

Коштів на погашення боргу перед банком чи МФО не має. Через відсутність роботи, перспективи розрахуватися з кредиторами в найближчі кілька місяців примарні. Колектори при цьому життя не дають, погрожують арештом та конфіскацією майна. Все це характеризує класичну ситуацію, яка трапляється з боржниками фінансових установ, в воєнний та пост воєнний період в Україні.
Чи справді можна без рішення суду накласти арешт за борги? В рамках даної статті ми розберемо умови за яких є реальний ризик втратити майно в нашій країні, а також як перевірити наявність арешту та яким чином йому запобігти.
Чи можна накласти арешт на майно без суду?
Надмірна впевненість колекторів у своїх висловлюваннях з приводу арешту нерухомості боржника з подальшим продажем без рішення суду змушує шукати правду чимало українців. З однієї сторони, будь які дії 3-х осіб по самовільній конфіскації майна за борги здаються повним беззаконням, проте з іншого боку є розуміння відповідальності по кредитним зобов’язанням, адже гроші доводилось брати, от і повертати теж потрібно.
Відповідно до законодавства України арешт на майно боржника може бути накладений лише за рішенням суду шляхом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Розмір суми стягнення, в межах якої відбувається накладення арешту, включає в себе, окрім безпосередньо суми заборгованості по кредиту, витрати виконавчого провадження, виконавчий збір та винагороду приватного виконавця.
Виходить, що накласти арешт на майно без рішення суду не можливо? Насправді, до початку повномасштабної війни в Україні (24.02.2022 року) не існувало прямої заборони на відкриття проваджень на підставі виконавчих написів нотаріуса. Таким чином, МФО та колекторські компанії досить часто практикували звернення до приватних нотаріусів для отримання документу, який дозволяє без рішення суду розпочати процедуру примусового стягнення. Інша справа, що нотаріальний напис дозволяє приватному виконавцю винести лише постанову про арешт коштів, які перебувають на рахунках боржника, але жодним чином не забрати у нього нерухомість.
Сума боргу для арешту майна в Україні.
Щоб не розповідали колектори з приводу простої процедури конфіскації майна в Україні, все це не більше ніж спосіб залякати свою «жертву» та змусити позичальника таким чином повернути борг, інколи за рахунок останніх коштів. Процедура примусового стягнення передбачає черговість пошуку та арешту активів.
В першу чергу блокуванню підлягають кошти на банківських рахунках та цінні папери боржника, в другу чергу арешт накладається на рухоме майно (автомобілі, мотоцикли, причепи та ін.) і лише за умови, що загальна сума боргу перевищує 20-ти кратний розмір мінімальної заробітної плати (до 01.10.2022 року – це 130 тис. грн., з 01.10.2023 року – 134 тис. грн.), арешту підлягає й нерухомість.
Арешт майна МФО.
Працівники МФО, як правило, перші хто залякує боржників арештом та конфіскацією майна. Це й не дивно: люди з хорошою юридичною освітою в Україні вкрай рідко користуються послугами мікрозаймів. Через обмеженість знань в області права у пересічного українця, після належної «обробки» колекторами, складається враження, що забрати майно за борги – реальна справа кількох днів.
Насправді, мало хто з позичальників знає та аналізує законодавчі обмеження, які не дають МФО можливість здійснити арешт майна:
- Кредити до зарплати, які надають фінансові компанії, рідко коли перевищують 30 тис. грн., навіть враховуючи шалені проценти, загальна сума боргу позичальника перед МФО не становитиме більше 130 тис. грн.
- Спрощена процедура стягнення через виконавчі написи нотаріусів після 24.02.2022 року – вже не працює, будь які дії кредитора, які направлені на арешт майна, повинні розпочинатися із подачі судового позову. В нашій країні вирішення кредитних спорів в судовому порядку – це досить тривала та затратна процедура, а у випадку підготовки позову по кредиту МФО – витрати на правову допомогу можуть бути співвимірними із сумою позики.
Читайте також – «Чи подають колектори до суду в Україні?»
Арешт майна в Україні: як перевірити?
Для того, щоб дізнатися чи накладений арешт на майно в Україні достатньо увійти до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та здійснити пошук необхідного об’єкту нерухомості. Доступ до відповідного реєстру є відкритий, отримати інформацію онлайн може будь яка зацікавлена особа. Алгоритм дій для перевірки арешту майна:
- Переходимо за посиланням – https://online.minjust.gov.ua/
- Обираємо розділ «Інформація з Державного реєстру речових прав».
- Авторизуємось за допомогою ЕЦП (при відсутності ЕЦП, створити електронний цифровий підпис через Приват24 – справа 3-х хв), або ж через Bank ID.
- Здійснюємо пошук за адресою, або ж реєстраційним номером нерухомого майна, який зазначений в документах на право приватної власності (кадастровим номером – для земельних ділянок).
- Сплачуємо онлайн банківською карткою збір за отримання витягу з реєстру в сумі 31 грн.
- Отримуємо електронний витяг з реєстру, який містить інформацію про наявність / відсутність арешту майна.
Інший спосіб дізнатися чи накладений арешт на майно – скористатися сервісом Opendatabot. Для цього необхідно:
- Перейти на https://opendatabot.ua/open/citizen та підключити сервіс в улюбленому месенджері (вайбер чи телеграм).
- Обрати розділ «Нерухомість»:
- Ввести ІПН власника, або ж код ЄДРПОУ (якщо нерухомість належить юридичній особі):
- Оплатити 38 грн. з банківської картки та отримати витяг з реєстру, що в тому числі міститиме інформацію з приводу заборон.
Чи можна перевірити арешт майна по прізвищу? При відсутності ІПН (особливо стосується перевірки інформації щодо нерухомості родича), виникає необхідність отримати дані з реєстру по прізвищу власника. Насправді, зробити це можна лише опосередковано через пошук рішення суду, яке дає підстави для арешту майна – https://court.gov.ua/fair/, або особи власника в автоматизованій системі виконавчого провадження.
Читайте також – «Списання МФО грошей з картки: як зупинити?»
Желаете избавиться просроченных кредитов МФО и хотите забыть о долгах, как о страшном сне? Команда Финансового Клуба готова оказать профессиональную помощь.
Получить помощь!
Чи можуть за борги чоловіка стягнути майно у дружини?
До нас неодноразово звертаються боржники банків та МФО з побоюваннями того, що фінансова установа може забрати майно у їхніх родичів. Зокрема, чи варто дружині турбуватися за нерухомість, яка оформлена на її ім’я, коли у чоловіка є прострочені борги?
В даному питанні все залежить від того, чи були використані кошти кредитної установи в інтересах сім’ї та чи знала дружина про отримання чоловіком кредиту. У випадку коли подружжя підписувало письмову згоду на отримання позики – уникнути дружині відповідальності швидше всього не вдасться, оскільки спільна відповідальність по зобов’язанням членів сім’ї закріплена в ст.65 Сімейного кодексу України:
Рекомендуємо прочитати – «Чорний список боржників: чи можливо уникнути?»
Чи може банк забрати майно батьків?
Будь яке майно, яке належить батькам на праві приватної власності, відповідно до норм чинного законодавства, не має жодного відношення до зобов’язань боржника. Таким чином, ні банк, ні МФО не може забрати нерухомість у батьків при наявності непогашених боргів у сина/дочки.
Частина людей плутає поняття власності та користування: окремих осіб цікавить чи можуть за кредити забрати житло у якому прописаний боржник? Прописка в Україні – це фактично зареєстроване місце проживання, яке не має відношення до права власності. При відсутності у позичальника частки у спільному майні, нічого й арештовувати, а тим більше забирати.
А що коли нерухомість була приватизована на кількох членів сім’ї, або ж перебуває у спільній власності? Відповідно до законодавства, виконавець має право накласти арешт на частку майна, яка належить боржнику, але насправді дана процедура ускладнюється 2-ма моментами:
- Виділенням частки нерухомості в натурі. Для прикладу, важко уявити поділ 1- кімнатної квартири разом із ванною кімнатою, коридором та кухнею рівноцінно та автономно між 3-ма власниками.
- Неможливістю в подальшому продати цю частку. Знову ж таки, мало хто захоче жити в комунальній квартирі з незнайомими людьми.
Таким чином, навіть при наявності у боржника приватизованого майна, яке є спільною власністю, особливо хвилюватися з приводу його арешту та продажу не варто: забрати нерухомість на практиці досить важко, а сама процедура тривала та фінансово затратна.
Які ситуації з арештом майна траплялися у Вас? Діліться у коментарях, на всі запитання ми обов’язково дамо відповідь.