Ситуації, коли син, або дочка беруть кредит та, не розрахувавши своїх можливостей, потрапляють в боргову кабалу, трапляються досить часто в Україні. Доступні мікрозайми, які можна оформити онлайн за кілька хвилин затьмарюють розум молодих людей. Все б нічого, якби діти самі повертали свої борги. Проте, в більшості випадків, при виникненні прострочень, колектори телефонують платоспроможним родичам – батькам, та вимагають сплатити кредит за сина/дочку. Як бути в таких випадках? Про те, чи відповідають батьки за кредити дітей та як правильно вирішити проблему кредитної залежності своїх чад піде далі в статті.
Син бере мікрозайми та не повертає: проблема в Україні.
Класична історія про те, як спробувати «дорослого життя» для молодих людей починається з не надто раціональних покупок за позичені гроші. Саме кредит в даному випадку виступає ознакою псевдо самостійності. Онлайн позика під нульові проценти є «халявою» для молоді від якої важко відмовитися.
Проте мало хто з них замислюється з приводу повернення позичених грошей: «Написано ж на сайті без процентів, значить поверну коли буде можливість та з’являться кошти», так мислить більшість наших недосвідчених чад. Подібні помилкові судження призводять до того, що одна невеличка позика на кілька тисяч гривень перетворюється в десяток мікрозаймів. Відбувається така трансформацію через те, що для сплати процентів по діючому (як виявляється зовсім не нульовому) кредиту доводиться брати новий. Так за кілька місяців «перекривань» у молодої людини з’являється непідйомна фінансова проблема. Варіантів виходу з такої ситуації є кілька:
- Найгірший для позичальника – продовжувати історію з оформленням нових позик для пролонгування діючих кредитів аж до моменту поки не закінчаться мікрозайми, які готові будуть фінансувати дану кредитну піраміду. Як показує досвід, молодь зупиняється після суми боргу в 40-50 тис. грн. Це та межа кредитного навантаження, на яку вже не готові йти фінансові компанії. З цього моменту виникають прострочення, починаються дзвінки родичам, вимоги колекторів по сплаті заборгованості, які переходять в залякування та погрози.
- Передчасно зупинитись з оформленням нових мікрозаймів, усвідомити допущену помилку та визнати наявність проблеми, яку потрібно вирішувати. Зрозуміло, що при відсутності власних доходів, першим до кого піде син чи дочка за грошима – до батьків. В такому випадку фінансові труднощі молодої людини стають проблемою близьких родичів.
Син набрав кредитів: що робити?
Найчастіше до чого вдаються батьки, коли виявляють прострочені кредити сина – віддають останні заощадження, щоб позбутися боргів. Грошей, як правило, не вистачає для повного погашення заборгованості і порятунок обмежується сплатою процентів (фактично викиданням грошей «на вітер»), або ж оформленням онлайн кредитів на родичів, що може ще й ускладнювати ситуацію.
Що насправді варто робити, коли виявили кредити сина?
- Розібратися з масштабами проблеми: скільки всього позик та яка загальна сума боргу.
- При бажанні допомогти рідній людині з погашенням займу, визначитись з власними реальними можливостями по сплаті кредитів.
- Для уникнення повторення ситуації у майбутньому, внести сина до чорного списку боржників.
- Починати закривати позики з найменших сум, рухаючись до більших. Жодних часткових оплат, лише повне погашення.
- При відсутності коштів для сплати всіх кредитів, оцінити свої можливості по перекредитуванню. Мова йде про отримання позики під суттєво нижчі проценти та на довший термін, що дозволить знизити фінансове навантаження по сплаті щомісячних платежів.
- По договорам, які лишились не погашеними, домовлятись з кредиторами про списання частини боргу та повернення залишку протягом 3-6-ти місяців.
Син не платить кредит, прописаний у мене: які наслідки?
Батьків, у яких відсутня фінансова можливість допомогти своєму сину позбутися кредитів, в першу чергу турбує питання майна. Як не лишитися «даху над головою» за борги чада?
Відповідно до діючого законодавства, факт прописки молодої людини у будинку чи квартирі батьків не створює жодних негативних наслідків для власників нерухомості. Відповідальність сина перед кредитором обмежується лише тим майном, що перебуває у його власності. Прописка не передбачає право власності, а є лише адресою місця реєстрації людини.
Таким чином, жоден банк чи фінансова компанії не може вчинити дії по стягненню заборгованості за рахунок майна родичів на підставі прописки у ньому боржника.
Чи відповідають батьки за кредит сина в Україні?
«А Ви запитували мене, коли приймали рішення про видачу кредиту сину?» – справедливе обурення, яке виникає у батьків при зверненні до них колекторів з питанням погашення боргу. Відповідно до діючого законодавства відповідальність за виконання фінансових зобов’язань покладається виключно на позичальника, або його поручителя (при наявності такого).
Поручительство передбачає підписання власне договору поруки 3-ю особою, тобто письмову згоду людини сплатити кредит за позичальника у разі його неплатоспроможності. Для отримання дрібних споживчих кредитів у банках та у фінансових компаніях не вимагається поручительство. Тому вимоги колекторів щодо сплати кредиту за сина чи дочку є безпідставні, більше того, вони порушують п.5 ст.25 Закону України «Про споживче кредитування»:
Відповідно до положень цього Закону, працівникам кредитора та колекторам у тому числі забороняється телефонувати батькам з приводу кредиту сина без їхньої на те згоди.
Варто розуміти, що з досягненням повноліття син / дочка отримують дієздатність та в повній несуть відповідальність за власні вчинки. Отже, якщо батьки не підписували договір поруки по кредиту сина, вони ніяк не відповідають за його зобов’язаннями.
Читайте також – “Як колектори знаходять номера телефонів родичів? Чого очікувати від них?”
В якому випадку борги дітей переходять батькам?
Перехід боргів від дітей до батьків може мати місце в Україні в одиничних випадках. Близькі родичі боржника не у захваті від появи зобов’язань до яких вони не мають прямого відношення. Оплачують кредити за інших людей не охоче, навіть тоді, коли мова йде про зобов’язання дітей. Отже, в яких випадках борги найближчих родичів переходять батькам?
Законодавством України передбачено один випадок, зобов’язуючий батьків сплачувати кредити своїх дітей: лише при успадкування майна своїх чад у разі їх смерті. У результаті оформлення спадщини разом з активами до батьків переходять й зобов’язання померлого.
Чи повинні батьки платити кредит за дітей?
Розібралися, змусити близьких родичів оплачувати кредити дітей, кредитні установи не мають права. А от що стосується того, чи повинні батьки це робити? Насправді, погашати борги сина або ж дочки перед фінансовими установами – це право його родичів, а не обов’язок. І рішення кожній людині варто приймати самостійно враховуючи ряд моментів:
- На які цілі оформлявся кредит. Якщо гроші були витрачені на допомогу чи лікування батьків, це не теж саме, що оплата розваг та ігор.
- Відношення дитини до ситуації, яка склалася. Коли рідна людина визнає допущену помилку та зобов’язується в майбутньому її не вчиняти, разово закрити за неї борги буде доброю справою.
- Бажання дитини прийняти участь у закритті боргів. Добре, коли молоді люди розуміють власний проступок і готові влаштовуватись на роботу задля того, щоб оплатити кредити. Часткова фінансова допомога батьків може стати для них підтримкою у труднощах дорослішання.
- Відповідальне відношення щодо виконання власних зобов’язань. Бажання дитини уникнути «шалених» процентів мікрозаймів та його переконаність у необхідності повернення боргу заслуговують на підтримку рідних.
Якщо вже вирішили платити кредити за сина/дочку, краще не передавайте їм кошти. Батьки можуть провести погашення банківської позики самостійно, безготівково, за реквізитами, що вказані в договорі. По мікрозаймам ще простіше: з головної сторінки сайту онлайн сервісу кредитування, будь яка людина має можливість здійснити оплату з власної картки по ідентифікаційному коду позичальника.
Є побоювання, що ситуація з оформлення позик повториться? Перед оплатою кредиту внесіть сина до чорного списку боржників та попросіть у свого чада розписку про отримання цих коштів у тимчасове користування з обов’язком їх повернути. Таким чином отримаєте потрійну вигоду:
- хороший платний життєвий урок для дитини;
- відсутність переплати по процентам;
- повернення власних коштів.
Перш ніж приймати рішення з приводу оплати кредиту за сина/дочку, врахуйте, що найбільш ефективним способом навчити дитину уникати помилок є надати їй можливість здобути, нехай не дуже приємний, але власний досвід. Свої життєві «гулі», які довелося власноруч заліковувати, запам’ятаються на довго, а інколи й на все життя!