В час загальнодоступного кредитування в Україні, перевірка кредитної історії набуває все більшого значення. Контроль платежів по кредитам та відсутності прострочень, перегляд кредитного рейтингу та навіть можливість дізнатися чи не оформили на Вас онлайн кредит – далеко не повний перелік опцій, які надає кредитна історія.
Володіючи інформацією з бюро кредитних історій, кожен з нас має можливість подивитися на себе очима спеціаліста фінансової установи та ознайомитися з оцінкою власної кредитоспроможності та платоспроможності, як її бачить банк, або фінансова компанія. Розуміючи сильні та слабкі сторони свої кредитної історії, завжди є можливість її покращити, створивши собі імідж відповідального позичальника, або вжити заходів з недопущення прострочень, чи просто розрахуватись з боргами та заборонити оформлення нових позик.
Як дізнатися, які кредити на мене оформлені?
Просте та швидке оформлення кредитів через інтернет, робить онлайн кредитування доступним як для людей, які потрапляють у складну фінансову ситуацію, так і для шахраїв, які оформлюють позики на третіх осіб, володіючи їх персональними даними.
Не рідко процес отримання грошей в мікрофінансових компаніях стає безконтрольним: на сплату процентів по діючим онлайн позикам потрібні нові кредити. В ситуаціях коли людина потрапляє в «боргову кабалу» і виникає, як правило, необхідність дізнатися: «Які кредити на мене оформлені».
Для того, щоб безкоштовно перевірити свою кредитну історію потрібно звернутися до бюро кредитних історій, яке володіє цією інформацію. На сьогодні в Україні зареєстровано та працює 4 бюро кредитних історій:
- Українське бюро кредитних історій (УБКІ).
- Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ).
- Українське кредитне бюро (УКБ).
- Міжнародне бюро кредитних історій (МБКІ).
Яким чином дізнатися в якому бюро кредитних історій міститься Ваш звіт «про платіжну дисципліну»? Для цього варто звернутися на сайт асоціації бюро кредитних історій та безкоштовно отримати інформацію:
- Введіть власну адресу електронної пошти.
- Вкажіть ідентифікаційний код.
- Зазначте код перевірки, який наведений на малюнку.
- Підтвердіть запит.
На попередньо зазначений e-mail протягом однієї хвилини Вам надійде витяг з єдиного реєстру наявності кредитних історії з інформацією в якій установі зберігається Ваша КІ, а також контактними даними відповідного бюро:
Поряд з цим потрібно розуміти, що асоціація бюро кредитних історій об’єднує в собі лише 3-х з 4-х учасників ринку, а саме: ПВБКІ, УКБ та МБКІ:
Як безкоштовно дізнатися, які кредити оформлені на мене? Після розуміння того, де знаходиться Ваша кредитна історія, необхідно звернутися до відповідного бюро.
Перевірити кредитну історію в ПВБКІ безкоштовно.
Відповідно до Закону України «Про організацію формування та обігу кредитних історій» будь яка фізична особа має право 1 раз в рік безкоштовно отримати власну КІ. ПВБКІ дає можливість отримати кредитний звіт онлайн. Для цього необхідно перейти на сайт ПВБКІ, вказати ідентифікаційний код та номер свого мобільного телефону:
У разі співпадіння внесеної інформації з даними ПВБКІ, Ви отримаєте підтвердження наявності кредитної історії в базі бюро:
Після введення коду з СМС та підтвердження, Вам стає доступний кредитний звіт:
Дізнатися кредитну історію МБКІ безкоштовно.
Якщо по даним єдиного реєстру наявності кредитних історій, Ваша КІ міститься в МБКІ, для отримання кредитного звіту безкоштовно, потрібно під’їхати за адресою бюро: м. Київ, проспект Перемоги, 65, офіс 305 з вівторка по четвер з оригіналами паспорта та ідентифікаційного коду, або ж надіслати завірені копії цих документів разом із заявою на отримання кредитної історії на адресу МБКІ.
Враховуючи вартість поштових витрат, простіше та швидше буде заплатити 25 грн. за кредитний звіт та отримати його онлайн на сайті бюро:
Далі потрібно перевірити та підтвердити внесену раніше інформацію:
Після оплати Ви отримаєте кредитний звіт МБКІ.
Подивитися кредитну історію УКБ безкоштовно.
У разі отримання інформації про наявність кредитної історії в УКБ, для отримання безкоштовного звіту необхідно перейти на сайт бюро та відправити запит онлайн:
Зверніть увагу, для ідентифікації особи, що запитує кредитну історію, УКБ вимагає фотографію заявника з паспортом в руках.
Звіт бюро буде надіслано на електронну пошту в робочий час після перевірки інформації відповідальним співробітником установи:
Як дізнатися свою кредитну історію при відсутності даних в реєстрі?
Що робити, коли з єдиного реєстру не вдалося дізнатися, які кредити оформлені на Вас, або ж інформації занадто мало?
Відсутність або ж наявність КІ в реєстрі кредитних історій, зовсім не означає, що на цьому потрібно завершити пошук кредитного звіту. Варто розуміти, що Ваша кредитна історія може міститися одночасно в кількох бюро, а її наповнення інформацією залежить величини установи, яка збирає та зберігає КІ. Найбільшим бюро кредитних історій в Україні є УБКІ.
Перевірка кредитної історії онлайн в УБКІ безкоштовно.
Якщо Ви власник картки ПриватБанку, або ж користувалися кредитами онлайн, гарантовано можете подивитися свою кредитну історію через УБКІ. Для отримання кредитного звіту безкоштовно, потрібно здійснити 4 прості дії:
- Перейти на сайт на УБКІ за посиланням.
- Натиснути кнопку «Отримати кредитний звіт»:
- Ввести номер свого мобільного телефону та дату народження:
- Підтвердити через код з СМС.
Клієнти ПриватБанку, мають можливість через сервіс Приват24 в 3 кліки замовити свою кредитну історію:
- Переходимо в розділ «Послуги» Приват24 та обираємо пункт «Кредитний рейтинг»
- Вибираємо «Кредитна історія»
- Підтверджуємо отримання кредитного звіту та оплачуємо його вартість. Варто зазначити, що отриманні КІ через Приват24 є платною послугою та коштує 50 грн.
Аналогічно 50 грн. Вам доведеться оплатити при повторному запиті кредитної історії впродовж року.
Якщо інформація по КІ потрібна на регулярній основі, то зручним способом її отримання є встановлення додатку УБКІ на мобільному телефоні через GooglePlay, або App Store.
Подивитися кредитну історію.
Отримати кредитний звіт – це лише половина справи, для того, щоб оцінити власну кредитоспроможність та шанси на отримання нової позики, потрібно розібратися з інформацією, яка там міститься. Пропонуємо переглянути кредитну історію «очима» кредитного спеціаліста банку, або ж фінансової компанії, який приймає рішення щодо фінансування. На які моменти варто звернути увагу?
- Наявність діючих прострочень по кредитам понад 7 днів. Якщо подібна інформація міститься в звіті – можете не втрачати час, Вам відмовлять у позиці.
- Наявність прострочень по діючим кредитам в попередніх періодах. Якщо такі факти мали місце, шанси отримати кредит у банку – відсутні, у наданні позики зможе допомогти лише фінансова компанія.
- Якщо кредити у Вас закриті, але прострочення мали місце в минулому, варто спробувати покращити кредиту історію і лише після цього звертатися за новим фінансуванням.
- Для фінансових установ важливою інформацією для прийняття рішення щодо кредитування є залишок заборгованості та сума щомісячних платежів по діючим позикам.
Обслуговування позичальником відкритих кредитів не повинно вимагати від нього понад 50% середньомісячних доходів. Виключення становить оформлення мікрозаймів: фінансові компанії не зважають на доходи сім’ї, вони без проблем дають можливість вибудовувати кредитну піраміду через закриття кредитів за рахунок нових позик.
- Не менш важливе значення для прийняття рішення щодо надання позики є кількість звернень людини до фінансових установ. Чим більше запитів кредитної історії в короткий період часу (1-3 міс.), тим менша ймовірність отримати гроші у банку чи фінансової компанії. «Бігунів», яким терміново потрібен кредит ніхто не любить:
6. В звіті УБКІ кредитори мають можливість одночасно перевірити паспорт заявника в реєстрі втрачених паспортів, а також наявність відкритих виконавчих проваджень. У випадку підозри на шахрайство, або ж виявлення фактів стягнення боргу через виконавче провадження – автоматична відмова у кредитуванні.
7. Більшість позичальників, які до нас звертаються за допомогою у позбавленні мікрозаймів, впевнені, що наявність не прострочених кредитів МФО – це позитивна кредитна історія.
Запевняю Вас, це абсолютно не так. Інформація зі звіту УБКІ щодо компаній-кредиторів, дає можливість фінансовій установі, до якої звертаються за отриманням фінансування, оцінити «портрет» позичальника.
І якщо до цього часу людина користувалась онлайн позиками під 600-700% річних, то банки оцінюють такого заявника не інакше, як з «раковою пухлиною» токсичних боргів. І навпаки, наявність в КІ закритих банківських кредитів без прострочених платежів, створює позитивний імідж позичальнику та відкриває перед ним широкі горизонти для кредитування під цивілізовані проценти.
Для того, щоб подивитися на свою кредитну історію зі сторони та правильно оцінити власні шанси на оформлення позики, ми розробили калькулятор розрахунку ймовірності отримання кредиту. Відповівши всього на кілька простих запитань щодо КІ, можна отримати чітку та зрозумілу оцінку, а також поради щодо фінансових установ, які готові будуть допомогти у кожній конкретній ситуації.
Дізнатися кредитний рейтинг.
УБКІ проводить і свою оцінку кредитоспроможності позичальника через розрахунок кредитного рейтингу. Рейтинг УБКІ – це показник фінансового здоров’я кожного українця, який побудовано на оцінці кредитної історії. Даний індикатор відображає стабільність обслуговування кредитів позичальником та ймовірність виникнення прострочення в майбутніх періодах.
Досить часто фінансові компанії, які не мають власного скорингу, використовують значення кредитного рейтингу УБКІ для прийняття рішення щодо видачі позики чи її відмові.
Як дізнатися свій кредитний рейтинг? Перевірити значення даного показника можна через сайт УБКІ, скориставшись опцією «Кредитний рейтинг УБКІ», або ж через додаток Приват24:
- В розділі «Послуги» обираємо пункт «Кредитний рейтинг».
- Оплачуємо з банківської картки 50 грн. за надання інформації.
- Отримуємо звіт з розрахованим кредитним балом та поясненнями.
Оскільки кредитний рейтинг – це динамічний показник, який має здатність постійно змінюватись разом зі змінами у кредитній історії, для людей, які активно користуються позиками кредитних організацій, є необхідність його регулярно перевіряти. Для відслідковування змін у кредитній історії, стану обслуговування діючих кредитів та перегляду фінансових установ, які запитували кредитну історію, УБКІ впровадило послугу «Статус контроль». Мінімальний пакет послуг моніторингу КІ буде коштувати 15 грн. в місяць, замовити його можна через Приват24:
Перевірка кредитного рейтингу – це не лише моніторинг фінансового здоров’я, а й убезпечення себе від шахрайських дій третіх осіб по оформленню кредиту без Вашого відома. Миттєве інформування користувача сервісу «Статус контроль» про запит КІ в СМС, дає можливість зупинити оформлення позики невідомими особами.
Дізнатися кредитну історію людини.
Досить часто до нас звертаються батьки, які бажають перевірити наявність кредиту онлайн у своїх дітей, або подружжя, коли підозрюють другу половинку у борговій залежності. Чи можливо дізнатися кредитну історію іншої людини по прізвищу чи ІНН?
На жаль, в Україні це не можливо. Дізнатися чи є кредит у людини можна, лише отримавши від неї підтвердження запиту кредитної історії. Відбувається це таким чином:
- На сайті УБКІ здійснюється безкоштовний запит кредитної історії від імені людини, кредитний звіт якої Ви бажаєте отримати. Для цього вводиться її номер мобільного телефону та дата народження.
- На телефон заявника від УБКІ надходить код підтвердження по СМС.
- Якщо власник кредитної історії поділиться даним кодом, то ввівши 4 цифри з СМС, можна безкоштовно отримати кредитний звіт іншої людини.
Інших варіантів дізнатися чужу кредитну історію не існує!
Репутація людини в обслуговуванні своїх кредитних зобов’язань в Україні поки ще не набула того вагомого значення, яке сформувалось в європейських країнах та в США. У багатьох країнах світу позичальнику з низьким кредитним рейтингом не можливо не те, що влаштуватися на роботу, чи орендувати квартиру, а навіть взяти автомобіль на прокат. Відсутність платіжної дисципліни та порушення взятих фінансових зобов’язань – це показник поганого фінансового здоров’я людини, що формує до неї недовіру та не бажання підтримувати будь які ділові відносини.
Зрозуміло, що практика західних країн ще через кілька років дійде й до України. Тому краще вже зараз пригадати відоме прислів’я: «Бережи честь змолоду, а здоров’я під старість».