

З оголошенням воєнного стану в Україні чимало людей лишилося без роботи та засобів для існування. В ситуації безвиході виникає потреба в отриманні кредиту, кошти, як правило, потрібні досить терміново на харчування, оренду житла та придбання предметів першої необхідності. Зрозуміло, що оформлення позики в ситуації коли чимало фінансових установ призупинило свою діяльність та закрило свої відділення, справа не із легких, проте не варто забувати про дистанційний спосіб фінансування – онлайн кредит на картку.
Подати заявку онлайн можна без фізичного візиту до офісу кредитної організації, а отримати гроші – на банківську картку будь якого банку. У воєнний час ми звернулися до кількох десятків банків та фінансових компаній із запитом актуальної інформації щодо кредитування, а також провели моніторинг доступних способів отримання позик в інтернеті. Результати цього дослідження читайте в рамках даної статті.
Отримати кредит під час війни: що пропонують банки?
На запит чи можна отримати новий кредит у банку під час воєнного стану, усі банківські установи відповіли категоричною відмовою. Поряд з цим більшість фінансових установ підтвердила доступність кредитних лімітів на картках, які були встановлені до війни. Для прикладу: Приват Банк та Райффайзен Банк Аваль надали можливість користуватися кредитним коштами не залежно від типу операції (в т.ч. й знімати готівку), Монобанк дозволив лише проводити розрахунки в торгових точках за рахунок коштів банку.
Причин неготовності українських банків надавати нові позики під час військового стану було названо кілька:
- закриття багатьох відділень фінансових установ в зонах бойових дій та поряд з ними, де існує загроза життю працівників;
- відсутність вільних коштів для кредитування через масове зняття депозитів та залишків на рахунках населенням;
- очікуваний високий ризик неповернення кредитів, що пов’язано з високим рівнем безробіття на час війни.
За результатами опитування щодо стану безробіття та рівень виплати заробітної плати в Україні, яке проводила компанія Gradus в кінці березня 2022 року:
- 58% українців лишилися роботи, або ж практично не працює, 28% працює частково і лише для 13% громадян з початком воєнних дій нічого не змінилося в працевлаштуванні.
- Понад 33% громадян України залишилися без заробітної плати, ще 17% отримує менше 50% від довоєнного рівня.
Всі ці цифри свідчать про одне: понад 50% населення України з початком війни лишилася регулярних доходів, більша частина яких при відсутності заощаджень позбулася засобів для існування. Саме такі люди в першу чергу потребують кредит, щоб мати змогу пережити складні часи.
Банки чудово розуміють ситуацію, яка склалася. Але у випадку відновлення кредитування під час воєнного стану, фінансові установи прогнозують втрати (через неповернення), які в 3-4 рази перевищують допустимий рівень. Як наслідок – неможливість банків повернути депозити вкладникам, не виконання нормативів НБУ та подальша перспектива ліквідація…
А як бути з МФО, які активно надавали безвідсоткові мікрозайми без наявності доходів та будь-яких документів до початку військових дій?
Отримати кредит у воєнний час: що пропонують мікрозайми?
Мікрофінансові компанії на відміну від банків не залучають депозити, а видають позики за рахунок власних коштів. У довоєнний час МФО не зважали на відсутність доходів чи неофіційне працевлаштування, кредит надавали всім громадянам, у яких були відсутні прострочення по діючим позикам. Мікрофінансові організації за рахунок значно вищої процентної ставки можуть собі дозволити видачу позик особам, яким банки відмовляють.
Моніторинг ТОП-10 МФО піж час війни в Україні показав наступне:
- Ряд компаній призупинило кредитування на час воєнного стану, зокрема: Манівео, СС Лоан, Мілоан, Дінеро, Кредит 7, Слон кредит, Швидко Займ. Більшість з них розмістило інформування на своїх сайтах з цього приводу:
- Окремі мікрозайми продовжують роботу під час війни та пропонують кредити онлайн:
Ми й в подальшому перевірятимемо зміни на ринку мікрокредитування та при появі нових МФО, які надаватимуть позики під час воєнного стану, будемо оновлювати даний список.
Кредит онлайн під час війни.
Перш ніж подавати заявку на онлайн кредит у воєнний час варто враховувати ряд моментів:
- На рішення потрібно буде зачекати 20-30 хв: більшість фінансових установ тимчасово відмовилися від автоматичного прийняття рішень та розглядають заявки вручну, що потребує більше часу.
- Фактичне місце проживання позичальника має вирішальне значення! Як би це прикро не звучало, проте фінансові установи не готові кредитувати клієнтів із зони активних бойових дій та з регіонів, які близькі до лінії фронту.
- В кілька разів зріс показник відмов. У час тотального безробіття додалися додаткові перевірки МФО, а також зросли вимоги до позичальника.
- Суттєво більші шанси в отриманні позики у людей, які проживають на заході України, а також у жінок (вони і більш відповідальні у виконанні зобов’язань та, як правило, не перебувають на передовій).
- Високий відсоток схвалення кредитів отримують працівники бюджетних організацій, адже вони гарантовано отримують зарплату на час воєнного стану.
- Фінансові компанії не кредитують військовослужбовців та бійців ТРО, в тому числі через законодавчі обмеження в нарахуванні процентів для даних категорій позичальників (благодійність на даний час здійснюється через цільову допомогу ЗСУ).
- Надання МФО інформації щодо перебування за кордоном теж може бути причиною відмови.
Застерігаємо Вас, онлайн кредит варто брати лише тоді, коли є розуміння за рахунок яких коштів буде здійснюватись його повернення. При несвоєчасній сплаті позики пільгові 0,01% швидко перетворюються в сотні процентів річних, які зростають в геометричній прогресії. Закликаємо Вас ставитися відповідально до мікрозаймів, а тим більше під час воєнного стану!
Читайте також – «Багато мікрозаймів: відверта історія кредитної ями».
Желаете избавиться просроченных кредитов МФО и хотите забыть о долгах, как о страшном сне? Команда Финансового Клуба готова оказать профессиональную помощь.
Получить помощь!
Будьте дуже обережні в питаннях пошуку кредитів через псевдо брокерські компанії, кредитних донорів чи приватних інвесторів. В інтернеті чимало шахраїв, які створюють однотипні сайти та через рекламні оголошення заманюють в свої тенета довірливих українців:
Сотні тисяч гривень без застави з поганою кредитною історією, а саме основне – під 36% річних, тобто процентну ставку, нижчу за банківські проценти, за це все «солодке життя» попросять сплатити невелику комісію, або ж кілька сотень гривень на виправлення кредитної історії чи страховий платіж. На жаль, але заробіток на довірливості українців працює навіть під час війни.
І на останок: зазвичай разова робота чи невеликий підробіток навіть і не по спеціальності може стати кращою альтернативою кредиту, який ще потрібно якось повертати. Розраховувати на те, що питання боргів вирішаться самі собою після закінчення війни – не варто.
Так, стабільної роботи може й не знайтись, або ж рівень доходів цілком можливо не відповідатиме довоєнному та не забезпечуватиме бажаний прожитковий мінімум, але самообман «легких грошей» в подальшому досить часто спричинює потрапляння людини до боргової ями: фінансових негараздів, розпачу та неможливості виконати наявні зобов’язання.
Бережіть себе та перемоги Україні!