Прострочений кредит протягом тривалого періоду часу і відсутні гроші для його погашення… Така складна ситуація спіткала не одну тисячу позичальників МФО, які, не ознайомившись з кредитним договором мікрофінансової компанії до його підписання, погодились на сплату «космічних» процентів в розмірі 500-700% річних.
Одним із таких кредиторів, який надає позики під 620,5% річних (1,7% в день) у разі допущення прострочення по кредиту, є компанія Манівео. При цьому, новий клієнт даного онлайн-сервісу на кредитному калькуляторі бачить процентну ставку – 0,01%, а про фактичні умови надання кредиту дізнається лише при підписанні договору:
«Я не підписував кредитний договір і таким чином у мене відсутні будь які зобов’язання перед онлайн сервісом кредитування» – такі хибні тлумачення боржників неодноразово можна зустріти в інтернеті. Багато людей притримується думки, що без підписання договору на папері, у них не можуть з’явитися кредитні зобов’язання. Насправді, це не відповідає дійсності. Закон України «Про електронну комерцію» передбачає можливість підписання договору з використанням інформаційно-комунікаційних систем (через мережу інтернет):
Цивільний кодекс України прирівнює електронні договори до договорів, які укладені в письмовій формі (ч.2 ст.639):
Читайте також – “Чи можна законно не платити мікрозайм в Україні? Поради фахівців“.
Що буде, якщо не платити кредит в Манівео?
I ось коли настає час виконувати свої зобов’язання, а грошей не має, позичальник розуміє з ким має справу. Moneyveo, як більшість МФО практикує стандартні методи роботи з боржниками, одним із яких є подача судового позову.
Строк позовної давності по невиплаті кредиту.
Згідно діючого законодавства, кредитор вправі подати судовий позов проти боржника про стягнення простроченої за6opгованості в період строку позовної давності – протягом 3-х років з дати закінчення строку кредитного договору, або ж з дати здійснення позичальником останнього платежу по кредиту.
Манівео суд.
Судовий позов – це в першу чергу один із дієвих інструментів впливу на свідомість боржника, який використовує фінансова компанія. МФО не ставить собі за ціль стягнути заборгованість в судовому порядку, а лише повернути гроші та отримати при цьому дохід. Саме тому, клієнти Moneyveo, які допустили прострочення понад 1 місяць регулярно отримують СМС та e-mail повідомлення, які покликані створити психологічний тиск на позичальника:
Рекомендуємо прочитати: “Як колектори дізнаються номера телефонів боржників? Способи захисту“.
Як розуміти дані повідомлення? Не більше ніж спосіб залякування боржника!
Пам’ятайте, ніхто не вправі без Вашого дозволу здійснювати візити до Вас за місцем реєстрації, або проживання! Нерухоме майно ε об’єктом приватної власності, і жодна людина не має права самовільного доступу до нього.
Щодо опису майна – це один із способів примусового стягнення заборгованості виконавчою службою, який може бути застосований до боржника лише за рішенням суду!
Проте, до отримання такого рішення передує ряд дій Манівео, які дають можливість позичальнику попередити подачу позову до суду.
Навіть якщо таке рішення й отримано, перш ніж розпочати процедуру примусового стягнення заборгованості, виконавець зобов’язаний надіслати боржнику постанову про відкриття виконавчого провадження листом з повідомленням про вручення.
Таким чином, позичальник не може лишитися не проінформованим стосовно дій юридичного характеру, які застосовує по відношенню до нього кредитор.
Як захиститися від суду з Манівео?
- Потрібно лишатися на зв’язку з кредитором, періодично контактувати з працівниками компанії для того, щоб мати змогу оперативно дізнатися про акційні пропозиції кредитодавця по списанню частини заборгованості.
- Підготувати та надіслати на юридичну адресу компанії лист-пропозицію щодо реструктуризації кредитної заборгованості, посилаючись на скрутний фінансовий стан, або життєві обставини, які завадили своєчасно виконати зобов’язання.
У разі розгляду в подальшому Вашого питання у суді, буде можливість просити суд зменшити розмір штрафних санкцій та надати можливість оплати частинами. В якості доказів щодо намірів домовитись про оплату без затягування часу та нарахування непосильної суми процентів та штрафних санкцій, можна буде передати суду копію даного листа, а також відповідь кредитора.
У разі якщо відсутні кошти для повного виконання зобов’язань за кредитним договором, або його пролонгації – не поспішати з проведенням часткових оплат. Будь який платіж по кредиту подовжує строк позовної давності.
Як дізнатись подали на мене в суд чи ні?
Є кілька варіантів перевірити чи подали на Вас у суд:
- Перейти на сайт «Судова влада України» та в полі сторона по справі ввести своє прізвище, ім’я та по-батькові
Перейти на сайт Єдиного державного реєстру судових рішень та ввести в поле «Пошук за контекстом» код ЄДРПОУ компанії ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога» – 38569246.
Форму судочинства обираємо «Цивільне», сортування «за датою ухвалення рішення/за спаданням»
Відкриття провадження в цивільній справі по кожній фізичній особі фіксується окремою ухвалою.
Проте варто пам’ятати, що до початку судового провадження відповідачу у справі надсилається повістка до суду, а також лист, який містить повідомлення про подачу судового позову та запит про надання інформації та документів.
Тому запису у наведеному вище реєстрі передує лист з повідомленням про вручення, яке надсилається боржнику за адресою реєстрації.
Яка ймовірність, що Moneyveo подасть позов до суду?
Протягом 7 років роботи компанії Манівео, згідно даних реєстру судових рішень, було отримано 494 рішення судів:
Відповідно до даних сайту moneyveo.ua, понад 500 000 клієнтів користуються послугами даного сервісу мікрокредитування. Середнє значення проценту клієнтів МФО, які допускають прострочення по кредиту понад 60 днів – 15%. Застосовуючи прості математичні розрахунки, отримуємо орієнтовну кількість боржників, які допускали суттєві прострочення – 500 000 клієнтів * 15% = 75 000 боржників.
Ймовірність подачі судового позову компанії Манівео порахувати дуже просто – 494 позови / 75000 боржників * 100% = 0,66%, тобто менше 1%!
Ви ще побоюєтесь потрапити у число не дуже щасливих людей?
З якої суми боргу подають в суд?
Закон не визначає мінімальну суму боргу, яку кредитор вправі вимагати в судовому порядку. Проте, проаналізувавши більшість судових рішень по компанії Манівео можна зробити висновок, що даний кредитор в 95% подає судові позови проти боржників, які отримували кредити в сумах понад 4000 грн. Це й зрозуміло, оскільки кредитодавець завжди зацікавлений отримати більшу суму процентів та пені, що є можливим при великій сумі кредиту.
Практично всі судові позови даного онлайн-сервісу розглядають заочно за місцезнаходженням юридичної особи – Печерським районним судом м. Києва. Таким чином створюються незручності окремим позичальникам, які проживають в інших регіонах України. Більшість боржників просто не приїжджає на судове засідання та не оспорює позовні вимоги кредитора.
Можна припустити, що у компанії існують певні критерії відбору позичальників для підготовки судових позовів, які з високою долею ймовірності не матимуть фінансової можливості відвідувати засідання судів, або ж оплачувати послуги адвокатів.
Як дізнатися чи був суд по кредиту Moneyveo?
Результати розгляду справ у судах України по кожному із боржників фіксуються в окремих рішеннях на сайті Судова влада України та Реєстр судових рішень:
Результати детального вивчення рішень судів по Манівео говорять про те, що даний кредитор виграє практично всі позови по стягненню за6oprованості з позичальників (пам’ятаєте – 0,66% від кількості боржників, які допускають суттєві прострочення). Таким чином, до сплати відповідача: сума кредиту, проценти та пеня, а також сума судового збору. Загалом, по більшості рішень, загальна сума стягнення не перевищує 20 000 гpн.
Читайте також – “Як перевірити себе в реєстрі боржників України?”
Хто судився з Манівео?
В реєстрі судових рішень налічується кілька десятків судових позовів позичальників проти Moneyveo з приводу:
- Захисту прав споживача і визнання кредитного договору не дійсним (реєстраційний номер рішення – 77824342):
2. Про зобов’язання вчинити дії, згідно п.15 ст.14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (реєстраційний номер рішення – 73255516) :
3. Відшкодування моральної шкоди (реєстраційний номер рішення – 79703600) :
По більшості позовів фізичні особи отримали відмови суду. Проте в реєстрі є кілька рішень на користь позичальників про визнання недійсним кредитного договору (реєстраційний номер рішення – 71436684) :
Рекомендуємо прочитати – “Кредит від “приватника” в Україні: реальні оголошення та відгуки людей“.
Що буде після суду по кредиту?
Якщо навіть пройшов суд по кредиту і є рішення не на користь позичальника, робити з цього тpaгeдію не варто. Перш за все, потрібно потурбуватися про відсутність рухомого та нерухомого майна на яке може бути звернено стягнення, а також відсутність коштів на рахунках в банках, які можуть бути заблоковані виконавцем.
Згідно діючого законодавства, за рішенням суду з позичальника може бути стягнуто на користь кредитора не більше 20% від суми його щомісячних офіційних доходів (але не більше 50% доходів у разі наявності декількох кредиторів). При цьому в обов’язковому порядку нарахування процентів та пені зупиняється!
Таким чином, за рішенням суду боржник має змогу отримати безвідсоткову розстрочку з погашення кредиту на кілька місяців, а для клієнтів з низькою офіційною заробітною платою – на кілька років. Чим не чудовий сценарій вирішення боргового питання?!
Читайте також – “Як можна не платити кредит МФО в Україні“.
Що таке виконавчий напис? Чи може Moneyveo без рішення суду забрати майно?
Виконавчий напис – це спосіб задоволення вимог кредитора, який виконується нотаріусом на підставі умов кредитного договору. У жодному із договорів даного кредитора не передбачено право здійснення виконавчого напису у випадку прострочення по кредиту. Тому без рішення суду жодна особа не вправі відібрати майно у боржника.
Таким чином, боятися суду з Манівео не варто по ряду причин:
- Ймовірність подачі судового позову проти боржника даним онлайн сервісом не перевищує 1%.
- Юридичним діям кредитора передують неодноразові спроби домовитися з позичальником та вирішити питання шляхом списання частини заборгованості / сплати кредиту частинами.
- Завжди є можливість просити суд зменшити розмір нарахованих штрафних санкцій, посилаючись на ч.3 ст.18 Закону України «Про захист прав споживачів»
Судова практика показує, що у багатьох випадках суд підтримує клопотання боржників щодо зменшення суми 6opгy.
- Навіть у разі програшу справи в суді клієнт отримує змогу оплати кредиту частинами, загальна сума якого не збільшується через зупинку нарахування процентів та штрафних санкцій.
Читайте також – “Що можуть зробити колектори в Україні?“.
А яким чином Ви вирішуєте питання з простроченим кредитом Moneyveo? Коментуйте, а у разі наявності запитань, я з радістю відповім.