

З 2017 року клієнти МФО почали масово отримувати повідомлення щодо продажу їхнього кредиту ТОВ «ФК «Кредит-Капітал». В зв’язку з цим виникають побоювання у позичальників мікрофінансових компаній стосовно їх подальшої долі та ризиків втрати майна. У багатьох постає питання: «Що робити, якщо борг продали колекторам?». В рамках даної статті спробуємо вияснити, що це за колекторська компанія, які методи роботи з боржниками вона застосовує та як з нею боротися.
Кредит-Капітал сайт.
При пошуку сайту Кредит-Капітал у боржника МФО може виникнути не приховане здивування, оскільки головна сторінка даної компанії виглядає як типова сторінка онлайн сервісу з видачі кредитів:
Справді, сайт ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» – https://kredyt-kapital.com.ua/ має на меті в першу чергу залучити клієнта на отримання кредиту на одне із небагатьох відділень на території України, а лише в другу чергу – отримати кошти за простроченими позиками МФО.
Кредит Капітал контакти.
Дана компанія використовує дві гарячі лінії:
- Для контакту з боржниками МФО – 0 800 308 080
- Для замовлення кредиту – 0 800 300 401
Дзвінки на обидва номери є безкоштовними з будь яких телефонів на території України (стаціонарних та мобільних).
Окрім цього, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб за Кредит Капітал закріплені ще 2 контакти – львівські міські номери телефонів: 8 032 298 93 68, 8 032 298 93 63.
Електронна пошта для зв’язку з Кредит-Капітал – info@kredyt-kapital.com.ua
Кредит Капітал колектори.
Для того, щоб вияснити, що за компанія Кредит-Капітал перейдемо на сайт Єдиного державного реєстру юридичних осіб та в поле «Запит» введемо найменування юридичної особи.
Як видно із даних реєстру, компанія зареєстрована за адресою: Львівська обл., м. Львів, вул. Смаль Стоцького, буд.1, корп.28.
Засновниками даної юридичної особи є Кіпрська компанія – PCOLLECT HOLDING LIMITED, ТОВ «КУА«Прімоколект-Капітал» та Прімоколект Венчурний фонд-1. Юридична адреса української компанії-співзасновника – м. Київ, вул. Сурикова, буд. 3А (будівля Мега-Маркету).
Ця адреса і є фактичним місцем знаходження офісу ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» в м. Києві.
Директором компанії є Хробак Мар’ян Романович. Даних щодо фізичної особи, яка є власником бізнесу – не має. Відповідно до інформації із сайту Нацкомфінпослуг, ФК «Кредит-Капітал» 08.06.2017 року було видано ліцензію за №2437 на право здійснювати діяльність з видачі кредитів та надання послуг факторингу.
Кредит Капітал колекторська фірма.
Відповідно до структури власності ФК «Кредит-Капітал», можна припустити, що вона пов’язана із компанією Прімоколект (Primocollect), яка є досить відомою на ринку стягнення заборгованості з фізичних осіб – позичальників банків та МФО.
Відповідно до інформації з реєстру судових рішень, ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» є правонаступником ТОВ «ФК «Профіт-Капітал» по кільком судовим справам, щодо стягнення простроченої заборгованості з позичальників.
Таким чином, ланцюжок пов’язаних осіб, які фактично є колекторськими фірмами, подовжується.
Починаючи з 2018 року Кредит Капітал активно скуповує кредити банків та МФО. Успішно продають k-kapital прострочені договори більшість сервісів онлайн кредитування, зокрема: Мілоан, Глобал Кредит, Кеш Ап, Дінеро, Компаньйон Фінанс, Сос Кредит, Бистро Займ, Топ Кредит, Манібум, тощо.
Чи законна передача МФО права вимоги боргу ТОВ «ФК «Кредит-Капітал»?
Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України, МФО за письмової згоди позичальника, має право «продати» кредит факторинговій компанії. Кредитні договори мікрофінансових компаній складені таким чином, що, підписуючи їх електронним підписом, клієнт автоматично надає таку згоду.
Проте згідно ст. 517 та ст. 1082 ЦКУ боржник вправі не повертати позику новому кредитору, який придбав кредитний договір, до надання доказів «продажу».
Такими доказами «продажу» кредиту слугують: лист-повідомлення про відступлення права вимоги та договір факторингу.
По відгукам позичальників, Кредит Капітал не охоче надає дані документи: компанія вимагає відправити офіційний запит, на який обіцяє відповісти. А все інформування про «продаж» кредиту зводиться до відправки СМС повідомлення без гарантії отримання клієнтом. Кільком боржникам МФО вдалося отримати копію договору факторингу на електронну пошту лише після 2-3 тижневих дзвінків k-kapital.
Кредит Капітал відгуки.
Відгуки про Кредит Капітал на форумах МФО та у відкритому доступі в інтернеті далеко не найкращі! Компанія застосовує стандартні, як для колекторів, методи роботи з боржниками:
- Регулярні дзвінки зі львівських номерів телефонів позичальникам, їхнім родичам, друзям та колегам. Телефонують навіть на ті номери телефонів, які клієнти не лишали кредитору.
- Відправку СМС повідомлень від k kapital із інформуванням та залякуванням.
- Надсилання листів за адресами реєстрації та проживання з інформуванням щодо візиту виїзної групи, вимогами повернення боргу та проектами судових повісток.
За відгуками боржників, в порядку речей почути від працівника ФК «Кредит-Капітал»:
- істерики з приводу обов’язків боржника з повернення позики;
- інформування про передачу даних до бюро кредитних історій;
- залякування відкриттям кримінального провадження та візитами за адресою проживання з поліцією та свідками;
- повідомлення щодо конфіскації майна;
- обіцянок по списанню частини боргу, від яких в багатьох випадках відмовляються;
- звинувачення в шахрайстві;
- залякування судами;
- пропозицій з оплати заборгованості частинами.
Важливо, що Кредит Капітал намагається дотримуватись діючого законодавства – на відміну від кількох інших колекторів не вдається до приниження честі та гідності і погроз життю боржника.
Задля посилення відчуття страху у боржників та стимулювання їх повертати позики, k kapital надсилає позичальникам СМС-повідомлення та листи щодо передачі кредитних справ в роботу адвокатського об’єднання «Апологет».
Проте, згідно інформації того ж Єдиного державного реєстру юридичних осіб, адреса реєстрації адвокатського об’єднання співпадає з адресою реєстрації ТОВ «ФК«Кредит-Капітал», а право підпису від АО «Апологет» має директор колекторської компанії – Хробак Мар’ян Романович.
Особливістю роботи Кредит Капітал є донарахування процентів та штрафних санкцій після факту «купівлі» договору. Таким чином, сума боргу по кредиту МФО, який переданий колекторській компанії збільшується щоденно. При цьому перевірити свою заборгованість позичальник не може – відсутній будь який особистий кабінет на сайті колекторської фірми.
Дивним є той факт, що працівники нового кредитора не завжди можуть порахувати заборгованість клієнта на конкретну дату, оскільки називають боржникам МФО кожного разу різні суми!
Поряд з цим, ФК «Кредит Капітал» практикує і нетрадиційні прийоми заохочення клієнтів повертати позики.
Окремим боржникам надсилаються листи із пропозицією отримати винагороду: побутову техніку, товари для дітей та спорту, а також купони на списання заборгованості. Що для цього потрібно? Частково, або повністю сплатити заборгованість за простроченим кредитом, отримати бали (не зрозуміло за яким принципом вони нараховуються) та вибрати за ці бали подарунки, які Кредит Капітал зобов’язується за свій кошт надіслати позичальнику.
Досить креативно, як для колекторської фірми, роздавати подарунки за повернення боргів! Чи справді це працює і можна отримати винагороду? Можливо, проте варто розуміти, що сума погашення може бути далеко не співвимірна із вартістю подарунку. Як би це прозаїчно не виглядало, проте безкоштовний сир може бути лише в мишоловці…
Рекомендуємо прочитати – “Як списати борги по мікрозаймах в Україні?”
Кредит Капітал суд.
Для більшості боржників МФО найбільш небезпечним наслідком несплати кредиту є суд та конфіскація майна. Чи справді варто боятися суду з Кредит Капітал та стягнення заборгованості в примусовому порядку?
За відповіддю на це питання звернемося до Єдиного державного реєстру судових рішень. В поле «Пошук за контекстом» вводимо код ЄДРПОУ колекторської компанії – «35234236» та отримуємо інформацію стосовно 1166 судових позовів, в яких приймає участь ТОВ «ФК «Кредит-Капітал».
Проте, більш детальний аналіз судових справ колекторської компанії показав:
- Більшість позовів стосується заміни сторони виконавчого провадження або стягувача по банківським кредитам, які були придбані через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (по банкам, які ліквідуються).
- Менше 1% судових позовів щодо стягнення заборгованості з клієнтів МФО. У наведеному нижче прикладі Кредит Капітал виграв суд у боржника СОС Кредит та отримав рішення щодо стягнення з позичальника 9 711,30 грн. при сумі кредиту – 3000 грн. Рішення приймалось заочно без участі сторін.
Через скільки часу колектори подають в суд?
Однозначної відповіді на це запитання не має: як правило, судові позови до клієнтів МФО з’являються через кілька місяців прострочення кредиту, після того, як новим кредитором були випробувані всі методи стягнення боргу. Проте, статистика судових ухвал факторингових компаній говорить про те, що через низьку ймовірність боятись їх не варто!
Читайте також – «Чи можна законно не платити кредит МФО в Україні?»
Кредит Капітал як боротися?
- Перестаньте відповідати на всі телефонні дзвінки та терпіти «полоскання мозку» людьми, які вміють лише займатися залякуванням по телефону. Задайтесь питанням: «Якою цінною для Вас інформацією здатні поділитися ці люди?»
Пам’ятайте, що спілкується з Вами працівник контакт-центру Кредит Капітал, який знаходиться у Львові. В більшості випадків – це студент або випускник ВУЗу, у якого окрім Вас ще 250-300 клієнтів. Завдання колектора – всіма можливими методами спонукати людину закрити кредит. Від суми отриманих платежів працівник k-kapital отримує відсоток, який і складає основну частину його щомісячного заробітку. Тепер Ви розумієте, чому вони можуть верещати по телефону та нести всіляку нісенітницю, створюючи психологічний тиск на боржника?!
- Розкажіть про кредити МФО та фінансові труднощі своїм родичам та близьким. Краще їх заздалегідь підготувати до розмови з колекторами, ніж вони відразу дізнаються від колекторської компанії про суд та конфіскацію майна, які плануються на завтра.))
- Перейдіть на ділове спілкування – листами на юридичну адресу. Надішліть ФК «Кредит-Капітал» запит на надання письмових доказів факту відступлення права вимоги та заяву на списання частини боргу.
- Будьте обережні з частковими оплатами заборгованості. Пам’ятайте, отримані від боржника кошти в першу чергу спрямовуються на погашення штрафних санкцій та процентів, а тіло кредиту при цьому не зменшується. Сума боргу в даному випадку продовжує зростати з кожним днем.
Особливість роботи колекторів в тому, що як тільки вони відчувають наявність у клієнта грошей – починають тиснути на боржника з новою силою.
- Знімайте психологічне навантаження через зайняття спортом, більше спілкуйтеся з людьми та просто насолоджуйтесь життям!
Рекомендуємо прочитати – “Що роблять колектори з боржниками? Дієві методи захисту в Україні“.
Чи можуть колектори дізнатися де я працюю?
Так, можуть. Інформація про місце роботи міститься в кредитній історії позичальника, а також може бути розголошена знайомими людьми, з якими колектору вдасться поспілкуватися.
Що можуть зробити колектори в Україні?
Можливості колекторських компаній по впливу на боржників обмежені рамками діючого законодавства. З реальними методами роботи колекторів пропоную ознайомитися в статті – «Що буде, якщо не платити кредит МФО в Україні?»
Як закрити борг Кредит Капітал?
На сайті компанії доступна інформація щодо погашення кредиту за банківськими реквізитами в касі відділення будь-якого банку, або через інтернет-банкінг . Будь яких інших способів повернення позики не має.
Реквізити для погашення кредиту ТОВ «ФК «Кредит-Капітал»:
ТОВ «ФК «Кредит-Капітал»
Код ЄДРПОУ – 35234236
Рахунок № 265082322 в АТ “Райффайзен Банк Аваль”
МФО – 380805
Призначення платежу: ПІБ, ІПН, погашення кредиту.
Рекомендуємо прочитати – “Як спілкувати з колекторами: поради експерта“.
Платити колекторам чи очікувати суду?
Кожен клієнт мікрофінансової організації повинен самостійно відповісти на це запитання. Єдиної правильної відповіді тут бути не може! Повернути кредит – це обов’язок позичальника, проте в більшості випадків захмарні проценти та штрафні санкції МФО зводять нанівець всі спроби останнього позбутися боргу.
Читайте також – «Як не платити мікрозайм в Україні».
На думку автора, варто домовлятися з колекторами про списання частини заборгованості до тієї суми, яка буде посильна клієнту для оплати. Потрібно розуміти, що в закритті кредиту зацікавлений як боржник, так і колекторська компанія. Тому для того, щоб отримати гроші від позичальника, колектори здатні застосовувати різноманітні методи роботи, в тому числі і списання процентів та штрафних санкцій. Важливо лише знайти той підхід, який дозволить отримати бажаний результат!