«Заліз» в кредити, як вийти з боргів? З таким питанням до нас щодня звертаються десятки боржників банків та фінансових компаній, які пішли на поводу солодких обіцянок привабливих кредитів, не розрахували свої можливості по сплаті та в певний момент часу виявили власну неплатоспроможність. Добре, коли людині вдалося зупинитися на кількох позиках, гірше – коли «просвітління» прийшло на десятку мікрозаймів.
Мало хто з боржників береться співставляти власні доходи та витрати, а тим більше планувати сімейні фінанси. Для багатьох позичальників в порядку речей заборгувати 50 тис. грн. МФО і продовжувати вірити в те, що з доходами в 10-15 тис. грн. в місяць вдасться вирішити проблему.
Спробуйте відповісти на питання: «Яка сума процентів нараховується щомісячно по діючим зобов’язанням?» Практично половина від суми кредиту. Якщо власних коштів не вистачає навіть на сплату процентів – Ви банкрот! Самозаспокоєння, а в подальшому й самообман в питанні власної неплатоспроможності – це перший крок до ускладнення й так не простої фінансової ситуації через втрату часу, продовження оплат шалених процентів (фактично викидання грошей на «вітер») та оформлення нових позик. Не бажання сприймати світ таким яким він є насправді, призводить до ще більшої фінансової ями, знайти вихід з якої стає набагато важче.
Що робити, якщо «заліз» в кредити?
Точно не поспішати оформляти чергові мікрозайми для закриття чи пролонгування діючих позик! Бажання не допустити прострочення та, як наслідок, дзвінків колекторів, шляхом отримання нових кредитів МФО – це основна помилка, яку допускає більшість людей в ситуації кредитної залежності.
На перший погляд здається все досить просто: варто оформити нову позику під 0,01% та пролонгувати діючий кредит, після чого взяти наступний мікрозайм для закриття першого і таким чином рухатися в напрямку … правильно, ще масштабнішої боргової кабали! Більше того, працівники МФО самі радять саме таким чином позбавлятися боргів.
Проте, мало хто враховує той факт, що інтереси працівників кредитора та позичальника кардинально відрізняються. Мета фінансової установи повернути свої гроші назад та при цьому заробити, боржнику ж потрібно якомога швидше з мінімальними переплатами позбутися кредитів.
Як «вилізти» з боргів?
Для того, щоб вийти з боргів, насамперед, визнайте наявність проблеми та спробуйте оцінити її масштаби. Ми підготували покроковий план дій для тих людей, які усвідомили факт допущеної помилки в питанні кредитування та готові прикласти зусилля для її вирішення:
- Зафіксуйте на аркуші паперу суми всіх своїх боргових зобов’язань та дати їх виконання відповідно до умов договорів.
- Забудьте про таке солодке слово як «пролонгація»: якщо Ви ще не зрозуміли до цього часу, то пролонгування кредиту без розуміння джерел погашення – це викидання грошей «на вітер».
- Спробуйте співставити строки погашення кредитів з датами отримання доходів та сплануйте, які саме позики вдасться повністю закрити.
- Погашати потрібно в першу чергу кредити на самі маленькі суми з найвищою процентною ставкою, але обов’язково власними коштами! Таким чином є можливість зменшити масштаби проблеми для підняти власний кредитний рейтинг.
- На наступний день після закриття якомога більшої кількості мікрозаймів перевірте, що інформація з погашення позик відобразилась в бюро кредитних історій.
- У разі відсутності оновлення кредитної історії – вимагайте від МФО терміново передати інформацію в бюро (цього зобов’язує Закон Про організацію формування та обігу кредитних історій). Потрібно це для зменшення кількості компаній-кредиторів в звіті бюро кредитних історій, на підставі якого фінансові установи прийматимуть рішення щодо видачі позики.
- При відсутності прострочень спробуйте варіанти перекредитування – отримання позики на довший термін під суттєво нижчі проценти. За рахунок тривалого строку кредитування та в 5-7 разів нижчої процентної ставки є можливість зменшити фінансове навантаження з погашення боргу. Ось кілька варіантів фінансових компаній, які пропонують позики на лояльних умовах:
- Slon Credit кредитує до 1 року в сумі до 100 тис. грн. під 0,24% в день.
- Credit Box надає кредити до 3-х років в сумі до 100 тис. грн. під 0,24% в день.
- Бізнес Позика видає кредити до 6 міс. в сумі до 150 тис. грн. під 0,8% в день.
У разі наявності прострочень по діючим позикам або ж при неможливості отримати перекредитування через ліцензовані фінансові установи – не намагайтеся шукати гроші від приватного кредитора, інвестора або ж донора, інакше точно потрапите в тенета шахраїв та позбудетесь останніх заощаджень.
- Перегляньте власне споживання: від яких щомісячних витрат готові відмовитись без втрати якості життя. Мова не йде про економію на продуктах харчування чи власній гігієні, але без нового iPhone, поїздок в таксі, відвідування розважальних заходів чи закладів харчування можна цілком обійтися.
- Попрацюйте над збільшенням щомісячного доходу: додаткова робота чи підробітки у вільний час можуть суттєво пришвидшити вихід з «боргової кабали». Чим займатися? Справою, яка подобається, в якій є знання та компетенції!
- Почніть домовлятись з кредиторами з приводу списання частини нарахованих процентів та погашення залишку частинами протягом кількох місяців. В ситуації фінансової безвиході для позичальника та ризику втрати своїх коштів для кредитора, списання 30-70% боргу може стати вигідним для обох сторін договору. Якщо потрібна наша допомога з цього питання – звертайтесь, з радістю її надамо.
Як реально вийти з боргів?
В певний момент часу боржник сам повинен відверто визнати факт фінансової проблеми та докласти максимум зусиль для її вирішення. Пам’ятайте: чудес не буває, не варто вірити в ілюзію. Всі ми дорослі люди й світ навколо нас повинні оцінювати тверезим поглядом.
Чого точно НЕ варто робити для того, щоб вийти з боргів:
- оформляти нові мікрозайми під шалені 700-800% річних;
- йти на «поводу» рекламних оголошень, які обіцяють «чарівні пігулки» для того, щоб вибратись з боргів МФО;
- пролонгувати позики в ситуації коли власних коштів не вистачає навіть на сплату процентів;
- приховувати факт наявності боргів від близьких родичів;
- домовлятися про списання процентів та при цьому сплачувати невеликі суми коштів для демонстрації наміру розрахуватися з кредитором. Для чого фінансовій установі списувати частину боргу позичальнику, який повертає кредит?
- знаходити десятки виправдань тій ситуації, яка склалася;
- продовжувати шкодувати себе та звинувачувати весь світ у власній неплатоспроможності.
Допоможу «вилізти» з боргів.
«Допоможу вибратись з боргової ями» – це саме та соломинка, за яку чіпляється більшість, доведених до відчаю надмірним кредитним навантаженням, позичальників. Необхідність повернення боргів спонукає людей приймати необдумані та імпульсивні рішення: оформляти нові мікрозайми, щоб не допустити дзвінки колекторів, чи шукати приватного інвестора, який в результаті виявиться шахраєм.
Затьмарений ілюзією легкого вирішення проблеми боргів, розум позичальника не бажає ускладнювати життя. Знайти людину, яка допоможе «вилізти» з боргів часто перетворюється в нав’язливу ідею. Але насправді не все так просто! Без прикладених власних зусиль, жоден помічник не забезпечить щасливе, безбідне життя.
Пам’ятайте: «викопати» боргову яму не складає зусиль, а усвідомити сам факт нанесеної собі шкоди та почати позбавлятись фінансових зобов’язань, як правило, буває досить складно. Так влаштована людина: визнавати власні помилки не приємно, а ще більша не приємність чекає на боржника, який не бажає цього розуміти!