

З кінця 2018 року клієнти мікрофінансових компаній почали масово отримувати повідомлення щодо продажу отриманих ними раніше кредитів нікому до цього не відомому ТОВ «Таліон Плюс». В рамках даної статті спробуємо розібратися, що це за компанія, чим вона займається, чи працює вона в правовому полі України та які методи роботи з боржниками МФО використовує. А саме основне, спробуємо зрозуміти чого очікувати від Таліон Плюс клієнтам, які мають прострочені кредити.
Де знаходиться компанія Таліон Плюс?
Перш за все звернемося до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, щоб отримати більше інформації по даній компанії.
Отже, ТОВ «Таліон Плюс» зареєстроване в 2015 році за юридичною адресою: м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 82, оф. 256. Статутний капітал компанії – 5 млн. грн. Кінцевим бенефіціарним власником даної юридичної особи є Дубова Вікторія Валеріївна, а директором – Патіюк Віталій Вікторович. Контактний номер телефону Товариства, який вказаний в реєстрі – +380443644145.
Що стосується ТОВ «Скайлайн Україна», що є засновником ТОВ «Таліон Плюс», то ця компанія належить Дубовій Вікторії Валеріївні та знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Глибочицька, буд. 17, оф. 207. Контактний номер телефону ТОВ «Скайлайн Україна» – +380502318899
Схематично структура власності та зв’язки компанії Таліон Плюс мають такий вигляд:
ТОВ «Таліон Плюс» здійснює діяльність з надання послуг факторингу на підставі ліцензії Нацкомфінпослуг, яка видана 07.11.2017 року на ім’я ТОВ «ІСКОРА-ІНВЕСТЛАЙН» (попередня назва компанії) – розпорядження №4234.
Таким чином, ТОВ «Таліон Плюс», займаючись придбанням прострочених кредитів в МФО, працює, на перший погляд, згідно діючого законодавства України. Проте, якщо розібратися більш детально в діяльності даної компанії, то не все так просто…
Колектори Таліон Плюс.
З листопада 2018 року клієнти компанії Манівео почали масово отримувати СМС повідомлення з текстом: «Вашу кредитну справу продано колекторській компанії ТОВ «Таліон Плюс». Такі повідомлення отримали як позичальники, які не проводили жодних виплат по кредиту, так і ті, що довший час виконували умови реструктуризації заборгованості, але на кілька днів допустили прострочення по сплаті чергового платежу.
Разом з тим на сайті Манівео в особистому кабінеті більшості клієнтів статус кредиту так і залишався «відкритий», проценти та пеня продовжували нараховуватися, а в телефонній розмові працівники контакт-центру компанії-кредитора рекомендували проводити оплати на рахунки Манівео.
Як розуміти такі дії кредитодавця і чи законна передача права вимоги боргу в даному випадку ТОВ «Таліон Плюс»?
Відповідно до ст. 512 Цивільного Кодексу України кредитор вправі передати право вимоги боргу по кредитному договору іншій юридичній особі за умови укладення відповідного договору та лише у випадках, коли така передача права вимоги не заборонена кредитним договором.
Зазначимо, що п.5.2. Кредитного договору Манівео передбачено право кредитодавця передати право вимоги зобов’язань третій особі.
Однак, після передачі кредитором права вимоги боргу за кредитним договором факторинговій компанії, остання повинна письмово проінформувати Вас про зміну кредитора.
Відповідно до ст. 517 ЦКУ у разі, якщо Ви не отримали письмове інформування про відступлення права вимоги боргу іншій юридичній особі, Ви вправі не сплачувати кредит новому кредитору.
Як правило, факторингова компанія надсилає клієнту лист-повідомлення про зміну кредитора та лист-вимогу щодо сплати боргу, рідше – копії договору відступлення прави вимоги по кредитному договору.
По відгуках клієнтів Moneyveo, колектори Таліон Плюс можуть:
- Погрожувати та залякувати позичальників.
- Телефонувати знайомим та близьким без згоди на те клієнтів, більше того за номерами телефонів, які позичальники не передавали кредитору.
- Розповсюджувати в соціальних мережах інформацію серед Ваших друзів та знайомих щодо збору коштів на закриття простроченого кредиту.
- Інформувати по телефону про підготовку процедури опису майна та подачу судового позову.
Так чи інакше, але більшість цих дій створює психологічний та моральний тиск, як зі сторони нового кредитора, так і зі сторони найближчого оточення. Рідні, дізнавшись про Ваші фінансові проблеми «роблять з цього трагедію», панічно намагаються як найшвидше вирішити питання будь-якими можливими способами.
Відгуки позичальників МФО про компанію Таліон Плюс далеко не найкращі!
Читайте також – “Чи можна законно не платити мікрозайм в Україні? Поради фахівців“.
Що ж все таки робити після того, коли Ви отримали інформацію про продаж кредиту третій особі? Яким чином можливо захиститися від протиправних дій факторингової компанії?
- Спробуйте попередити своїх близьких про можливі дзвінки від третіх осіб з вимогою сплатити кредит та погрозами на їх адресу. Буде краще, щоб Ваші рідні дізналися про фінансові труднощі від Вас, а не в «яскравих фарбах» та форматі залякувань від працівників факторингової компанії. Дуже важливо заручитись підтримкою та розумінням в складний для Вас час.
- Із самого початку спілкування з колекторами варто дати їм зрозуміти, що розмовляти із Вами потрібно лише в правовому полі і жодним чином не методами залякувань та погроз. Для цього відразу необхідно вимагати від працівника факторингової компанії назвати:
- своє прізвище, ім’я, та по-батькові;
- повну назву компанії, яку він представляє;
- посаду, яку займає;
- фактичну адресу діяльності компанії.
Після цього варто попередити співрозмовника, що Ваша розмова записується і у разі порушення Ваших прав, запис цієї розмови буде переданий до прокуратури разом із заявою про порушення кримінальної справи.
Автоматичний запис всіх розмов найзручніше здійснювати за допомогою додатку Call Recorder Automatic, або Appliqato, один з яких можна легко встановити на своєму смартфоні через Play Маркет.
Якщо ж співрозмовник буде надто настирним та не бажатиме вести розмову за Вашими правилами – кладіть слухавку. Як правило, під час наступного дзвінка діалог складається уже більш коректно та тактовно.
Про наслідки несплати кредиту читайте в статті – “Що буде якщо не платити мікрозайм в Україні? Відзиви та реальні поради“.
3. У разі виявлення підтверджених фактів щодо розповсюдження про Вас конфіденційної інформації (повідомлення без Вашої на те згоди родичів та друзів про факт наявності простроченого кредиту, публікації в соціальних мережах відомостей, які можуть Вас дискредитувати, тощо), відразу попереджайте факторингову компанію про Ваш намір звернутися до правоохоронних органів із заявою про порушення ст. 182 Кримінального кодексу України.
4. Пам’ятайте, опис майна може проводитись лише виконавчою службою по рішенню суду! Ніхто не вправі приїхати до Вас та провести опис майна на підставі укладеного кредитного договору, або договору факторингу.
- Що стосується залякувань судами, то якщо увійти в реєстр судових рішень, можна побачити, що на даний час по компанії Таліон Плюс відсутні будь-які судові позови:
5. Не приймайте поспішних рішень! Непоодинокі випадки коли людина отримала кредит в сумі 3 000 грн., а факторингова компанія вимагає сплатити 45 000 грн. з процентами та пенею, які «космічним» чином щодня збільшуються.
Читайте також – “Як не платити кредит МФО в Україні“.
Пам’ятайте, що не лише Ви зацікавлені в тому, щоб позбутись свого кредиту, а й новий кредитор зацікавлений отримати від Вас хоч якісь кошти. Вирішення питання щодо закриття простроченої заборгованості в судовому порядку насправді далеко не найкращий варіант для обох сторін.
Досить часто колекторські та факторингові компанії йдуть на те, що пропонують позичальникам списання частини заборгованості, або ж навіть закриття кредиту після сплати суми «тіла». А все це тому, що непоодинокі випадки коли порядок нарахування мікрофінансовими компаніями процентів та пені за кредитом в захмарних сумах не є законним та може бути оскаржений. Окрім цього, тривалі судові процеси потребують від нового кредитора коштів та не малих затрат часу.
Тому від Вашої фінансової грамотності та обізнаності, психологічної витримки та підготовки залежить результат вирішення боргового питання!
Рекомендуємо прочитати – “Що можуть зробити колектори в Україні? Як захиститись від них?”
А яким чином Ви спілкуєтесь з колекторськими компаніями? Як Вам вдається домовлятися з кредиторами та закривати кредити? Діліться з іншими своєю практикою та досвідом в коментарях.
Я з радістю відповім на Ваші запитання.