В пошуках вирішення проблеми з МФО, позичальники розглядають різні варіанти списання боргів по мікрозаймам. Одним із поширених – є викуп боргу у колекторів. Проте, чи справді можна викупити кредит у мікрофінансової компанії, на яких умовах проводиться дана операція, яку вигоду отримує позичальник та хто має право «придбати» борг фізичної особи піде далі в статті.
Проблеми з МФО.
Отримав позику у МФО, планував закрити вчасно, проте обставини склалися так, що за кілька днів дата погашення, а грошей не має…
Оформив кілька кредитів, так як терміново потрібні були гроші, через відсутність стабільних доходів пролонгував позики до моменту поки не зрозумів, що далі нікуди: всі доходи йдуть на пролонгації та при цьому ще й грошей не вистачає! Ось такі життєві історії щодня доводиться чути від десятків людей, які зрозуміли, що мають проблеми з МФО.
Яким чином можна закрити мікрозайми в складній життєвій ситуації?
- Отримати перекредитування на кращих умовах: під нижчі проценти та довший термін, таким чином, зменшивши суму щомісячного платежу.
- Домовитися з кредитором про зупинку нарахування процентів та штрафних санкцій, списання частини боргу та погашення залишку протягом кількох місяців.
- Оскаржити високі відсотки та пені, які суперечать чинному законодавству і таким чином змусити кредитора зменшити їх розмір.
Багато юристів пропонують й інші способи вирішення проблем з МФО:
- подачу судового позову на мікрофінансову компанію;
- викуп боргу позичальника.
Зрозуміло, що судитися з мікрозаймами без гарантії позитивного результату – це занадто велика розкіш для боржника. Вартість підготовки та подачі судового позову від 5 000 грн., а строки розгляду справи – близько 6-ти місяців.
Суд з МФО – це швидше дорога спроба вирішення проблеми, яка націлена на процес для позичальника та фінансовий результат для юриста.
Що стосується викупу боргу у МФО, то даний варіант позбавитись мікрозаймів виглядає просто і зрозуміло, але чи має він право на життя?
Викуп боргу.
Схема «придбання» мікрокредиту виглядає таким чином:
- Факторингова компанія домовляється з МФО про викуп боргу позичальника з дисконтом 50-90% від суми заборгованості.
- Отримані від кредитора умови погоджуються з клієнтом, який бажає закрити кредит, сплативши лише частину боргу.
- Позичальник перераховує факторинговій компанії заздалегідь обумовлену суму коштів (від 10% до 50% боргу).
- Остання укладає з МФО договір відступлення прав вимоги по кредиту боржника.
- Після оформлення операції «купівлі» позики, кредит списується факторинговою компанією та позичальнику видається довідка про відсутність зобов’язань.
На перший погляд все прозоро та зрозуміло. Чому б не викупити свій борг?
Якби все було так просто, як здається на перший погляд – мікрофінансові компанії уже б давно збанкрутували! Кредитори неохоче йдуть на подібні домовленості, оскільки їхній бізнес полягає в отриманні максимального доходу в найкоротший період часу, а не у втраті грошей, через «продаж» боргів за безцінь.
Як домовитись з колекторами про викуп боргу?
Для того, щоб зрозуміти як домовитись з колекторами про викуп мікрозайму, потрібно перш за все відповісти на запитання: «Хто може викупити борг у МФО?»
«Придбати» кредит у юридичної особи-кредитора має право лише компанія, що володіє ліцензією на право здійснення факторингової діяльності – фактично інша фінансова компанія.
Тому самостійно домовлятися щодо викупу мікрокредиту з МФО не має жодного сенсу: юридично такий «продаж» не можливо буде провести. Викуп кредиту самим позичальником – це не більше ніж ілюзія та бажання людини таким чином вирішити боргове питання.
В такому випадку, яким чином юристи пропонують придбати борг по кредиту фізичної особи?
Викуп кредитів юридичними компаніями відбувається через пов’язані компанії, які мають ліцензію на право здійснення операцій факторингу.
Читайте також – “Як можна домовитись з колекторами про зниження боргу?”
Викупаємо кредити.
«Допоможу викупити кредит» – такі та подібні оголошення заполонили інтернет в пошуках бажаючих швидко закрити мікрозайми. Обіцяють списання 50-90% від загальної суми боргу, при цьому вартість послуг викупу мікрозайму – від 3000 грн.
Практично більшість подібних рекламних матеріалів містять обіцянки протягом кількох днів вирішити всі проблеми боржників МФО. Але ніхто з «шановних юристів» не інформує яким чином він буде домовлятися з більш ніж 50 мікрофінансовими компаніями, які на даний час працюють в Україні.
Фактично що таке викуп кредиту? Це підписання договору факторингу з МФО по одному, або кільком позикам. Як Ви вважаєте, чи цікаво кредиторам підписувати такі одиничні договори, коли зазвичай вони «продають» мікрозайми в кількості від 1000 кредитів? Напевно, не дуже.
Адміністрування операцій купівлі-продажу потребують досить багато часу та зусиль з обох сторін, тому «паперові справи» з викупу боргів, як правило, розпочинають тоді, коли є вигода у кожної із компаній. Тому навіть коли юристи звертаються до МФО з пропозицією викупити кілька позик боржників, зазвичай, спроби домовитися з кредиторами закінчується безуспішно!
А що в такій ситуації отримує позичальник? В найкращому випадку «горе юристи» повернуть кошти, а в гіршому – просто зникнуть, або ж запропонують в рахунок отриманої передоплати ще кілька сумнівних способів позбавитись боргів.
Рекомендуємо прочитати – “Консультації та допомога юриста по МФО”
Чи варто намагатись вирішувати проблеми з МФО через викуп мікрозаймів? Кожен сам вправі приймати рішення з приводу тих чи інших методів списання боргу. Але перш ніж приставати на пропозицію по закриттю кредитів, спробуйте зрозуміти як це працює. Якщо сумніви з’являються вже на етапі консультування, то в подальшій співпраці вони, зазвичай, лише посилюються, що не може не відобразитися на кінцевому результаті.
Залишилися запитання? З радістю відповімо на них в коментарях до даної статті!