

«Телефонують колектори по кредиту батьків: що робити?» – з подібними питаннями діти звертаються до нас за допомогою. Здавалося б яке відношення син чи дочка має до зобов’язань батька? Нехай навіть мова йде про близьких родичів, але у них своя сім’я, власні рішення та відповідальність за вчинені дії. В рамках даної статті спробуємо розібратися, що робити, якщо батько не платить кредит та чи повинні діти розраховуватись за борги батьків.
Якщо батько не платить кредит.
Неможливість та не бажання батьків повертати кредит – це кардинально різні речі, об’єднує які тільки одне: відсутність оплат на користь банку чи мікрофінансової компанії. Колекторів насправді мало цікавлять причини не платежів, задля того, щоб отримати гроші вони створюють максимально некомфортні умови життя як для боржника, так і його родичів.
«Телефонні терористи» в першу чергу турбують дітей, як платоспроможних осіб, для яких подальша доля батьків має значення. Погрози, залякування, поширення інформації серед сусідів та колег по роботі, псування ділової репутації – це далеко не повний перелік інструментів впливу колекторів.
Причиною відсутності погашень боргів з боку батьків у більшості випадків є їх неплатоспроможність, що пов’язана з низьким рівнем доходів та наявністю ряду непередбачених витрат. «Я не відмовляюсь від сплати кредиту, але зараз не має грошей, потрібно трохи зачекати» – ось типова життєва ситуація для людей старшого віку.
З іншої сторони кредитори не бажають безкінечно чекати на оплату кредиту, оскільки для них час – це гроші. І вмовляння «збирачів» по телефону в такій ситуації, на жаль, не працює.
Чи повинні діти виплачувати кредити батьків?
З однієї сторони всі ми розуміємо, що батьки – це дорослі люди, які в повній мірі несуть відповідальність за власні рішення та вчинки. Але наявність родинних зв’язків, а інколи й переконання колекторів, змушують сумніватися в раціональності власних суджень. Отже, чи повинні діти сплачувати кредити батьків?
Відповідно до діючого законодавства, кожна дієздатна особа в Україні несе персональну відповідальність за взяті зобов’язання. Кредити батьків не мають жодного відношення до їх дітей у випадку, коли останні не підписували договір поруки. Оскільки оформлення банківських позик в невеликих сумах та мікрозаймів фінансових компаній в Україні не вимагають поручительство 3-х осіб, то і обов’язку повертати борги батьків у дітей не виникає.
Зазначене вище стосується вимог Закону, а як до подібних питань відноситись по совісті? Для цього кожному, хто читає дану статтю, варто відверто відповісти на кілька запитань:
- Чи є у Вашому житті речі або події, появі яких Ви завдячуєте батькам?
- Чи користуєтесь Ви майном батьків: проживаєте в квартирі / будинку, який належить найближчим людям?
- На які цілі оформлялись кредити? Якщо гроші потрібні були для лікування чи допомоги родичам, варто з розумінням та підтримкою віднестися до таких позик.
- Чи мають взагалі намір батьки виконувати кредитні зобов’язання?
- Чи може і планує близька Вам людина прийняти участь своїми коштами в закритті боргів?
Гадаємо, відповівши на запитання, Ви сформували для себе правильне рішення з приводу того, чи варто виплачувати кредити за батьків.
У разі готовності закривати борги, потурбуйтесь про неможливість повторення подібної ситуації у майбутньому: внесіть рідну людину до чорного списку фінансових установ. Встановлення заборони на кредитування, дозволить не хвилюватися з приводу появи нових зобов’язань у майбутньому.
Нарахування процентів в сумі, яка в кілька разів перевищує розмір самої позики – звична практика для мікрозаймів. При цьому варто пам’ятати, що виставлені кредитором суми до оплати – це ще не гроші на рахунку фінансової установи. З банками та МФО можна домовлятися про списання частини боргу, а також графіку погашення залишку протягом кількох місяців. Врахуйте, кредитні установи охоче йдуть на перемовини лише при появі ризику втрати суми виданої позики.
Для погашення кредитів не варто передавати гроші батькам: завжди лишається ризик їх втрати, або не цільового використання. Оплату позик можна здійснити самостійно онлайн з сайту кредитної установи (банку чи фінансової компанії). Після повного погашення зобов’язань рекомендуємо запросити довідку про закриття кредиту. Зробити це можуть батьки самостійно, шляхом відправки відповідного запиту на електронну пошту кредитора.
Чи можна «повісити» борги батьків на дітей?
Людей, які вирішили не виплачувати кредити за своїх близьких в силу певних причин, турбує інше: «Чи не переходять борги батьків на дітей?» Страх появи непередбачених зобов’язань непокоїть багатьох в Україні.
Насправді, жоден позичальник в нашій країні не може «повісити» свої борги на іншу людину без її на те згоди. І не має значення про кого йдеться: сусіда, знайомого чи близького родича.
В питанні «переходу» боргів потрібно враховувати лише одне: при успадкуванні майна після смерті батьків до спадкоємців переходять і зобов’язання по сплаті кредитів. Таким чином, дітям, перш ніж приймати спадщину, варто оцінити можливу вигоду або ж розрахувати суму потенційних втрат.