Отримавши відмову по кредиту, позичальники нерідко задаються питанням: «Як покращити негативну кредитну історію?». В ситуаціях коли позичкові кошти не потрібні, людину мало хвилюють прострочені зобов’язання. Як правило, позичальники, які оформляють кредит впевнені в тому, що роблять це в перший та останній раз! «Ніяких більше позик… і зіпсована кредитна історія мене не хвилює». Проте життя інколи вносить корективи в наші плани та не все складається так, як ми плануємо.
І от коли виникає чергова необхідність в кредиті, доводиться пригадувати не надто приємне минуле з простроченими позиками…
Як дізнатися свою кредитну історію?
Банки та фінансові компанії в Україні для перевірки позичальників користуються послугами 3-х найбільших бюро кредитних історій: УБКІ, ПВБКІ та МБКІ. Лідируюче місце серед них займає структура ПриватБанку – Українське бюро кредитних історій. Перевірити власну кредитну історію можна як безплатно, так і за гроші.
Діюче законодавство надає право кожному громадянину України раз в рік звернутися із безкоштовним запитом до УБКІ та отримати звіт. Для отримання безоплатної послуги перевірки в кредитному бюро, необхідно скористатися одним з 2-х варіантів:
- Надіслати лист-запит на поштову адресу УБКІ: 49044, м. Дніпро, а/с 2733.
- Перейти на сторінку отримання кредитної історії УБКІ, ввести номер мобільного телефону та дату народження, підтвердити введенням коду з СМС.
Перевірка власної кредитної історії онлайн 2-й, або кожний наступний раз протягом року буде коштувати позичальнику 50 грн. Для отримання КІ необхідно перейти за посиланням та здійснити аналогічні дії як при безкоштовному онлайн запиті. Відмінність лише в тому, що на останньому кроці (після підтвердження по СМС), система запропонує оплатити послугу через сервіс лікпей.
Після проходження платежу Ви автоматично отримуєте доступ до кредитного звіту:
Якщо Ви бажаєте отримати розширену інформацію по КІ, УБКІ пропонує скористатися послугами партнера – іншого бюро (МБКІ).
Як покращити свою кредитну історію?
Перш ніж вести мову про покращення кредитної історії варто її переглянути та оцінити самостійно.
На які розділи КІ звертають увагу банки та фінансові компанії перш ніж прийняти рішення щодо видачі кредиту:
- Кількість відкритих (діючих) кредитів. Чим більша їхня кількість, тим більш ризиковим є позичальник в очах кредитора.
Критичною для кредиторів вважається наявність 5-8 діючих кредитів у заявника. Разом з тим, частина МФО без проблем видає гроші позичальникам, у яких понад 20 відкритих позик.
- Сума заборгованості по всім кредитам, а також розмір щомісячного платежу.
Зрозуміло, що фінансове навантаження по сплаті кредитів в інших фінансових установах враховується при розрахунку суми запрошеного фінансування. І випадку, коли сума платежів по всім позикам перевищуватиме щомісячні доходи – не дивуйтеся, коли отримаєте відмову у видачі кредиту. Таких клієнтів банки та МФО називають «закредитованими», тобто такими, які не мають можливості обслуговувати запрошене фінансування.
- Наявність простроченої заборгованості та строки прострочення.
Найгіршою для кредиторів є кредитна історія клієнта у якого наявні прострочення по діючим позикам. Якщо людина на момент звернення не може, або не бажає оплачувати кредити в інших установах, не виключено, що заявник відмовиться від погашення запрошеного кредиту.
Прострочення до 7-ми днів в КІ сприймаються кредиторами як не суттєві порушення, які можуть бути пов’язані із затримками заробітної плати, або не вчасним проведенням платежу. Якщо позичальник не сплачує протягом 8-30 днів – такі строки прострочення вже насторожують фінансові установи, частина банків відмовляє подібним клієнтам. При несплаті кредиту понад 30 днів – можете не розраховувати на лояльні умови фінансування. З такою кредитною історію, задля економії часу, краще шукати гроші в фінансових компаніях, які готові йти на більші ризики, ніж банки, але й вартість грошей у них суттєво вища.
Дещо кращою є ситуація, коли у клієнта були прострочення в минулому, але на момент звернення кредити, по яким допускались порушення виконання зобов’язань, закриті.
- Кількість запитів на отримання кредиту.
Чим більше запитів на отримання позики відображається в кредитній історії позичальника, тим більшим є ризик для банку та фінансової компанії у фінансуванні клієнта. Людина, яка активно шукає гроші може швидко збанкрутувати, не розрахувавши свої можливості по сплаті кредиту.
- Зміна номерів телефонів. Зрозуміло, що суттєво нижчий рівень довіри до людей, які часто змінюють номера мобільних телефонів.
Чим триваліша кредитна історія без прострочених платежів – тим вищий рівень довіри до позичальника. Фінансові установи насторожено відносяться до заявників без кредитної історії. Для них люди, які не спробували покористуватися чужими грошима є «аркушем білого паперу» і передбачити відношення таких позичальників до кредитних зобов’язань практично не можливо.
Як «підвищити» кредитну історію?
Часто заявники для вирішення питання отримання позики, шукають можливості покращити, або «підвищити» кредитну історію. Позитивні зміни в КІ – це в першу чергу варіант отримати гроші для людей, яким відмовляли у кредиті, а також збільшити розмір позики за рахунок підвищення рівня довіри зі сторони фінансових установ.
Як покращити кредитну історію, якщо були прострочки?
- Оформити безвідсоткову розстрочку в магазині побутової техніки. Важливо, щоб кредитором був саме банк! При власному внеску понад 30%, ймовірність отримання такого фінансування досить висока навіть для клієнта з поганою кредитною історією. Незважаючи на те, що сума процентів по розстрочці складає копійки, повернувши гроші вчасно – Ви отримаєте черговий позитивний запис у власній кредитній історії.
- Оформити банківську кредитну картку, або позику в невеликій сумі на кілька місяців та провести декілька платежів. Кредитори повинні бачити своєчасні оплати по КІ!
- Якщо банки відмовляють у фінансуванні, кредит в МФО може стати варіантом вирішення проблеми. Оформивши позику під 0% на 30 днів та своєчасно її повернувши, позичальник таким чином демонструє кредитору своє відповідальне відношення до платіжної дисципліни.
- Не пролонгувати позику, а оплачувати достроково, або в дату закінчення кредитного договору.
Як швидко покращити кредитну історію?
Позичальники, які розраховують на швидке покращення кредитної історії, як правило, підміняють поняття: бажання людини – це далеко не завжди реальність. Але поряд із цим безліч шахраїв збагачується на низькій фінансовій грамотності українців, пропонуючи за кілька сотень гривень надати послугу з виправлення кредитної історії онлайн, або її «підвищення».
Важливо розуміти одне: чарівників в цьому світі не має, виправити кредитну історію може лише бюро кредитних історій, або фінансова компанія-кредитор, яка внесла інформацію про кредит в КІ. Здійснюються подібні дії не безпідставно, лише за умови виявлення факту не коректної передачі інформації в БКІ.
Позичальники нерідко звертаються на тематичні форуми в пошуках відповіді на питання: «Як покращити кредитну історію?» Більшість порад зводиться до отримання швидких грошей онлайн на кілька днів у багатьох компаніях та їх погашення. Проте, насправді не все так просто: десятки записів в КІ – це ще не гарантія отримання позики. Банки та фінансові компанії окрім проведення своєчасних платежів, відслідковують ще й фактичний строк користування грошима. Тому до порад з форумів з приводу «накручування» кредитної історії краще відноситись критично та не намагатися обманути самого себе.
Кредит для покращення кредитної історії
Якому кредиту для покращення кредитної історії віддати перевагу? Якщо КІ дозволяє, то найкраще оформити банківську кредитну картку онлайн не виходячи з дому. Користування банківським пластиком дозволить показати майбутнім кредиторам постійний рух коштів в обидві сторони: як видаткові операції за рахунок кредитного ліміту, так і його своєчасне погашення. І сума позики вирішального значення в цьому питанні не відіграє: достатньо навіть кілька тисяч гривень! Основне сам факт дотримання платіжної дисципліни позичальником.
В наш час в Україні покращити кредитну історію онлайн доволі просто: частина банків та практично всі фінансові компанії готові приймати заявки на отримання кредиту через інтернет. Достатньо заповнити коротку анкету, вказавши персональні дані, місце роботи та середньомісячний дохід і вже за кілька хвилин отримуєте рішення з приводу фінансування.
Як покращити свою кредитну історію за гроші?
Позичальники, які спробували власними силами отримати позику для покращення кредитної історії та зазнали невдачі, як правило, намагаються вирішити дане питання за гроші. Звичним явищем в нашій країні є ситуація, коли все купується та продається. Проте даний стереотип не має ніякого відношення до кредитної історії: неможливо купити послугу «покращення КІ»! Люди, які пропонують за гроші отримати «привабливий» кредитний звіт – шахраї. Категоричність даного судження лише по тій простій причині, що окрім кількох відповідальних осіб БКІ, ніхто не має доступу до кредитної історії фізичної особи.
Як отримати кредит з поганою кредитною історією?
А що робити людині, у якої погана кредитна історія? Як отримати кредит у випадку, коли були суттєві прострочення в минулому і банки відмовляють в наданні позики? Для цього, при зверненні до фінансової установи (починати краще з мікрофінансової компанії) необхідно:
- Запитувати мінімальну суму кредиту – 1-2 тис. грн.
- Надати всю необхідну інформацію по полям кредитної заявки, заповнивши навіть необов’язкові данні. Інколи підключення акаунту в фейсбуці в електронній анкеті, або надання власної фотографії, чи додаткових контактів кредитору, може бути вирішальним для прийняття позитивного рішення.
- Не бути вимогливим до умов кредитування: потрібно приймати за належне запропоновану високу процентну ставку та разову комісію. Варто пам’ятати, що вартість позики – це плата за ризик для фінансової установи. І нічого розраховувати на 50-100% річних людям, які дозволяли собі в минулому прострочення по кредитним зобов’язанням протягом кількох місяців.
Рекомендуємо прочитати – “Допомога в закритті мікрозаймів: чи це реально?”
Як покращити кредитну історію, якщо не дають кредит?
- Зверніться до банку, який випустив зарплатну картку. Після 3-х зарахувань заробітної плати банк-емітент картки, як правило, без проблем встановлює офердрафт, або кредитний ліміт за запитом клієнта. І не обов’язково просити відразу велику суму! 30% від суми середньомісячної зарплати Вам буде цілком достатньо, щоб продемонструвати платіжну дисципліну.
- Для банку не має кращого клієнта, як той, який розмістив вклад у фінансовій установі. І зіпсована кредитна історія вже не має значення! Наявність власних заощаджень є підтвердженням платоспроможності позичальника. Зрозуміло, що в такому випадку потрібно віднайти кошти та покласти їх на депозит, проте для того, щоб не обмежувати себе в доступних грошах, цілком прийнятним буде відкрити ощадний рахунок з можливістю поповнення та зняття готівки в будь який час.
- Оформити позику під заставу майна, або ж цінностей. Позичальники, як правило, побоюються такий вид кредитування через ризик втрати активів. Але ніхто ж не говорить про те, що потрібно брати в кредит сотні тисяч гривень! Невелика позика на кілька місяців зі своєчасними оплатами може бути рятувальним кругом у виправленні кредитної історії.
- Звернутися за онлайн позикою до МФО. Навіть з поганою кредитною історією можна отримати кредит в мікрофінансовій компанії. Тим більше, що в Україні є мікрозайми, які для прийняття рішення з кредитування клієнта не користуються послугами бюро кредитних історій і відповідно зіпсована КІ нікого не цікавить.
- Перевірити власну кредитну історію на предмет помилок. Неодноразово трапляються випадки, коли фактична несплата по кредиту протягом 30 днів перетворюється у піврічну прострочку в кредитному звіті БКІ. Подібні ситуації мають місце при помилках фінансових установ з передачі кредитної історії до бюро, або несвоєчасному її оновленні.
Тому не полінуйтеся запросити КІ та пересвідчитися у коректно відображеній інформації в кредитному звіті.
Читайте також – “Де оформити перекредитування мікрозаймів в Україні?”
Очистка кредитної історії.
В пошуках покращення кредитної історії, позичальники, на жаль, схильні вірити в чудеса, які здатні творити незнайомці в інтернеті: видалення та очистка КІ. Досить часто переконання людини, що можна знайти допомогу у видаленні кредитної історії, змінити не можливо: за гроші в Україні купується все!
Переконливо запевняю, всі ті, хто пропонує очистити КІ – шахраї. Не шукайте легких шляхів у власних ілюзіях.
Скільки часу зберігається кредитна історія?
Нерідко позичальники із зіпсованою кредитною історією звертаються до нас з питанням: «Коли очищається кредитна історія?» Люди не бажають чекати довгий час для підвищення кредитного рейтингу заради отримання кредиту. Результат потрібен вже і зараз!
Відповідно до діючого законодавства, кредитна історія «очищається» через 10 років з дати її формування. Проте можу заспокоїти: при розгляді заявки на кредит більшість банків та МФО враховує лише КІ 2-3-х річної давності. Наявність довгострокових прострочок чи проданих кредитів в минулому не турбуватиме кредиторів у випадку, коли протягом кількох останніх років, позичальник своєчасно виконував взяті зобов’язання.
Отже, питання покращення кредитної історії не таке складне, як здається на перший погляд. Зрозуміло, що розраховувати на чарівника, який за гроші протягом дня «підвищить» КІ не варто: потрібно самостійно працювати над цим питанням, дотримуючись викладених у статті інструкцій. Погана кредитна історія – це точно не проблема і не вирок, протягом кількох місяців її без проблем можна покращити та, як результат, отримувати бажане фінансування. Успіхів Вам та високого рейтингу Вашій КІ!