрібно:
- Підготувати виписку по операціям по картці, звернувшись на відділення банку або через мобільний додаток. Документ необхідний для підтвердження джерел отримання коштів на банківський пластик – зарплати, пенсії, стипендії чи інших соціальних виплат.
- Отримати довідку від роботодавця або ж у відділенні Пенсійного фонду (для отримувачів пенсії), чи Фонду соціального страхування (для осіб, які отримують соціальні виплати) про зарахування відповідних цільових виплат (зарплати, пенсії чи соц. допомоги) на арештований рахунок.
- Підготувати на ім’я виконавця заяву про зняття арешту з рахунку та надіслати її разом із підтверджуючими документами (наведені вище).
На підставі отриманого пакету документів, виконавець зобов’язаний:
– підготувати постанову про зняття арешту з рахунку (картки), яка використовується для отримання зарплати, пенсії, стипендії, чи інших соціальних виплат;
– направити даний документ до банку для розблокування відповідного рахунку.
Читайте також – “Прийнято новий Закон про колекторів в Україні: чого очікувати?”
Строк зняття арешту з карти.
Боржників, які звертаються до нас за допомогою, перш за все цікавить відповідь на запитання: «Через скільки днів знімають арешт з карти?»
Не пізніше наступного робочого дня з дати отримання заяви про зняття арешту з рахунку, виконавець повинен надіслати постанову до банківської установи, де відкритий рахунок боржника.
З переходом у 2020 році до Автоматизованої системи виконавчих проваджень, суттєво скоротився час, який затрачається банком на зняття арешту з рахунків. Після отримання від виконавця постанови про зняття арешту, протягом 1-3-х робочих днів відповідний банківський рахунок повинен бути розблокований.
Рекомендуємо прочитати – “Чи можуть посадити за несплату кредиту в Україні?”
Арешт соціальних виплат.
Що стосується арешту карток на які проводились соціальні виплати, то процедура розблокування рахунку для отримання соціальної допомоги фактично не відрізняється від описаної вище.
Проте часто зустрічаємо ситуації, коли банки відкривають спеціальні рахунки для проведення соціальних виплат, які відмінні від поточних чи карткових. В таких випадках, при направленні виконавцем постанови про арешт коштів боржника, банк відмовляє у блокуванні рахунків, які використовуються для виплати соціальної допомоги.
Читайте також – “Коли закриють МФО: найближчі перспективи”
Арешт рахунків під час карантину.
Для боржників, яких цікавить правомірність арешту рахунків під час карантину, відповідь проста: «Карантинні заходи жодним чином не обмежують виконавців у їхніх діях по примусовому стягненню боргу».
Тому розраховувати на лояльність стягувачів чи приватних виконавців в період карантину точно не варто.
Таким чином, зняття грошей з арештованої картки в цілому можливе, при цьому кожен вибирає свій шлях для вирішення проблеми. Стверджувати напевно можна одне: без прикладених зусиль результату не буде. Якщо потрібна буде наша допомога у вирішенні питань блокування коштів та арешту рахунків, звертайтесь, оперативно її надамо. І нехай подібні неприємності обходять Вас стороною!