«Терміново потрібні гроші в борг від приватних осіб», або «Візьму кредит під розписку у приватника» – такі, або ж подібні оголошення з пошуку коштів просто заполонили інтернет. На перший погляд, нічого дивного та неординарного у тому, що українці живуть в кредит, не має. Проте, мова йде не про банківську позику і навіть не про займ МФО, люди цілеспрямовано шукають фінансування від приватних кредиторів, або інвесторів. На фоні розвиненого ринку кредитування в Україні постають логічні питання: «Для чого шукати у приватних осіб допомогу грошима? Чи можна реально знайти приватника, який дасть кредит під розписку?» На ці та інші не менш важливі питання, які стосуються пошуку грошей в борг без обману та без передоплати, ми відповімо в даній статті.
Шукаю приватного інвестора.
З якою метою люди здійснюють пошук кредиторів у яких можна отримати кошти в борг?
У кожного – свої мотиви:
- Закрити всі кредити МФО та сплачувати лише одну позику. Шалені проценти по онлайн кредитам мікрофінансових організацій, які рахуються сотнями процентів річних, в більшості випадків зводять нанівець спроби позичальників розрахуватись з кредиторами. Рано чи пізно, боржник МФО потрапляє в «боргову яму» з якої не взмозі самостійно вибратися. Грошей не вистачає навіть на сплату процентів для пролонгації кредитів. У наданні нових позик мікрофінансові компанії вже відмовляють, а колектори в свою чергу починають активно «вибивати» погашення наявних прострочок.
У такий момент людина усвідомлює складність ситуації, яка склалася та будь якою ціною намагається знайти кошти.
- Гроші можна отримати швидко без збору багатьох документів та ряду перевірок. Позичальники, які в минулому мали справу з банком, розуміють всю складність отримання банківського кредиту: окрім бюрократичних процедур «ходіння з папірцями», результатом може бути відмова у наданні позики.
А старше покоління напевно пам’ятає час, коли люди позичали гроші у сусідів, родичів, або знайомих до зарплати під розписку. Проте на даний час існує доступний аналог подібного фінансування – онлайн кредити фінансових компаній. Перевагами отримання грошей в МФО є: швидкість (до 10 хв.), доступність (через інтернет) і простота в отриманні (лише паспорт, ІПН і банківська картка). Разом з тим, платою за ці вигоди є висока ціна позики.
- Потрібно більше грошей. Банки вже відмовляють у кредитуванні, а мікрофінансові організації видають кредити до 15 000 грн. Зібрати велику суму можна лише за рахунок приватного займу.
- «У мене погана кредитна історія», або «Мені всі відмовляють у наданні позики» – такі оцінки власної платоспроможності та одночасно й розчарування неодноразово можна почути від заявників, які намагаються позичити гроші у приватної особи.
Всіх цих людей об’єднує одне – необхідність вирішення нагальних життєвих проблем, які потребують грошей. В більшості випадків кошти потрібно терміново, без огляду на вартість та можливості їх повернення.
Кредит від приватної особи без застави: шахрайство чи реальність?
Гроші в борг під проценти та без забезпечення, інколи ще додають визначення «терміново» – саме такі запити потенційних позичальників приваблюють шахраїв, які шукають можливість збагатитися, втому числі й на чужому горі. Людина, яка доведена до відчаю, досить часто не контролює свої емоції та дії. Коли є потреба будь якою ціною знайти гроші, здатність до мислення та аналізу інформації, як правило, «вимикається». Саме такий стан клієнта сприяє маніпуляціям його діями та застосовуванню проти нього шахрайських схем:
- Вам погоджено кредит, сплатіть лише комісію за переказ коштів. Це класична схема виманювання кількох сотень гривень у людей, які розраховують отримати приватну позику без застави. На перший погляд, все зрозуміло: ми всі звикли до різного роду дрібних банківських комісій, як от: комісія за платіж, за поповнення картки чи зняття готівки, та ін. Зрозуміло, що ніхто ніяких переказів на картку не проводить. Після отримання запрошеної комісії шахрай зникає.
- Ми готові видати Вам кошти, проте потрібна перевірка службою безпеки. Для цього необхідно оплатити 2 000,00 грн. на картку номер … Дана ситуація подібна до попередньої: людині навіюють відчуття «грошей в кишені», лише після виконання однієї несуттєвої умови, яка на перший погляд виглядає логічною дією.
- Для отримання кредиту від приватного інвестора необхідно оплатити вартість перевірки кредитної історії. Також здається все зрозумілим: приватник запитує звіт з бюро кредитних історій, щоб перевірити платіжну дисципліну заявника. Перевірка БКІ коштує грошей, які людина просить йому компенсувати. Проте реальна вартість кредитного звіту не перевищує 67,50 грн., а перерахувати просять 200 грн. Так чи інакше, але результат всіх цих «постановок» один – відсутній зв’язок з так званим «інвестором» після сплати вартості послуг.
- Приватна особа може надати гроші в борг, але для цього потрібна хороша кредитна історія у заявника. Виправити кредитну історію не проблема! Для цього необхідно перерахувати на картку лише 600 грн. і можна вважати, що справа зроблена. Насправді вона зроблена шахраєм, а позичальник лишається з ще більшими фінансовими негараздами та розчаруванням у людях.
- Приватник пропонує реальну позику під розписку, але за умови підтвердження платоспроможності. Суть даного підтвердження зводиться до перерахування 200-300 грн. кредитору, які останній зобов’язується повернути при повному погашенні кредиту.
З метою формування почуття довіри до «інвестора» оголошення на кшталт «Приватна позика без обману», або «Даю гроші під проценти» досить часто розміщують від імені іноземця. Переклад «інвестиційної пропозиції» російською мовою з помилками, використання окремих англійських слів в тексті, зазначення адреси проживання та телефону кредитора із США – все це покликано створити для клієнта образ заможного та успішного бізнесмена, який бажає інвестувати гроші в українську економіку через кредитування фізичних осіб.
А тепер уявіть собі на хвилинку образ іноземця з великим достатком, який сидить за комп’ютером в США та пише вигадливі тексти повідомлень, задля того, щоб отримати передоплату або комісію з кожного позичальника в сумі 10 доларів. Виглядає така картина дуже дивно…
Ще одним не менш дієвим способом залучення клієнтів на кредити від приватної особи є рекомендаційні листи на e–mail. Люди описують в деталях свої життєві негаразди, які в один момент вдалося вирішити з допомогою «чудо-інвестора». Таким чином ненав’язливо рекомендують кредитора, що може надати позику без застави кожному бажаючому.
Як не дивно, сотні людей щодня платять гроші незнайомцям з вірою у світле майбутнє з отриманим кредитом. Зрозуміло, що коли безхмарні перспективи перетворюються в ошукану реальність, до більшості українців приходить розуміння шахрайської схеми, проте ні часу, а ні грошей вже не повернути.
Приватні займи під розписку без передоплати у приватних осіб.
От здається і знайшли вихід, як обійти шахрайські схеми: не давати жодних передоплат! Чого в такій ситуації ще можна боятися? Приватний інвестор перераховує гроші в обмін на розписку і всі щасливі! Проте не так все просто, як здається на перший погляд… Шахраї й за таких умов вигадали схеми, з допомогою яких легко «розводять» людей:
Схема №1. Оформи картку – отримай гроші. Суть цього шахрайства в тому, що «інвестор» просить звернутися до будь якого банку за випуском нової картки, яку в подальшому потрібно надіслати йому поштою. Кредитор «зальє» на картку гроші та відправить заявнику разом з кредитним договором для підписання.
Схема №2. Напиши розписку та отримай позику. Тут все досить просто: кредитор робить видимість перерахування коштів клієнту на своєму сайті та взамін просить написати розписку, фотографію якої відправити йому електронною поштою. Зрозуміло, що позичальник ніяких грошей не отримує, проте приватна особа розпочинає активно «тероризувати» свого «боржника». Досить часто справа доходить до залякувань та прямих погроз життю і здоров’ю людини.
Схема №3. Погоджено позику, потрібна лише фотографія. Важливо: жодних передоплат та комісій! Клієнту телефонують з приводу готовності надати гроші в борг під розписку в сумі 120 000 грн. на бажаний строк, проте для перерахування коштів просять надіслати свою фотографію з паспортом в руках. Здається, на перший погляд, нічого кримінального в такому запиті не має. Кредитору потрібно ж якось ідентифікувати особу позичальника.
Проте, жодних грошей заявник не отримує, натомість шахрай оформлює на його ім’я та з використанням його персональних даних кредити в МФО. Як результат: потенційний позичальник перетворюється в боржника фінансової компанії, не отримавши ніяких грошей.
Окрім цього, шахрай в подальшому використовує отриману фотографію у якості власної ідентифікації: надсилає її іншим заявникам, які запитують кредит під розписку. Це фото повинно слугувати підтвердженням «чистоти» намірів кредитора, який просить перерахувати кілька сотень гривень у якості оплати комісії за переказ грошей.
Схема №4. Для отримання кредиту потрібна лише довідка про доходи. Суть цього шахрайства зводиться до надання людині усних гарантій щодо видачі позики від приватної особи в день звернення, проте після того, як заявник надішле довідку про заробітну плату (обов’язковий документ без якого не можливе укладення угоди). Зрозуміло, що потрібну довідку та ще й за встановленою кредитором формою може виготовити компанія, працівник якої на даний час консультує позичальника. І коштує цей документ – 500 грн.
Схема №5. Надайте карткові дані – отримайте гроші. Зміст обману полягає у тому, що клієнту повідомляють про готовність надати приватну онлайн позику на картку, але для перерахування грошей необхідно пройти процедуру верифікації картки, щоб пересвідчитись, що картка «робоча» та належить позичальнику. Процедура верифікації досить проста: кредитору потрібно продиктувати номер картки, термін дії та 3 цифри на звороті (нібито номер відділення, на якому випущено картку). Для успішної процедури на картці повинно бути, як мінімум, 1 500 грн. Фінал для більшості читачів, думаю, зрозумілий: шахрай проводить оплати в інтернеті на сайтах іноземних інтернет-магазинів з використанням отриманих карткових даних.
Читайте також – “Що буде, якщо не платити кредит в Україні? Чого реально варто боятися?”
Гроші в борг від кредитного донора.
Пошук допомоги від кредитного донора стало новим трендом в отриманні приватних позик та одночасно креативним способам шахрайства, на якому «погоріли» тисячі довірливих українців. Суть шахрайської схеми: компанія-посередник нібито знаходить фізичну особу з хорошою кредитною історією (так званого донора), який отримує кредит в банку для подальшої передачі грошей заявнику (людині, яка шукає фінансування). Відносини між донором та позичальником оформлюються договором позики, який передбачає плату за користування грошима.
Сайти, що пропонують даний вид фінансової допомоги для людей з судимостями, або поганою кредитною історією, налаштовують клієнта на те, що знайти кредитного донора може бути не легко. Саме тому потрібно сплатити послуги кредитного брокера в сумі 2% від суми обіцяного кредиту. Зрозуміло, що після оплати цієї комісії зв’язок з брокером переривається і кредит ніхто не отримує.
Люди, які обізнані зі схемою кредитного донора та вірять в її існування, будь якою ціною намагаються знайти «чарівника з грошима». Неодноразово доводилось отримувати прохання типу: «Де знайти кредитного донора без передоплати?», або «Потрібен кредитний донор за відкат». У мене лише одна відповідь на подібні запити: «Насправді, жодних кредитних донорів ні за відкат, ні за процент, чи будь що інше не існує!»
Неможливо знайти психологічно здорову людину, яка погодиться отримати кредит на своє ім’я для того, щоб потім передати ці гроші незнайомцю фактично під чесне слово (оскільки повернути кошти по договору позики через суд є надзвичайно складною та практично нереалізованою задачею).
Читайте також – “Чи можна законно не платити кредит в Україні: поради експертів“.
Приватна позика під розписку у нотаріуса.
Отримання грошей в борг через нотаріуса – це на перший погляд більш захищена схема кредитування приватними особами. Складається враження, що через нотаріально посвідчену розписку, кредитор має можливість захистити свої інвестиції і таким чином більш охоче прийняти пропозицію заявника по видачі приватної позики.
З іншої сторони позичальник, який вже отримав безліч відмов у банках та МФО притримується думки, що кредит під нотаріальну розписку є його рятівним кругом, який допоможе вирішити всі фінансові питання. Як насправді оформлюються позики через нотаріуса і на скільки реальним є отримання грошей від незнайомих осіб?
Кредит без застави з нотаріальним оформленням – це ніщо інше, як юридично грамотно оформлені відносини позики між кредитором та позичальником, які жодним чином не гарантують кредитодавцю повернення грошей.
Вартість посвідчення розписки нотаріусом в Україні становить 500 – 1500 грн. Зрозуміло, що дані витрати повністю покладаються на заявника. Проте, з таким самим успіхом можна й без нотаріуса отримати розписку від фізичної особи, у якості посвідчення факту передачі останньому коштів в платне строкове користування. Якщо правильно скласти даний документ, то він матиме таку ж юридичну силу, що й нотаріальний.
Розписка про позику грошей під проценти.
Як оформити гроші під розписку? Відносини приватної позики в Україні регулюються Главою 71 Цивільного кодексу, а саме:
- Статтею 1047 ЦКУ перебачено, що у разі коли сума позики перевищує 170 грн. (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), відносини між двома фізичними особами (кредитором та позичальником) повинні бути закріплені документально, в т.ч. у формі розписки:
- Статтею 1048 ЦКУ передбачено право позикодавця нараховувати проценти за користування позикою:
- Зобов’язання позичальника в поверненні позики закріплені ст. 1049 ЦКУ
- Статтею 1050 та 625 Цивільного кодексу визначено, що у разі неповернення позичальником позики у визначений в розписці строк, боржник на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити окрім основного зобов’язання з врахуванням індексу інфляції (додатково + 20% річних) та нарахованих процентів ще й штрафні санкції, які визначені розписці (3% річних від простроченої суми у випадку, якщо документально не зафіксовані штрафи).
Читайте також – “Що можуть зробити колектори в Україні? Як захиститися позичальнику?”
Як писати розписку про отримання грошей в борг?
Пишеться розписка позичальником від руки для того, що у випадку судового розгляду справи щодо не укладення ним договору позики, спеціалісти з графологічної експертизи могли підтвердити факт підписання документу особою, яка отримала гроші.
Зразок розписки.
Важливо при написанні розписки не переносити весь текст зі зразку чи знайденого в інтернеті прикладу, а з врахуванням Ваших домовленостей, викласти в документі обов’язкову інформацію:
- Місце складання документу.
- Прізвище, ім’я, по батькові, а також ІПН кредитодавця та позичальника.
- Паспортні дані.
- Адреси реєстрації обох сторін.
- Суму коштів, яка передається (цифрами та прописом і обов’язково в гривнях). Якщо позика надається в іноземній валюті – потрібно відразу зазначати еквівалент в доларах США.
- Розмір процентів, який нараховується за користування грошима.
- Строки та умови повернення коштів.
- Умови та порядок нарахування штрафних санкцій за порушення строків виконання зобов’язань.
- Дату та підпис позичальника.
Бажано долучити свідків до процесу складання розписки, для того, щоб вони зазначили, що документ було підписано сторонами в їх присутності. Для можливості подальшої ідентифікації свідків – зазначаються їхні паспортні дані. Таким чином можна обійтися без нотаріального посвідчення.
Після повернення позики, варто отримати від кредитора розписку, яка б підтверджувала факт повного розрахунку з ним та відсутність будь яких претензій до позичальника. Як альтернативний варіант даних дій: якщо розписка оформлювалась без нотаріального посвідчення достатньо забрати її у позикодавця та просто знищити.
Чи можна все-таки реально отримати приватну позику без передоплати?
Для того, щоб без ілюзій оцінити можливість отримання кредиту у приватної особи – дайте відверту відповідь на запитання: «Ви позичили б власні кошти незнайомій особі «під чесне слово»?». А якщо у цієї людини вже кілька десятків тисяч гривень прострочених позик і їй відмовляють банки та МФО? Більшість відповість: «Ні». Так чому ж інші люди повинні вірити незнайомцям та ризикувати своїми грошима?
На даний час в Україні є 3 реальних варіанти отримати позику без передоплати:
- Звернувшись до своїх родичів, знайомих та друзів. Лише близькі люди здатні повірити Вам, саме вони є в першу чергу приватними кредиторами!
Зрозуміло, малого приємного з того, що оточення дізнається про фінансові проблеми. Як правило, в таких ситуаціях на запит позичити кошти люди відповідають: «Чому ти просиш у мене гроші? Візьми кредит в банку, або в інтернеті». І ось в таких ситуаціях доводиться зізнаватися, що всі варіанти вже перепробувані і надія лише одна…
Інколи краще стримати свою гордість та перебороти почуття сорому задля того, щоб досягти бажаного результату! Родичі, навіть якщо й на початках засудять Ваші вчинки, все одно з часом зрозуміють, пробачать та підтримають. Ніщо так не об’єднує рідних людей, як допомога в біді.
- Через інтернет сервіс по видачі онлайн позик від приватних осіб – FinHub. Далі в статті ми більш детально познайомимося з особливостями його роботи, перевагами та недоліками.
- Звернувшись до кредитного брокера. В даному випадку мова йде швидше про пошук грошей всіма можливими способами. Брокер розішле Вашу заявку відразу в кілька десятків кредитних установ і після погодження банком, або МФО кредиту, супроводить Вас до потрібного відділення. Після підписання договору позики Ви отримаєте гроші, частину яких потрібно буде віддати посереднику за його послуги. Жодних гарантій в отриманні кредиту ніхто не надає! Приклад кредитного брокера – це компанія Creditok.
Вартість послуг фінансового посередника – 15-30% від суми кредиту. Оплата вимагається по факту отримання кредиту.
Зрозуміло, що аналогічну роботу можна проробити самостійно, витративши трохи більше часу.
Реальний приватний кредит онлайн.
На даний час в Україні працює лише один офіційний сервіс приватних позик, який надає послуги з онлайн видачі кредитів від приватних осіб – Finhub. Важливо те, що кошти надаються без забезпечення.
Принцип його роботи простий: на сайті реєструються фізичні особи, які підписують з фінансовою компанію договір про інвестування грошей. В подальшому за рахунок цих коштів компанія видає онлайн кредити фізичним особам, які залишили заявку через сайт приватних позик. Сервіс, на основі даних з Бюро кредитних історій, автоматично присвоює кожному позичальнику певний бал, який і є оцінкою його платоспроможності. Юридична особа фактично виступає в ролі посередника між кредитором та позичальником, оскільки приватні інвестори самостійно вибирають кому саме та на яких умовах надати гроші в борг.
Чому можна довіряти сервісу Finhub? Всі кредитні договори укладаються з фінансовою компанією ТОВ «КУ«Фінкредит плюс», яка зареєстрована відповідно до законодавства України та має ліцензію Нацкомфінпослуг про надання коштів у позику (розпорядження №163 від 26.01.2017 року).
Сервіс не вимагає жодних платежів чи комісій до отримання позики! Після схвалення заявки інвестором, Finhub запропонує підписати кредитний договір одноразовим паролем, який буде відправлено по смс на мобільний телефон. І через 1-2 хвилини гроші автоматично будуть перераховуються на банківську картку позичальника. Детальна покрокова інструкція для отримання приватної позики через FinHub – тут.
Читайте також – “Чи можливе видалення кредиту із бази МФО?”
Список шахраїв по приватним позикам.
Оскільки кількість бажаючих збагатитися на чужих проблемах та не високій фінансовій грамотності людей постійно збільшується, шахраї в боротьбі за «теплого клієнта» створюють спеціалізовані сайти приватних позик, які обіцяють терміново вирішити всі фінансові проблеми будь якого заявника. Вимоги до позичальника носять лише умовних характер – фактично гроші має змогу отримати кожен: безробітний, з судимостями, з поганою кредитною історію та перебуваючи в чорному списку.
Ось кілька сайтів приватних позик, якими користуються шахраї:
Пам’ятайте, що реклама, яка говорить про сплату комісії посередника по факту отримання кредиту – це не означає, що у Вас не попросять грошей за проїзд донора, або у якості перевірки платоспроможності, чи фінансової стресостійкості.
В мережі інтернет є достатньо багато списків шахраїв по приватним позикам, які з часом втрачають свою актуальність. А все тому, що не чисті на руку «спритники» купують нові сім-картки, називаються вигаданими іменами, реєструють інші поштові адреси та сайти. В такому випадку краще зрозуміти суть обману та при черговому пошуку кредиту у приватної особи дотримуватись таких правил безпеки:
- Не здійснювати ніяких передоплат! Жодних платежів за надання будь яких послуг, проведення перевірок чи отримання підтверджень. Зрозумійте, Ви позичальник, який потребує грошей, а не інвестор, який фінансуватиме всілякі забаганки невідомих осіб!
- Жодних підписаних документів до моменту отримання грошей! Передана кредитору розписка – це зафіксований факт отримання позики. Навіть якщо Ви фактично гроші й не отримували, довести це в суді буде практично неможливим.
- Жодним чином не передавати невідомим особам карткові дані! Для перерахування коштів достатньо лише номеру картки. Володіння ще й інформацією щодо терміну дії картки та CVV коду на зворотній стороні пластику – це прямий доступ до Ваших грошей.
- Не передавати не перевіреним особам та сервісам приватних позик персональні дані, в тому числі копії своїх документів. Завжди пам’ятайте про ризик оформлення шахраями кредиту за чужими документами.
- Перш ніж отримати гроші від невідомих, перевірте особу кредитора. Непоодинокі випадки коли позичальники зв’язувались з людьми, які мають кримінальне минуле. А повернення позики відбувалося не за умовами договору та діючого законодавства, а відповідно «до понять». Для цього, як мінімум, запросіть паспортні дані позикодавця і спробуйте в пошуковій системі «Google» віднайти по ПІБ всю наявну про нього інформацію.
- Якщо кредитор – це юридична особа, в обов’язковому випадку запитайте свідоцтво про реєстрацію компанії (витяг з державного реєстру юридичних осіб) та ліцензію на право надання коштів у позику.
- Після отримання позики, всі факти оплати позичальником повинні бути задокументовані одним із варіантів:
- розпискою позикодавця про отримання грошей;
- квитанцією банку про перерахування коштів на рахунок кредитора.
Ще до укладення договору позики варто пересвідчитесь, що даний документ передбачає право позичальника здійснювати погашення на банківський рахунок позикодавця за реквізитами. Потрібно це для того, щоб уникнути штрафних санкцій у випадку неможливості передачі коштів кредитору готівкою в зв’язку з його відсутністю, або навмисним переховуванням задля того, щоб «розвести» боржника на гроші.
Читайте також – “Кредит від приватної особи: реальні оголошення та відгуки людей“.
Всіляко намагайтесь уникати ситуацій боргової залежності від незнайомих приватних осіб. Якщо фінансові установи працюють в рамках діючого законодавства, то чого можна чекати від незнайомця у випадку прострочки по кредиту – передбачити важко. А ще краще – працювати над збільшенням розміру щомісячних доходів та скороченням витрат і таким чином уникати потреби в позиці, адже сплата високих процентів по кредиту – це шлях до боргової залежності.