

Напевно, у нас, українців, вже так історично склалося, що взяти кредит і не платити – це теж саме, що колись було набрати яблук в колгоспному саду. Все ж кругом спільне, а значить нічийне… Тай договір на папері ніхто не підписував, і гроші в руки ніхто не передавав. На підсвідомості є розуміння, що не все так просто, але в складній ситуації завжди хочеться знайти легкі шляхи виходу.
В зв’язку з особливостями національного менталітету, позичальників в Україні можна поділити на кілька категорій:
- Беру кредити, повертати планую і повертаю.
- Беру кредити, але повертати не планую і не повертаю.
- Беру кредити, повертати планую, але через складні життєві обставини грошей не має, тому і не повертаю.
- Беру кредити, повертати планую, але через складні життєві обставини грошей не має, не повертаю, проте, коли гроші з’являються – повертати не планую і не повертаю.
Перша категорія клієнтів – це позичальники, які як правило, планують власний бюджет, з повагою відносяться до грошей, знають ціну взятим зобов’язанням та сумлінно відносяться до їх виконання. Вони не часто допускають прострочення виконання зобов’язань, але, якщо у них і трапляються прострочки по кредитам – ці люди контактують з кредиторами та намагаються якомога швидше повернути позику.
Друга категорія позичальників – це так звані «кидали», люди, які визначають за кредо в житті – «не хочу платити кредит» та завідомо не планують повертати гроші. Їхня ціль – отримати велику кількість кредитів в короткий період часу поки не розпочався вал не платежів по даних зобов’язанням і фінансові установи згідні приймати на себе ризики неповернення боргу. На шляху до своєї мети, люди цієї категорії досить часто будують стратегію «фінансової піраміди», коли кошти по новим кредитам використовують на погашення процентів, або пролонгації за раніше отриманими позиками.
Третя група позичальників – це люди, які після отримання кредиту потрапили у складну життєву ситуацію: захворіли, пережили смерть близької людини, отримали звільнення з роботи, тощо. Це призвело до суттєвого зниження рівня доходів, або необхідності витрачати всі наявні кошти на задоволення пріоритетних життєвих потреб. Ці клієнти МФО в іншій ситуації з радістю повернули кредит, проте на даний час не мають такої змоги. А визначати першочерговість трат наявних невеликих сум грошей їх змушує життя.
Четверта категорія позичальників – це люди, яких до певного часу можна відносити до попередньої групи, проте відчуття безкарності робить з них «кидал». Навіть коли у таких клієнтів МФО і з’являється достатньо грошей для того, щоб повністю розрахуватися з кредитором, вони не роблять цього.
Дві останні категорії позичальників – це більшість боржників МФО, які допускають тривалі прострочення та, як результат, відчувають на собі психологічний тиск кредитора, колекторських та факторингових компаній. Такі люди часто задають собі питання: «Як законно не платити кредит?», або «Чи можна не платити кредит?»
В рамках даної статті спробуємо відповісти на ці запитання та розібратися як погасити кредит, якщо не має грошей.
Не можу платити кредит.
У людей інколи трапляються ситуації в житті, коли навіть при великому бажанні, можливостей обслуговувати кредит не існує, тобто просто не має грошей. Що робити, коли нічим платити кредит? У відповідь на це питання я не вигадуватиму високих матерій, а поясню просто:
- Менше витрачати.
- Більше заробляти.
- Зменшити суму платежів по кредиту.
Перш за все варто переглянути статті сімейних витрат та відмовитись від тих, які не є життєво необхідними. Обіди в фастфудах, або ресторанах в більшості випадків є можливість замінити домашньою їжею, яку можна брати з собою на роботу. Купівлю чергової сукні, або костюму варто відстрочити в часі. Раціональне використання грошей – це в тому числі можливість позбутися шкідливих звичок.
Але точно не варто позбавляти себе здорового харчування та хорошого відпочинку. Лише фізично та морально здорова людина здатна ефективно працювати та бути успішною!
Збільшення суми щомісячних доходів – це:
- отримання підвищення на роботі;
- робота за сумісництвом;
- додатковий заробіток (фріланс) у вільний від роботи час;
- зміна роботи на більш оплачувану;
- створення власної справи.
Коли у людини в житті все складається рівно, без будь яких потрясінь та стресів, як правило, вона із задоволенням «пливе за течією» та не бажає приймати радикальних рішень щодо зміни роботи та навіть не хоче починати розмову з керівником з питання підвищення заробітної плати.
Вмотивована ж зобов’язаннями людина здатна до суттєвих зрушень в житті! Потреба в грошах, як інструменті задоволення найнеобхідніших потреб, може творити чудеса. Вчорашня «сіра мишка» наступного дня здатна заявити про себе як успішного менеджера, або управлінця, який доклав чималих зусиль для досягнення кращого результату роботи компанії та претендує на додаткові бонуси.
В іншій ситуації, людина впевнено почуває себе на співбесіді з потенційним роботодавцем на більш оплачувану вакансію та чудово презентує свої сильні сторони. Таким чином вона змінює роботу на фінансово кращу, хоч ще кілька днів тому назад навіть не замислювалась над цим питанням.
Саме тому прострочений кредит в МФО варто розцінювати як хороший стимул для збільшення заробітку та успіху в житті!
«Не можу платити по кредитам» – це, як правило, позиція слабкої духом людини, або позичальника МФО, який є морально подавленим після тривалого «пресингу» колекторів та впливу оточення. В такій ситуації потрібна не констатація проблеми, а пошук шляхів швидкого її вирішення!
Рекомендуємо прочитати: “Як колектори дізнаються телефони боржників по кредитам? Як протистояти цьому?”
Варто запитати у себе: «Що робити, якщо не можеш платити кредит?», або «Що я вже зробив для того, щоб закрити кредит?». Як відповідь на ці питання варто скласти короткий план конкретних дій, які необхідно здійснити для того, щоб позбутися кредиту:
- Пролонгувати кредит, сплативши проценти. Умовою пролонгації більшості МФО є оплата нарахованих процентів на дату пролонгації, окремі онлайн-сервіси вимагають плату за пролонгацію – невелику фіксовану суму коштів за надання даної послуги. Дізнатися необхідну для пролонгації суму можна в особистому кабінеті на сайті кредитора.
- Оформити позику у банку, або іншій фінансовій компанії на кращих умовах для закриття діючої заборгованості. Це дало б можливість отримати економію в сумі переплати по кредиту. Проте пам’ятайте, процентна ставка та штрафні санкції за новим договором точно повинні бути нижчими від діючих. Окрім цього, перш ніж погоджуватись на нову позику, уважно читайте договір: звертайте увагу на порядок нарахування плати за кредит, строки та порядок повернення боргу, зобов’язання позичальника та права кредитодавця.
- Реструктуризувати кредит – тобто домовитися з кредитором щодо зупинки нарахування процентів та штрафних санкцій, списання частини боргу та оплату залишку заборгованості частинами протягом кількох місяців.
Читайте також – “Приватна позика під розписку: міф чи реальність?”
Що робити коли багато кредитів, а платити нічим?
Окрім того, що потрібно переглянути свої статті витрат та докласти якомога більше зусиль для збільшення доходів, варто ґрунтовно розібратися у своїх зобов’язаннях:
- Складіть список кредитів МФО в порядку збільшення суми боргу. Невеликі суми закрийте відразу, або виділіть їх як пріоритетні для погашення в найближчих 30 днів. Такі дії дозволять зменшити кількість кредиторів, які «псуватимуть» Вам життя.
- Перегляньте умови кредитних договорів, або інформацію в особистих кабінетах на сайтах МФО в частині сум щоденних нарахувань процентів. На суми штрафних санкцій – не зважайте. Стягнути їх в судовому порядку є надзвичайно складним завданням для кредитора. Кредити, за якими щоденно нараховуються найбільші суми процентів варто підняти вгору списку для оплати.
- Проаналізуйте судову практику кожного МФО зі списку. Зробити це абсолютно не складно, проте Ви отримаєте інформацію стосовно того, яких неприємностей можна очікувати від кредиторів, а саме основне – чи взагалі мікрофінансові компанії звертаються до суду з позовами про стягнення заборгованості. Ті МФО, які не практикують вирішення питань у судах, або роблять це вкрай рідко, не здатні завдати Вам суттєвої шкоди, окрім психологічного тиску. Тому даних кредиторів можна спокійно виділити як не пріоритетних для погашення боргу.
- Підготуйте та надішліть заяву на реструктуризацію кредиту кожній МФО, не залежно від строків прострочення. В заяві детально аргументуйте, чому Ви не взмозі платити кредит та яку суму і в які строки згідні повернути.
Варто також зазначити, що у Вас багато кредитів в різних МФО і починати повертати позики маєте намір з тих мікрофінансових компаній, які погодяться на зменшення суми боргу.
Написання заяви на реструктуризацію та рішення з цього питання фінансової компанії не змушує Вас до оплати кредиту, проте може бути помічним у разі розгляду питання у суді.
Читайте також – «Що буде якщо не платити кредит в Україні».
Ні в якому разі не обирайте стратегію оплати маленькими частинами по кілька сотень гривень відразу по всім кредитам (якщо це не пролонгації), оскільки дані кошти відповідно до умов кредитних договорів, в більшості випадках, будуть спрямовані на погашення штрафних санкцій. Тіло кредиту при цьому не зменшиться, і сума боргу й надалі продовжуватиме зростати щоденно!
Як можна не платити кредит?
Неодноразово в мережі інтернет можна зустріти інформацію з приводу думок боржників накласти на себе руки, або й спроб самогубства осіб, які були доведені до відчаю колекторами МФО. Зрозуміло, що подібні дії – це вже останні кроки людини, що зазнала психологічного пресингу колекторських компаній та була «зламана» морально. Проте, щоденно позичальники МФО мають справу зі своїми страхами, які пов’язані з боргами по кредитам, що призводять до:
- втрати апетиту;
- погіршення сну;
- порушення нервової системи (люди прислуховуються до звуків за дверима, здригаються від телефонного дзвінка);
- зловживання алкоголем.
І це не повний перелік шкоди, якої боржник сам собі завдає, не розуміючи реальних наслідків несплати кредиту. Не даремно психологи стверджують, що всі проблеми людини в її голові!
Насправді Вам нічого робити? Від переживань та нервових потрясінь справі не зарадиш і кредит таким чином не закриється, а от здоров’я досить легко можна підірвати і відновити його буде вкрай складно!
Читайте також – «Як боротися з МФО в Україні?»
Що робити коли не можеш платити кредит?
- Борися зі своїми страхами та всіляко уникай їхньої дії.
- Більше спілкуйся з рідними та близькими, проводьте разом вільний час.
- Тренуй власну витривалість. Заняття спортом у даному випадку є найкращим помічником.
- Спробуй подивитись на крок-два вперед і зрозуміти, які найгірші наслідки можуть очікувати тебе.
- Навчайся мислити позитивно.
- Допоможи порадою тому, кому гірше за тебе (навіть коментар під цією статтею здатен бути помічним для інших людей, які в розпачі від свавілля МФО).
- Потурбуйся про своїх рідних та задумайся для чого, а основне – для кого ти живеш!
Живіть в своє задоволення! Живіть на повну! Радійте кожному прожитому дню та отримуйте задоволення від простих речей, які Вас оточують! Адже прострочений кредит – це не вирок і точно не кінець життя.
Рекомендуємо прочитати – “Довгострокова онлайн позика карту: де вигідно оформити в Україні?”
Якщо не можеш платити кредит.
В складних ситуаціях потрібно завжди намагатися дати собі відповідь на запитання: «А який найгірший сценарій може бути в цей не простий для мене час?». По простроченому кредиту МФО можливі такі наслідки несплати боргу:
- «терор» колекторів, істерики та осуд рідних і близьких, закінчення терміну позовної давності, свобода від кредиту;
- «терор» колекторів, істерики та осуд рідних і близьких, судовий позов, виконавча служба, відсутність майна та офіційних доходів, закриття виконавчого провадження, свобода від кредиту;
- «терор» колекторів, істерики та осуд рідних і близьких, судовий позов, мінімальні витрати на адвоката, списання частини штрафних санкцій, сплата щомісячно не більше 20% від офіційних доходів, свобода від кредиту.
Читайте також – “Чи можливо видалити кредит із бази МФО? Що пропонують позичальникам в Україні?”
Як не платити за кредит?
Пам’ятайте, боржник ніколи не несе кримінальної відповідальності за невиплату кредиту. Кредитні відносини знаходяться в площині цивільних правовідносин, які ґрунтуються на праві вільного вибору: кредитор надає кошти фізичній особі в платне строкове користування, таким чином приймає на себе ризики неповернення грошей. Сотні відсотків річних, які нараховує по кредиту МФО, більш ніж достатня компенсація за отримані ризики!
Потрібно розуміти, що негативного психологічного впливу колекторів, а також рідних і близьких завжди можна уникнути – «Як боротися з колекторською компанією?»
Як показує практика, сценарій зі списання боргу факторинговими компаніями по закінченню терміну позовної давності – спрацьовує в 99% випадків!
Тому на запитання: «Як не платити по кредиту?» відповідь проста. Є можливість вирішити проблему простроченого кредиту – вирішуйте, не має можливості – не беріть дурне в голову, живіть щасливим, повноцінним життям та насолоджуйтесь всім тим чудовим, що Вас оточує! Життя прекрасне…