

Масове безробіття, суттєве зниження рівня доходів, борги по комунальним послугам, неможливість забезпечити свою сім’ю найнеобхіднішим – це ще не повний перелік проблем більшості українців, з якими вони зіштовхуються після війни. Яким чином можна вирішити тимчасові фінансові труднощі? Для більшості громадян України – це споживчий кредит, спосіб отримати гроші швидко, без застави та документальної проволоки. Але от халепа, всі фінансові установи куди довелось звернутись за отриманням позики – відмовили, що робити?
Ми коротко описали класичну ситуацію в яку потрапило чимало українців, яким потрібна фінансова підтримка в післявоєнний період. Потреба в грошах виникла у людей не через небажання заробляти власною працею, чи марнотратство, а в зв’язку з відсутністю роботи, або ж низьким рівнем оплати праці. А все це є наслідком війни…
Кредит після війни без відмови.
Перш ніж розглядати варіанти доступного кредитування в Україні спробуємо розібратися в причинах масових розчарувань позичальників – відмовах банків та фінансових компаній у наданні позик. Чому кредитні установи не бажають надавати кошти українцям під проценти в післявоєнний період?
- Зіпсована кредитна історія – в першу чергу наявність прострочення по кредитам. Кредиторів не хвилює питання труднощів з повернення боргу через зупинку бізнесу та/або відсутність заробітної плати. Фінансові установи, на жаль, не бажають бачити у якості своїх клієнтів тих людей, які не повернули діючі кредити, або сплатили платежі із затримкою понад 30-ть днів.
- Ймовірна відсутність у позичальника доходів, або не можливість їх підтвердження. Найгірша ситуація з працевлаштуванням у мешканців східних та південних областей України, які найбільше постраждали внаслідок війни. Жителям цих регіонів потрібно буде прикласти більше зусиль для підтвердження власної платоспроможності з метою отримання позики.
- Низький рівень доходів: коли у позичальника не лишається зароблених ним коштів на повернення кредиту та сплату процентів після фінансування найнеобхідніших витрат на життя.
- Високий ризик безробіття. Кожна фінансова установа формує свій список сфер діяльності, які найбільше постраждали від війни. Відповідно кредитування спеціалістів, професії яких знаходяться в цьому списку несе в собі високий ризик неповернення боргу. Для прикладу, найскладніше з роботою, а відповідно й з отриманням кредиту буде працівникам таких сфер:
- мистецтво, спорт, розваги;
- операції з нерухомістю;
- фінансова, страхова сфера;
- ресторани, кафе.
Погана кредитна історія після війни: як з цим боротися?
Перш ніж почати вирішувати проблему відмови в отриманні кредиту, варто розібратися з власною кредитною історією. Про те, як безкоштовно отримати кредиту історію і на які моменти варто звернути увагу при її аналізі читайте в нашій попередній статті.
З приводу прострочень, які з’явились під час воєнного стану – про них не варто турбуватись. Відповідно до роз’яснень НБУ, несплата платежів по кредитам під час війни не псує кредитну історію:
Окрім цього, ще в перші дні війни від УБКІ було інформування усіх фінансових установ (банків та МФО) з приводу НЕ відображення у кредитних історіях позичальників нових днів прострочення після 24.02.2022 року. У випадку спроби фінансової установи передати дані до бюро кредитних історій про наявність такого прострочення, УБКІ проводило автоматичне коригування інформації для її виключення з кредитного звіту.
Які банки дають кредит після війни?
«Куди варто звертатися за кредитом після війни для того, щоб отримати позику без відмови?» – з таким питанням звертається чимало українців, які втомилися ходити по банкам та безуспішно випробовувати долю. Отже, в післявоєнний час з високою ймовірністю можна отримати кредит у:
- Державних банках, які отримують достатнє фінансування з державного бюджету та шляхом активного кредитування населення виконують розпорядження Президента щодо відновлення економіки України. До таких банків відносяться: Приват Банк, Ощад Банк, Укргазбанк. Найбільш доступна форма кредитування – кредитні ліміти на банківські картки.
- Системні приватні банки, які «вистояли» в період масового зняття депозитів та зберегли гроші для перезапуску економіки нашої країни. До таких установ відносяться: ТАС банк, Монобанк, Райф.
Куди точно не варто звертатися за отриманням фінансування – це невеликі «кишенькові» банки, які найбільш чутливі до погіршення стану економіки.
Не рекомендуємо також звертатися до банків у яких видимі проблеми з наявністю вільних коштів, зокрема Альфа Банк в період воєнного стану пропонував закриття кредитів з дисконтом до 20%.
У разі наявності в кредитній історії більше 2-х відкрити кредитів МФО, навіть при відсутності прострочень, про отримання банківської позики не варто й думати. На жаль, банки в Україні не бажали мати справу з позичальниками, які користуються послугами мікрозаймів ще до війни, а після її закінчення – тим більше.
В ситуації коли кількість онлайн позик не перевищує 4-х є зміст спробувати варіанти перекредитування, тобто закриття дорогих мікрозаймів за рахунок одного довгострокового кредиту на більшу суму під суттєво нижчі проценти.
Кредити онлайн після війни: де отримати?
Яка ситуація з оформленням онлайн кредиту у післявоєнний період простіше? Мікрофінансові компанії надають позики виключно за рахунок власних коштів. Під час війни МФО не відчули ефекту знаття депозитів, оскільки вони їх просто не залучали. Основна проблема, яку їм довелося вирішувати – відсутність оборотних коштів через великий відсоток неповернень кредитів. І навіть зупинка нарахування процентів фінансовими установами у військовий час не покращила ситуацію.
Таким чином, після війни активно можуть відновлювати роботу ті компанії, власники яких мають можливість провести дофінансування за рахунок власних коштів, а це в першу чергу мікрозайми з іноземним капіталом:
Проте, перш ніж оформляти онлайн кредит оцініть свої реальні можливості з повернення коштів. Пільгова процентна ставка за мікрозаймами нараховується лише в період дії договору, а у разі прострочення позики, фінансові компанії стягують підвищені проценти, що здатні створювати для позичальника ефект боргової ями.