Отримали мікрозайм, а платити нічим? В зв’язку з цим постає питання: «А чи легальні МФО в Україні та як перевірити наявність у них ліцензії?» В ситуації, коли виникають труднощі з поверненням кредиту, позичальники активно шукають вирішення проблеми. Більшість вдається до перевірки мікрофінансових організацій в реєстрі НБУ, пошуку списків нелегальних МФО та способів уникнення відповідальності, а також встановленню законності видачі кредитів. Про все це піде далі в статті.
Мікрофінансові організації реєстр НБУ.
Всі фінансові компанії, перш ніж надавати позики фізичним особам в Україні, повинні пройти обов’язкову реєстрацію та ліцензування. Перевірити чи внесена мікрофінансова організація в реєстр НБУ доволі просто. Для цього необхідно:
- Перейти на сторінку КІС НБУ
- Здійснити пошук по коду ЄДРПОУ, або по найменуванню компанії-кредитора. Повну назву юридичної особи можна віднайти в реквізитах кредитного договору, або ж в розділі «Юридична інформація» на сайті сервісу кредитування.
- За посиланням «Детально» є можливість переглянути реєстраційні дані МФО.
Якщо мікрофінансова організація відсутня в реєстрі НБУ, або ж на сайті компанії немає інформації щодо найменування юридичної особи – Ви маєте справу з нелегальною МФО.
Хто видає ліцензію МФО?
Діяльність всіх МФО підлягає обов’язковому ліцензуванню в Україні. До 01.07.2020 року органом, який видавав дозволи на право здійснювати кредитування фізичних осіб була Національна комісія з державного регулювання ринків фінансових послуг (Держнацкомфінпослуг). Проте, після зазначеної вище дати право регулювання діяльності небанківських фінансових установ перейшло до НБУ. Таким чином, видача ліцензій МФО з 01.07.2020 року стала однією із функцій Національного Банку України. При цьому всі ліцензії, які були видані мікрофінансовим компаніям Нацкомфінпосуг лишаються чинними.
Що дає ліцензія для позичальника? Як мінімум розуміння того, що фінансова компанія пройшла ряд перевірок регулятора, внесена до єдиного державного реєстру фінансових установ та у разі виникнення непорозумінь чи спірних ситуацій з кредитором, є орган до якого можна звернутися зі скаргою і таким чином захисти власні інтереси.
МФО, які мають ліцензію.
Перевірити чи має МФО ліцензію не складно. Для цього необхідно перейти на сайт НБУ та здійснивши пошук юридичної особи-кредитора, перейти за посиланням «Ліцензії»:
При перегляді параметрів ліцензії варто звернути увагу на її назву (вид послуг на який вона розповсюджується), а також термін дії. Більшість ліцензій МФО надавались регулятором безстроково.
МФО без ліцензії в Україні.
Як бути коли виявилось, що МФО працює без ліцензії? Якщо кредит вже оформлено, відсутність у мікрофінансової компанії ліцензії жодним чином не означає, що позику можна не повертати. Для встановлення легітимності кредитної угоди варто переглянути умови договору, які можуть передбачати:
- Надання позики не самою неліцензованою компанією, а іншою фізичною особою, що не суперечить діючому законодавству.
- Надання позики компанією, ліцензія якої була чинна на момент перерахування коштів компанією-кредитором і анульована вже після укладання правочину. Прикладом такої ситуації може бути видача онлайн позик ТОВ «Дінеро», кредитний портфель якого після анулювання ліцензії було «продано» пов’язаній ТОВ «ІНСТАФІНАНС».
У разі виявлення факту до укладення договору з нелегальною МФО потрібно ознайомитися з умовами контракту та зрозуміти, які зобов’язання покладаються на кожну із сторін. Часто компанії, які не є фінансовими установами вміло маскуються під мікрозайми. Заповнення заявки на сайті такої компанії не гарантує отримання позики, насправді псевдо МФО без ліцензії надає послуги по підбору займів, за що і стягує щоденну плату по 100-200 грн., відповідно до умов договору на надання інформаційних послуг. Приклади подібних компаній: Бабулес та Vistacredit. Все розраховано на те, що більшість позичальників не читає документи, які підписує. І замість обслуговування кредиту, позичальник несе фінансові втрати, які без його відома автоматично списуються з банківської картки.
Якщо навіть кредитні кошти і були перераховані, відповідно до законодавства Ви маєте право відмовитися від кредиту, повернувши позику та проценти за фактичну кількість днів користування.
Читайте також – «Довгостроковий кредит на картку: як реально отримати не дорогі гроші?»
Як розпізнати нелегальні МФО?
Характерні особливості нелегальних МФО в Україні на які потрібно звернути увагу:
- Відсутність на сайті реєстраційних даних компанії та інформації щодо наявності ліцензії.
- Прихована або відсутня інформація щодо умов кредитування.
- Сайт не містить сертифікату безпеки – фактично неможливо встановити власника інтернет-ресурсу
- Відсутні у відкритому доступі на сайті форми кредитних договорів компанії, а також фінансова звітність.
- Сумнівні пропозиції кредитування без необхідності надання паспорту та ІПН, або ж обіцянки надати гроші під розписку, або ж через кредитного донора.
Насторожити позичальника повинні «солодкі» умови кредитування: низька процентна ставка, тривалий строк надання позики, відсутність вимог по документам та працевлаштуванню.
В ситуації коли виникають сумніви щодо законності діяльності мікрофінансової компанії, завжди можна ознайомитися з відгуками інших людей на тематичних форумах та в соціальних мережах.
Чим небезпечна співпраця з нелегальними МФО без ліцензії?
- Передача персональних даних 3-м особам, що породжує ризик оформлення «ділками» кредитів на ім’я позичальника.
- Шахрайське списання коштів з банківської картки, яка верифікувалась при подачі заявки на кредит.
- Невигідні умови співпраці по договору: кабальні проценти, безліч випадків можливих порушень за які передбачені шалені штрафні санкції.
Рекомендуємо прочитати – «Багато мікрозаймів: відверта історія людини, яка потрапила в боргову кабалу».
Які МФО працюють без ліцензії?
Багатьох позичальників цікавить запитання: «У яких МФО відізвали ліцензію в 2021 році?» Єдиних списків мікрофінансових компаній, що працюють без ліцензії в Україні насправді не існує. Але оскільки анулювання дозволів на надання послуг з кредитування фізичних осіб є однією з функцій НБУ, на регулятора, відповідно, покладаються обов’язки належним чином інформувати про дані факти.
Перевірити, які МФО працюють без ліцензії є можливість на сайті Національного Банку України:
Фінансові компанії, яких за останні 3 місяці позбавили ліцензій:
– 29.01.2021 року у ТОВ “Фінпротект” (ЄДРПОУ 43004129) відкликали ліцензію на надання послуг з факторингу
– 30.12.2020 року у ТОВ “Фінансова компанія “Кредитлайф” (ЄДРПОУ 42246643) відкликали ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі й на умовах фінансового кредиту
– 01.12.2020 року у ТОВ «Фінансова компанія «Дінеро» (ЄДРПОУ 41350844), ТОВ «Укрпозика» (ЄДРПОУ 43024915) відкликали всі ліцензії на підставі їх звернення
– 17.12.2020 року у ТОВ «Кредитна установа «Кредит Комерц» (торгова марка «Море Грошей», ЄДРПОУ 39912232) – відкликали ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі й на умовах фінансового кредиту.
Читайте також – «Коли закриють МФО в Україні?»
Виявлення факту отримання кредиту у нелегальній МФО – це не спосіб забути про зобов’язання. Зрозуміло, що не чесний кредитор з позовом до суду не піде, проте добре попсувати життя «телефонним терором» може. Зіпсовані нерви та здоров’я не співвимірні з короткочасною вигодою, яка здатна в майбутньому обернутися серйозною проблемою. Тому кращий спосіб позбутися непередбачуваних клопотів – все ж розрахуватись по «сірим» мікрозаймам, а при відсутності власних коштів, скористатися можливістю перекредитування на кращих умовах.
З якими нелегальними МФО без ліцензії Вам довелося мати справу? Лишайте інформацію та свої питання в коментарях, а ми за потреби спробуємо допомогти.